Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Cum au evoluat telefoanele in ultimii 5 ani

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
https://www.dpreview...he-last-5-years

Spun cei de la DXO ca telefoanele au evoluat cel mai mult in ultima vreme, iar diferenta intre telefoane si camere foto (DSLR/mirrorless) se micsoreaza.

Eu cred ca primul producator care ar face telefoane cu obiective interschimbabile si minuscule, ar da bufu.

Invers - primul producator de camere avansate care implementeaza motoarele de imagini care sunt implementate acum in telefoane, rupe piata.

Edited by katran, 11 February 2018 - 15:26.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postkatran, on 11 februarie 2018 - 15:16, said:

https://www.dpreview...he-last-5-years
Spun cei de la DXO ca telefoanele au evoluat cel mai mult in ultima vreme, iar diferenta intre telefoane si camere foto (DSLR/mirrorless) se micsoreaza.

Nu e chiar asa. Telefonul nu este facut sa devina camera foto universala si nu va concura cu DSLR-urile... functia foto fiind una secundara, pentru preluarea unor pose ad-hoc, fara cerinte ridicate de calitate.  Sa nu-ti inchipui acum ca intreaga industrie foto va migra catre smartphoane ca nu se va intampla.

De altfel este si gresit sa ai pretentii de rezolutii inalte la fotografii preluate cu telefonul mobil, pentru ca nu ai nevoie de asa ceva... la o poza cu prietenii, la un peisaj, sau ce mai fotografiezi cu telefonul.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Au tot incercat obiective multiple, exista telefoanele cu camere multiple, parca era un leak de la Nokia cu o smecherie prin care schimbi 5-6 lentile in fata senzorului. Dar sint greu de facut minuni si deseori obiectivul cu focala mare de fapt scoate mai prost decit un crop din camera principala mai wide (adica mai bine faci zoom digital).

Cred ca nu se pune problema de concurenta directa DSLR-telefon (unde-i utopium cu pozele la suta de lei?), marea majoritate a obiectivelor de telefon au exact o focala si o diafragma. Telefoanele au ajuns sa scoata poze decente daca nu-ti trebuie ceva "tele" sau ultra-wide (si acolo sa zicem ca pot scoate panorame decente). Asta e suficient pentru multi amatori, chiar din cei mai pasionati. Cel putin din experienta personala telefonul + 7DII cu canon-ul 100-400IS II imi acopera aproape tot ce as vrea sa fotografiez.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postkatran, on 11 februarie 2018 - 15:16, said:

diferenta intre telefoane si camere foto (DSLR/mirrorless) se micsoreaza.

telefoanele au atacat puternic piata sapunierelor. in nici un caz nu s-au apropiat de DSLR/mirrorless.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Telefoanele au evoluat constant.
Imi aduc aminte ca tot sesizam lipsa unor functii, lipsa calității la filmare/pozare.
Chiar anticipam unele evolutii, care au aparut ulterior.

Pentru majoritatea oamenilor, functiile actuale de filmare/pozare sint absolut suficiente.

#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Fizica-i fizica, si mic si mare in acelasi timp e mai greu, dar tehnologia avanseaza.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Fiind nepasionat de pozat/filmat, telefonul e arhisuficient pentru mine.

Dar mai nou a aparut moda prin care daca vrei sa transmiti un document sau anunt, il pozezi si-l Whatsapp-ezi catre cine trebuie, inclusiv dosare din instanta. Posted Image

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
[ https://image.prntscr.com/image/xoj54TxRQS_EuzZ8fnylsg.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se pricep cei de la DOX la camere foto ? La ce se refera cand spun FLASH ?

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
DXO precizeaza ca evaluarea lor a camerelor de telefon si compacte cu senzor mic are o scala de valori diferita si nu este compatibila si nici comparabila direct cu cea folosita pt camerele cu senzor mare.

Fotositii fiind mult mai mici, capteaza mai putina lumina si atunci redau un DR mult mai mic si cu performanta SNR mult mai mica.
Diferenta dintre cea mai buna camera de telefon cat de cat comun si o camera FF645 este de ~ 89 X ( opt zeci si noua) in defavoarea primeia.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Post_Smiley_, on 11 februarie 2018 - 15:43, said:

telefoanele au atacat puternic piata sapunierelor

Au atacat si terminat deja sapunierele: https://petapixel.co...compact-camera/

Un lucru bun e dupa mine convergenta si raspindirea peste tot a telefoanelor mobile, sansele sa nu te lase pe undeva cu telefonul sint minimale (cred ca singurul loc pe care mi-l pot imagina unde omul normal -nu ma refer la colegii lu' Snowden sau astronauti sau mai stiu eu ce- sa nu aibe voie cu mobilul e ambasada US...). Cu o camera oricit de compacta si inofensiva chiar mai mica decit un mobil decent de acum lumea era "valeu, n-aveti voie cu asa ceva", inclusiv in cele mai penibile situatii de exemplu la supermarket (si nu sa o folosesti, doar sa te ghiceasca ca o ai). Sau invers la Taj Mahal acum ceva ani nu aveai voie cu telefonul mobil (cu camere si sa faci poze era voie desigur). Si controlul era mai ceva ca la aeroport. Acum m-am uitat pe site bineinteles ca nu mai au cum sa interzica turistilor sa-si faca poze cu mobilul, doar zic sa nu vorbesti la telefon, mai ales in mausoleu bla bla.

#11
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Pe mine ma amuza logica pur matematica dupa care se compara camerele. Sunt ignorate aspecte esentiale.

Eu pot sa spun acum ca un televizor 4K este de 4 ori mai bun decat unul HD. Problema mea e ca acasa peste 90% din canale sunt VGA si foarte putine HD (nici macar Full HD). Asa ca un televizor 4k nu o sa fie de 4 ori mai bun decat unul HD pentru ca eu nu am canale 4k.

Cam asa este si cu camerele. Foarte multi utilizatori nu au nevoie de rezolutii mai mari decat cele la care afiseaza pozele pe monitor si nici nu le vor tipari pe hartii mai mari de A4.
La rezolutii mici (2-3 Mp), in special la pozele facute in lumina buna, diferentele intre camere nu prea se vad.


Am fost intr-o vacanta de curand. Am facut multe poze cu mirrorless-ul si cu telefonul mobil.
Cand le afisez pe ecran sunt diferente infime. Uneori cele facute cu telefonul mobil au chiar un plus : culori mai frumoase, umbre mai putin deranjante.
Daca le afisez la 100%, telefonul ia clar bataie. Dar nu prea e nevoie de 100% pentru uz personal.
De asta zic ca ratati aspecte importante : portabilitatea, utilitatea, usurinta utilizarii si obtinerii rezultatului final.

In plus, toate pozele pe care le trimitem la prieteni in vacante pe whatsup sau FB sunt cele facute cu telefonul mobil pentru ca este infinit mai usor.
In vacanta in care am fost, 20% din pozele de familie au fost facute cu mirrorless-ul, 80% cu telefonul. Nu am avut deloc sentimentul ca alea facute cu telefonul ar fi mai slabe.

Edited by katran, 11 February 2018 - 20:34.


#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 11 februarie 2018 - 20:18, said:

.. diferentele intre camere se micsoreaza.
Adica nu mai e 89x cum zicea loock mai sus ci doar 45x sau 32x?!

Edited by crokodilu, 11 February 2018 - 20:23.


#13
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Asa cum am spus. Ratezi aspecte importante.

Cari rucsacul de 5-20 de Kg dupa tine, si il lasi la hotel sau ti-e lene sa mai scoti camera din rucsac cand sunt de facut poze. Sau nu mai sa schimbi obiectivul din cauza ca bate vantul sau ti-e lene sau pur si simplu nu ai timp....
Pe cand telefonul este tot timpul pregatit. Imediat faci poze cu el...Si culmea, ies foarte bine daca ai un telefon mai rasarit.

M-am confruntat cu aceste aspecte in excursia mea. De exemplu am avut trepied la mine care a stat tot timpul in camera de hotel. Mi-a fost lene sa-l car.
Sau au fost momente in care aveam tele-ul pe mirrorless si era mult mai comod sa folosesc telefonul pentru peisaje/portret.

Dupa parerea mea, o poza facuta cu telefonul este mult mai buna decat una nefacuta/ratata cu ILC-ul din diverse motive : lene, obiectiv nepotrivit, camera in rucsac sau la hotel...etc

Ca si poze de familie, am 130 de poze facute cu mirrrorless-ul si vreo 800 facute cu telefonul in excursia asta.

Si ... este aberant sa folosesti o camera MF pentru poze de familie/vacanta.

Edited by katran, 11 February 2018 - 21:03.


#14
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Cred ca aici trebuie sa facem o diferentiere. Telefonul are un avantaj greu de batut: este cam tot timpul in poseta. Si cam asta este tot. Pentru fotografii la plezneala, in concediu, la restaurant ca sa ne pozam intre noi sau sa pozam mancarea si sticla de vin este absolut ok. Chiar daca instantaneul are zgomot si nu are detalii, este usor de vazut ca e vorba de Fane care a ras sapte halbe, informatia este clara si nu e nevoie de calitate. De asemenea, telefonul pus pe un bat este perfect pentru selfiuri si poze yola. Traiasca paginile de socializare, sa moara dusmanii de ciuda.

Daca vorbim de fotografie, lucrurile se schimba. Fotografie inseamna ca te deplasezi intr-o locatie pentru a surprinde ceva anume. In functie de aceasta porti cu tine un echipament, selectezi uneltele cele mai potrivite. Studiezi lumina, punctele de statie, apoi declansezi, sau ... nu. Pentru ca a venit sau nu a venit norul, a venit sau nu a venit ursul s.a.m.d.  Nu am inteles faza cu rucsacul de zeci de kilograme in concediu. Sau este concediu, sau este expeditie fotografica.

Acest forum este despre fotografie, nu despre instantanee cotidiene urcate pe internet. Daca privim lucrurile astfel, nu prea avem ce compara intre telefoane si aparate foto. Da, exista si exceptii, fotografii adevarate, recunoscute ca atare, facute cu telefonul. De cate asemenea rezultate vorbim? Nici macar nu avem destule exceptii care sa intaresca regula. Care este probabilitatea sa ni se intample si noua? Hai sa facem calculul: nr.fotografii.reusite.cu.telefonul / nr.posesori.telefon.cu.camera. Credeti ca exista cineva dintre noi care va pati asa ceva?

Edited by DSops, 11 February 2018 - 21:18.


#15
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

Sau au fost momente in care aveam tele-ul pe mirrorless si era mult mai comod sa folosesc telefonul pentru peisaje/portret.
Cateodata e mai rapid sa schimbi obiectivul decat sa dai cu degetul pe ecran sa faci poza cu telefonul.

Ecuatia magica de facut poze are multi parametrii si difera de la om la om, de la moment la moment. Are si tel avantajele lui si ne bucuram ca tehnica evolueaza repede..pentru telefoane si cam incet pt. dslr-uri.

#16
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostDSops, on 11 februarie 2018 - 21:17, said:

Acest forum este despre fotografie, nu despre instantanee cotidiene urcate pe internet.

Pot sa intreb ce anume te opreste sa faci fotografie adevarata cu telefonul mobil ?

Dupa parerea mea fotografia are de-a face mai putin cu echipamentul si mai mult cu lumina, apoi cu lumina si in cele din urma cu lumina. Posted Image Ok si subiectul, momentul...
Fireste ca telefonul are mai multe limitari decat o camera PRO + o trusa completa, dar poti scoate destul de mult cu el.

O poza facuta cu tel. mobil careia i-am aplicat un filtru gradual in PS:
Attached File  20180205_165634_x.jpg   575.88K   50 downloads

Edited by katran, 11 February 2018 - 22:40.


#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Uite, cazul meu.
Ani in urma, tot aveam in gind sa iau un aparat foto mediu, din diverse motive trecea timpul si nu il luam, deci ioc pasiune arzatoare.
Insa, am o boala asa mai mica, sa fac totusi poze, amintiri.

Ei, au trecut anii, telefoanele au camere foarte bune acum, mai mergeam in trecut si cintaream in mina cite o camera, ma uitam la specificatii, nemultumit de unele aspecte tehnice ale camerelor de telefon mai vechi, acum nu mai am drum pe la raionul dedicat, nu mai vad rostul, nu ma vad cu inca un aparat in buzunar.

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
A, niste poze facute laaaaa... tv :)
Deci avem asa, ecran tv, pentru cunoscatorii care stiu ce inseamna asta, poze facute la imagini in miscare dintr-un film, miini care probabil tremura, inima care bate, etc.
Si totusi...

Daaa, au ,,defecte ", dar repet, si totusi...

L.E. O poza din oras, gardul vechi, cred ca nici nu am deschis geamul la masina, nu mai retin.

Attached Files


Edited by crisstonne, 12 February 2018 - 02:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate