Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Succesiune apartament, act de identitate expirat

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
marynika

marynika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.03.2013
Bună ziua.  Sunt o femeie de 61 ani și locuiesc în Brașov. Sunt divorțată din anul 1987 și am un singur copil. Mai precis o fată care locuiește din 1997 în Italia unde a fast căsătorită cu un cetățean italian , în urma la care ea a rămas cu dublă cetățenie. În prezent ea este divorțată și locuiește tot în Italia  cu cineva fără a fi căsătorita. Cartea de identitate din România i-a expirat din anul 2012 și nu a refacut-o până în prezent deoarece ea nu a mai fost în România.  Actul de divorț nu a fost înregistrat pe teritoriul tarii noastre deocamdată.  Eu în prezent am o boală grava ,căci nu se știe cât voi mai trăi.  As dori sa știu dacă eu voi deceda intre timp si nu apuc să îi reînnoiesc cartea de identitate pe adresa mea ( unde a avut și până acum domiciliu înregistrat în România) , ea va putea sa facă succesiunea apartamentului ,ținând cont e singura mostenitoare? Adică mă refer ca are cartea de identitate expirată.  Și mai doresc să știu dacă actul de divorț nu a fost transcris în România, poate constitui un impediment în efectuarea succesiunii? Vă mulțumesc anticipat.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
in principiu ambele obstacole (CI expirata si actul de divort) nu ar trebui sa puna probleme serioase in mostenirea apartamentului.

#3
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postmarynika, on 11 februarie 2018 - 13:57, said:

Adică mă refer ca are cartea de identitate expirată.  Și mai doresc să știu dacă actul de divorț nu a fost transcris în România, poate constitui un impediment în efectuarea succesiunii? Vă mulțumesc anticipat.
Ce are sula cu prefectura?
calitatea de mostenitor ? cu transcrierea? sau valabilitatea unei carti de identitate?

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Multa sanatate doamna.  

In al doilea rand, de ce nu mergeti la un cabinet notarial din oras ca sa obtineti o parere cat mai avizata ?

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca sta cu acte legale in Italia ar trebui sa aiba CI de Italia.

#6
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Nu va faceti grij, lipsa unui CI romanesc nu are legal nicio legatura cu calitatea de mostenitor.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
ca si idee, e o diferenta majora intre "lipsa unui CI romanesc" si "CI romanesc expirat". primul caz pune sub semnul intrebarii cetatenia romana, al doilea e doar o contraventie ce se poate sanctiona cu o amenda

#8
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cred (dar nu sunt sigur) ca se poate identifica si cu certificatul de nastere.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
În primul rând, multă sănătate!

View Postaltuser09, on 11 februarie 2018 - 15:23, said:

Cred (dar nu sunt sigur) ca se poate identifica si cu certificatul de nastere.
Nu se poate identifica cu certificatul de naștere, dar la succesiune e cel mai important pentru că dovedește filiația.

View Postmarynika, on 11 februarie 2018 - 13:57, said:

Și mai doresc să știu dacă actul de divorț nu a fost transcris în România, poate constitui un impediment în efectuarea succesiunii? Vă mulțumesc anticipat.
La dezbatere nu ar încurca pentru că-și poate face carte provizorie, dar nu va putea obține o nouă carte de identitate până nu îl transcrie la Starea civilă.
O poate face și în Italia, la consulat:
https://torino.mae.ro/node/474

Edited by althea, 11 February 2018 - 20:35.
typo


#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
Marynika,da nu ne zici in ce oras din it sta fata?Ca poate are macar consulat pe o raza de200 km.Respectiv cca1,5 luni asteptare.Si rezolva loco. CI.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate