Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum "convigi" providerii de telefonie mobila sa ofere semnal in zona?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,888
  • Înscris: 04.03.2016
De ceva timp ma confrunt cu o problema a semnalului in zona in care locuiesc.
Asa cum spune si titlul, cum ai putea "convinge" (obliga) ca un anumit provider de telefonie mobila sa rezolve problema semnalului ?
De aproximativ 1 an de zile am tot sesizat o anumita companie de telefonie mobila sa rezolve problema si nici pana in ziua de azi nu au rezolvat problema, avand un raspuns prin care te face sa le umplii frigiderul ...

Ceva solutii in acest caz ? (in afara de reziliere contract ....)

#2
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
E o utopie să crezi că poți convinge vreun provider să îți ofere acoperire sau semnal excelent. Ei au calculele lor și se pun pe treabă numai când sunt siguri că vor obține profit în urma investițiilor.

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Solutia realista e sa schimbi providerul, in satul meu Vodafone de abia are 2 liniute pe 3g, pe Orange am 4g semnal full.

Edited by SpeedDemon, 11 February 2018 - 13:45.


#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
sunt companii private, nu ai cum sa-i obligi.

solutia e lista cu semnaturi a persoanelor care doresc semnal in respectiva zona. daca asta nu-i convinge nu prea iti raman variante.

o solutie alternativa ar fi Serviciul Apel WiFi, daca ai internet ok in locatie.

#5
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Exact, soluția e să îți iei câteva SIM-uri prepay de la alți provideri și să te pui pe testat (indoor /outdoor). Mai e o soluție care să nu te bage la cheltuieli. Dacă ai prieteni în zonă în alte rețele îi inviți la o berică și le soliciți să îți împrumute câteva minute telefoanele/SIM-urile ca să vezi cum e semnalul în alte rețele în locația ta.

#6
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,888
  • Înscris: 04.03.2016

 androholic, on 11 februarie 2018 - 13:45, said:

E o utopie să crezi că poți convinge vreun provider să îți ofere acoperire sau semnal excelent. Ei au calculele lor și se pun pe treabă numai când sunt siguri că vor obține profit în urma investițiilor.
Pai aici intervine alt detaliu.
Deci anul trecut prin luna februarie (daca nu ma insel, februarie 2017), un nenea de la o companie de telefonie mobila (nu ii dau nume companiei), a venit din poarta in poarta cu oferte la abonamente de telefonie mobila. Bun multi "destepti" printre care si eu, am cazul in "plasa" lor si am semnat contracte de abonamente la telefonia mobila. Dupa ce sa realizat portarea numerelor (eu am 4 abonamente de tel mobila) am constatat ca in cladiri (in casa, semnal ZERO, din "joi in pasti" mai prind o liniuta), in exterior semnalul este bun spre excelent DAR NU perfect pe 3G (adica semnalul este full, voce merge bine, dar internetul merge de parca as avea internet pe sarma: la testele de viteza am obtinut 1 Mbps download si 2,3 Mbps la upload).
Am tot facut sesizari in acest sens, dar am ramas cu promisiunile ca vor rezolva problema, pe 27 februarie se face 1 an de zile de cand am semnat contractul de tel mobila si NU sa rezolvat nimic...

Edited by Ghiordi, 11 February 2018 - 13:53.


#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Trebuie sa faci periodic sesizare. Nu ii obligi, dar conteaza.

#8
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,888
  • Înscris: 04.03.2016

 Fane, on 11 februarie 2018 - 13:47, said:

sunt companii private, nu ai cum sa-i obligi.

solutia e lista cu semnaturi a persoanelor care doresc semnal in respectiva zona. daca asta nu-i convinge nu prea iti raman variante.

o solutie alternativa ar fi Serviciul Apel WiFi, daca ai internet ok in locatie.
Telefonul meu nu suporta apel wifi :D , internetul fix e super ok :D

 Aldulescu, on 11 februarie 2018 - 13:48, said:

Faci lobby.
Dezvolta afirmatia,
Multumesc anticipat!

 f300, on 11 februarie 2018 - 13:52, said:

Trebuie sa faci periodic sesizare. Nu ii obligi, dar conteaza.
Cred ca am pana in momentul de fata aproximativ 50 de sesizari (cam in fiecare saptamana faceam sesizari) si degeaba, am ramas cu promisiunile

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 Ghiordi, on 11 februarie 2018 - 13:41, said:

De ceva timp ma confrunt cu o problema a semnalului in zona in care locuiesc.
A fost vreodata OK? Daca DA, schimba telefonul.

#10
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Ghiordi dar ce smartphon ai?

#11
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Ghiordi, on 11 februarie 2018 - 13:55, said:

Dezvolta afirmatia,
Multumesc anticipat!
Adica incerci sa ii convingi ca e in interesul lor sa ofere semnalul in zona, te duci, ii vizitezi, le oferi eventual niscaiva atentii ca sa se puna pe treaba, etc. Termenul vine de la presedintele Ulysses S. Grant, care statea la un hotel si iesea seara in lobby-ul lui sa fumeze un trabuc si sa bea un whiskey, si toti cei care voiau ceva de la el, veneau si ii faceau cinste cu bautura(era un betiv notoriu) si il rugau sa faca una sau alta - de unde si termenul "a face lobby".

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

 Ghiordi, on 11 februarie 2018 - 13:55, said:

Telefonul meu nu suporta apel wifi Posted Image , internetul fix e super ok Posted Image
daca e vorba de orange.

am impresia ca poti cere rezilierea contractului pe motiv ca ei nu-ti pot furniza serviciul unde locuiesti.

#13
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 Ghiordi, on 11 februarie 2018 - 13:52, said:

Pai aici intervine alt detaliu.
Deci anul trecut prin luna februarie (daca nu ma insel, februarie 2017), un nenea de la o companie de telefonie mobila (nu ii dau nume companiei), a venit din poarta in poarta cu oferte la abonamente de telefonie mobila. Bun multi "destepti" printre care si eu, am cazul in "plasa" lor si am semnat contracte de abonamente la telefonia mobila. Dupa ce sa realizat portarea numerelor (eu am 4 abonamente de tel mobila) am constatat ca in cladiri (in casa, semnal ZERO, din "joi in pasti" mai prind o liniuta), in exterior semnalul este bun spre excelent DAR NU perfect pe 3G (adica semnalul este full, voce merge bine, dar internetul merge de parca as avea internet pe sarma: la testele de viteza am obtinut 1 Mbps download si 2,3 Mbps la upload).
Am tot facut sesizari in acest sens, dar am ramas cu promisiunile ca vor rezolva problema, pe 27 februarie se face 1 an de zile de cand am semnat contractul de tel mobila si NU sa rezolvat nimic...
Abonamentul îl închei numai după ce testezi rețeaua de-a fir a păr acasă la tine, în împrejurimi dar și în zonele în care te miști zilnic și ai tangență cu ele. Practic te-au păcălit, e ca și cum ai fi semnat un cec în alb unor indivizi a căror meserie e să te trombonească. Greșeala e a ta. Eu până mi-am făcut abonamentul mobil am testat de jde ori semnalul, acoperirea și toți parametrii tehnici, ba chiar am urcat și până sus pe deal la releu să mă conving cu ochii mei ce e acolo.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Ghiordi, on 11 februarie 2018 - 13:52, said:

Pai aici intervine alt detaliu.
Deci anul trecut prin luna februarie (daca nu ma insel, februarie 2017), un nenea de la o companie de telefonie mobila (nu ii dau nume companiei), a venit din poarta in poarta cu oferte la abonamente de telefonie mobila. Bun multi "destepti" printre care si eu, am cazul in "plasa" lor si am semnat contracte de abonamente la telefonia mobila. Dupa ce sa realizat portarea numerelor (eu am 4 abonamente de tel mobila) am constatat ca in cladiri (in casa, semnal ZERO, din "joi in pasti" mai prind o liniuta), in exterior semnalul este bun spre excelent DAR NU perfect pe 3G (adica semnalul este full, voce merge bine, dar internetul merge de parca as avea internet pe sarma: la testele de viteza am obtinut 1 Mbps download si 2,3 Mbps la upload).
Am tot facut sesizari in acest sens, dar am ramas cu promisiunile ca vor rezolva problema, pe 27 februarie se face 1 an de zile de cand am semnat contractul de tel mobila si NU sa rezolvat nimic...
In mod sigur acei "nene" sunt de la gigi... Daca nu ai luat telefon "cadou" poti oricind sa reziliezi contractul cu ei. Oricum stiu ca stii asta deoarece vaz ca ai postat si aici> https://forum.softpe...xe/page__st__72

Edited by _R_A_D_U, 11 February 2018 - 14:04.


#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 Ghiordi, on 11 februarie 2018 - 13:41, said:

Asa cum spune si titlul, cum ai putea "convinge" (obliga) ca un anumit provider de telefonie mobila sa rezolve problema semnalului ?
ceri furnizorului o solutie personalizata cu un cost atat de mare incat sa fie mai rentabil pentru el sa-si imbunatateasca infrastructura din zona ta decat sa te piarda.

#16
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,888
  • Înscris: 04.03.2016

 dorin_2k, on 11 februarie 2018 - 13:59, said:

A fost vreodata OK? Daca DA, schimba telefonul.
Nu, nu a fost

 FreemanG1, on 11 februarie 2018 - 14:00, said:

Ghiordi dar ce smartphon ai?
Huawei p9 lite (nu versiunea 2017)

 Aldulescu, on 11 februarie 2018 - 14:01, said:

Adica incerci sa ii convingi ca e in interesul lor sa ofere semnalul in zona, te duci, ii vizitezi, le oferi eventual niscaiva atentii ca sa se puna pe treaba, etc. Termenul vine de la presedintele Ulysses S. Grant, care statea la un hotel si iesea seara in lobby-ul lui sa fumeze un trabuc si sa bea un whiskey, si toti cei care voiau ceva de la el, veneau si ii faceau cinste cu bautura(era un betiv notoriu) si il rugau sa faca una sau alta - de unde si termenul "a face lobby".
Multumesc de explicatie, dar nu cred ca va merge cu metoda ta :))))

 Fane, on 11 februarie 2018 - 14:01, said:

daca e vorba de orange.

am impresia ca poti cere rezilierea contractului pe motiv ca ei nu-ti pot furniza serviciul unde locuiesti.
Nu este vorba de orange :) (si daca e sa le luam prin eliminare, nu am sa iti mai raspund daca e vb sau nu de vreo companie pe care o mai specifici nu doresc sa se considere ca fac reclama proasta, desi ar merita)

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 Ghiordi, on 11 februarie 2018 - 14:04, said:

Nu, nu a fost
Si atunci de ce ai afirmat ca

Quote

De ceva timp ma confrunt cu o problema a semnalului in zona in care locuiesc.

Asta e e semnalul. Nu ai ce face.

Astepti finalul contractului si te portezi inapoi.

#18
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,888
  • Înscris: 04.03.2016

 androholic, on 11 februarie 2018 - 14:03, said:

Abonamentul îl închei numai după ce testezi rețeaua de-a fir a păr acasă la tine, în împrejurimi dar și în zonele în care te miști zilnic și ai tangență cu ele. Practic te-au păcălit, e ca și cum ai fi semnat un cec în alb unor indivizi a căror meserie e să te trombonească. Greșeala e a ta. Eu până mi-am făcut abonamentul mobil am testat de jde ori semnalul, acoperirea și toți parametrii tehnici, ba chiar am urcat și până sus pe deal la releu să mă conving cu ochii mei ce e acolo.
Un releu de semnal este la aproximativ 4 km de localitatea mea, afara semnalul este bun, in cladiri ZERO.

 _R_A_D_U, on 11 februarie 2018 - 14:03, said:

In mod sigur acei "nene" sunt de la gigi... Daca nu ai luat telefon "cadou" poti oricind sa reziliezi contractul cu ei. Oricum stiu ca stii asta deoarece vaz ca ai postat si aici> https://forum.softpe...xe/page__st__72
Am 2 telefoane luate de la ei.
Bine ca m-ai dat de gol :) :D

 _Smiley_, on 11 februarie 2018 - 14:04, said:

ceri furnizorului o solutie personalizata cu un cost atat de mare incat sa fie mai rentabil pentru el sa-si imbunatateasca infrastructura din zona ta decat sa te piarda.
Dezvolta ideea :D

 dorin_2k, on 11 februarie 2018 - 14:07, said:

Si atunci de ce ai afirmat ca


Asta e e semnalul. Nu ai ce face.

Astepti finalul contractului si te portezi inapoi.
In afirmatie nu am specificat ca da sau nu, ci de ceva vreme, adica de cand am incheiat contractul pana in ziua de azi in care nu sa rezolvat problema :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate