Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Internet 4G/wireless cu IP routabil?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Am nevoie de o conexiune de internet cu IP routabil (nu neapărat fix, dar musai routabil), într-o locație în care nu este posibilă instalarea unei conexiuni fixe prin cablu. Știe cineva dacă există vreun provider de net care oferă IP routabil pe o conexiune wireless (4G sau altă tehnologie)?

Vodafone iese din discuție, am deja net 4G de la ei dar nu dau IP-uri routabile la persoane fizice.

#2
georgeee96

georgeee96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 26.01.2010

View PostBeavix, on 11 februarie 2018 - 12:39, said:

Am nevoie de o conexiune de internet cu IP routabil (nu neapărat fix, dar musai routabil), într-o locație în care nu este posibilă instalarea unei conexiuni fixe prin cablu. Știe cineva dacă există vreun provider de net care oferă IP routabil pe o conexiune wireless (4G sau altă tehnologie)?

Vodafone iese din discuție, am deja net 4G de la ei dar nu dau IP-uri routabile la persoane fizice.
Se ofera si la Vodafone, ca exceptie si pe pers fizice, la un cost de 3euro/luna ( fara TVA.) alaturi de un pachet WIFI-Acasa.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
IP-urile alea sint routabile, ce vrei tu e sa nu-ti faca NAT. Mai ales pe conexiune mobila eu zic sa te resemnezi si sa pui device-ul mobil sa faca VPN (sau un port forwarding prin ssh sau echivalent, depinde de ce ai nevoie) via un server de-al tau de pe o conexiune "normala". Chiar daca nu ai unde exista VPS-uri la preturi ce tind spre 0 (vezi pe lowendbox.com ), oricare in mod sigur suficienta pentru a trece prin ea o conexiune mobila.

#4
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

View Postgeorgeee96, on 11 februarie 2018 - 12:51, said:

Se ofera si la Vodafone, ca exceptie si pe pers fizice, la un cost de 3euro/luna ( fara TVA.) alaturi de un pachet WIFI-Acasa.

I-am intrebat la telefon si pe forumul lor, mi-au spus ca nu se poate. Au IP fix, doar pentru pers. juridice.

#5
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 13.03.2005
Scrie-i helper-ului Vodafone sau pe Facebook, se poate sigur

#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,123
  • Înscris: 04.02.2011
Lăsați omul să treacă la Orange, acuma o să-i forțeze pe Varzafoni să îi ofere un serviciu dacă ei nu își dau interesul?

View Postf300, on 11 februarie 2018 - 12:53, said:

IP-urile alea sint routabile, ce vrei tu e sa nu-ti faca NAT.
Adică un fucking IP PUBLIC. :)

#7
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
La Orange merge, am întrebat eu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate