Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Teorie la Limba si literatura romana bac

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Stie cineva vreo carte ok sau de unde as putea invata teoria la Limba si literatura romana pentru bacalaureat?
Ma intereseaza pentru subiectele 1 si 2 notiunile teoretice la proba scrisa dar si niste modele de rezolvari.
Multe carti care stiu eu nu au notiunile teoretice si e destul de greu sa intelegi fara teorie cum se rezolva unele subiecte mai ales ca acum au modificat structura examenului.

PS. Nu e pentru mine, incerc sa ajut pe cineva care a picat examenul de bacalaureat iar acum ii este foarte greu ca s-a modificat structura si nu mai e elev sa poata intreba vreun profesor.
Pregatire nu vrea sa faca, vrea sa invete linistit singur acasa.

Edited by smiley2, 10 February 2018 - 20:37.


#2
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
pai la limba romana este si practica?nu sunt culegeri pentru bac?

#3
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

 sebastiansebi, on 10 februarie 2018 - 20:53, said:

pai la limba romana este si practica?nu sunt culegeri pentru bac?
Nu ai inteles...
Sunt culegeri dar nu e ceea ce cauta el.Teorie nu prea gasesti in orice carte, asta zic.
Pe internet nu gasesc ceva 100% sigur sa ii fie de ajutor.

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 smiley2, on 10 februarie 2018 - 20:58, said:

Nu ai inteles...
Sunt culegeri dar nu e ceea ce cauta el.Teorie nu prea gasesti in orice carte, asta zic.
Pe internet nu gasesc ceva 100% sigur sa ii fie de ajutor.

dai o fuga pana la librarie..nu ai cum sa nu gasesti ceva:)..in orice caz, cum a trecut prin liceu daca nu are o culegere? la noi plagiatul e in floare, ba suntem si incurajati sa copiem:).. invatat pe de rost subiectele/ comentariile . la partea orala nu se pica... si spunei ca are nevoie de meditatii, e foarte greu singur..daca nu s-a descurcat in liceu sa-si faca rost de o amarata de culegere cu comentarii..chiar crezi ca baiatul e autodidact?


PS. La romana, mare teorie nu e (sinonime,antonime,metafore - la asa ceva te referi?) in rest depinde cat poate sa memoreze

Baga-l la meditatii, nu te lua dupa el...profesorul stie ce are nevoie sa invete baiatul..el nu stie:)..

Edited by jimi91, 10 February 2018 - 21:30.


#5
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

 jimi91, on 10 februarie 2018 - 21:27, said:

Colega, vezi ca asta nu e capacitatea. Ai mult mai mult de atat. SI fara metafore, ca toata Romania e o mare metafora.

#6
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Teorie e mai in toate cartile ,cred ca pana acu sa uitat la poze.

#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Al3xandru35, on 10 februarie 2018 - 21:55, said:

Colega, vezi ca asta nu e capacitatea. Ai mult mai mult de atat. SI fara metafore, ca toata Romania e o mare metafora.

din cate imi amintesc, asta e primul exercitiu:)...sa gasesti un sinonim pentru un cuvant din textul dat:)..poate ma insel colega

#8
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012

 jimi91, on 10 februarie 2018 - 21:27, said:

Baga-l la meditatii, nu te lua dupa el...profesorul stie ce are nevoie sa invete baiatul..el nu stie:)..
N-ai nevoie de meditatii daca stii ca ai ambitia sa inveti. Nu la limba romana.

 smiley2, on 10 februarie 2018 - 20:35, said:

Stie cineva vreo carte ok sau de unde as putea invata teoria la Limba si literatura romana pentru bacalaureat?
Orice carte groasa de pregatire pentru examenul de bacalaureat Subiectele I II si III 2017 incoace. (minim 400 de pagini). Acum nu mai stiu ce s-a mai schimbat dar ca sa reusesti trebuie sa scrii si sa citesti cateva ore pe zi, cateva luni de zile pentru a-ti forma un limbaj mai complex. Asta a functionat la mine.
Edit: Apropo, comentariile daca necesita invatate sa se inspire de pe internet, filme si carti.

Edited by Cossta, 10 February 2018 - 22:38.


#9
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Pregătire pentru Bacalaureat

#10
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

 cristirg, on 10 februarie 2018 - 23:21, said:

M-am uitat si eu pe acel site, insa nu gasesc tot ce ii trebuie pe partea de teorie.
Am gasit o carte de Mariana Badea insa nu stiu cat de corecta este, pe aici am mai vazut comentarii ca nu ar fi tare ok cartea ca poti sa pici examenul cum prezinta ea acolo.
Voi ce parere aveti?
http://editurabadea....ns/sumar_tb.pdf

Teoria de la partea a doua, proba scrisa cum e prezentata acolo nu as gasi pe internet?
Acea carte e buna doar la teorie in rest s-a modificat structura, carte pentru comentarii la eseuri are deja.
Doar subiectul 1 si 2 de la bac s-a modificat si ar vrea sa invete teoria si sa inceapa el singur rezolvarile dar si acolo trebuie sa se ghideze dupa ceva cum se face o rezolvare corecta.
Ar fi trebuit sa posteze pe forumul lor edu sau didactic niste materiale pentru studiu.
Pretentiile sunt mari, dar conditii nu se ofera deloc.
Baiatul a avut niste probleme familiale, nu trebuie sa il criticati...Din clasa a saptea a inceput sa castige banul lui si ii merge mintea dar asa e invatamantul in Romania, s-au facut si niste modificari in structura examenului din acest an.
Trebuie sa inveti din mai multe manuale si sa vezi daca au tot ce le trebuie, unele nu au eseurile de la subiectul 3 complete, altele nu au teorie pentru subiectele 1 si 2, altele nu explica deloc si sunt decat rezolvari sau decat cu eseuri.Macar sa scoata vreo editura o carte completa.

Edited by smiley2, 11 February 2018 - 08:58.


#11
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

 jimi91, on 10 februarie 2018 - 22:03, said:


din cate imi amintesc, asta e primul exercitiu:)...sa gasesti un sinonim pentru un cuvant din textul dat:)..poate ma insel colega
Colega, o fi primu' asta, dar dup'aia mai ieste si alte iegzercitii care tin tot de text.

#12
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Eu astept o rezolvare, stie cineva de unde pot obtine teoria completa pentru subiectul 1 in special?
Si da, sinonime, timpuri si moduri verbale, genul epic, narativ, dramatic...acum se da un text la prima vedere non-literar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate