Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

DUT in Franta , apoi poate master

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,393
  • Înscris: 28.11.2017

 exydos, on 10 februarie 2018 - 14:20, said:

Merita sa studiez la un DUT in Informatica ( aka IUT ) in Franta
"The IUTs allow the preparation of a two-year undergraduate technical diploma called a Diplôme universitaire de technologie or DUT."
Am vorbit cu un francez care a facut DUT si a zis ca salariile dupa acesti 2 ani sunt de 1500 euro.  Acolo te invata practic mai multe limbaje , deja tu iti alegi pe ce parte programezi.  Totu ii practic , fata de facultatea de 3 ani unde primii 2 is strict teorie .
In Romania , daca iti faci portofoliu misto in 3 ani de facultate cam cat poti obtine pe luna ?


Pe vremea cand mi-am facut eu studiile, sfarsitul anilor '90, DU (diploma universitara -stiinte umane, economice si drept) si DUT (diploma univesitara tehnologica - stiinte exacte), pe o durata de 2 ani, erau mai mult pe pozitia de cursuri de profesionalizare care permiteau accesul pe piata munci studentilor dupa doar 2 ani de studii. Cei care voiau isi validau o parte din studii, dadeau examen la diferenta si puteau continua in licenta.

Iar principiul in studiile DU si DUT nu este ca in invatamantul universitar cu sesiuni de examene la sfarsitul fiecarui semestru, ci mai curand ca in invatamantul liceal cu teze si control continuu, cu medii la sfarsit de trimestru.

Dar asta era pe sfarsitul anilor '90 inceput de 2000, poate de atunci s-au mai schimbat lucrurile.

Edited by zartdato1-0, 10 February 2018 - 19:00.


#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 exydos, on 10 februarie 2018 - 18:07, said:

la 50 de ani asa salariu nu imi convine
Tot despre egalitatea respectiva vorbim.

 exydos, on 10 februarie 2018 - 18:07, said:

dar daca nu iti ofera posibilitatea sa avansezi de ce ai mai sta la acelasi loc de munca , te multumesc banii ?
Fiecare pune in balanta ce-l doare. In afara de firmele foarte mici, cam peste tot poti avansa. Acum depinde si ce intelege omul prin asta.

#21
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

 jegmihai, on 10 februarie 2018 - 18:33, said:

Sunt, dar, cum s-a spus mai inainte, fara o buna baza teoretica nu faci mare lucru. Bineinteles ca se multe lucruri se pot face fara a te documenta mai inainte, insa, cel mai probabil, va iesi o cârpeală. Cei obisnuiti astfel cu greu se vor descotorosi de acest bad habit.
si in ce consta documentatia ?

@zartdato1-0 , am mai vorbit si cu alti francezi care au facut dut apoi s-au inscris in ultimu an de licenta si au vazut cat stiau aia care au facut numai licenta si au zis ca tot pentru dut ar opta , adica ei ma sfatuiau sa ma indrept si eu catre dut , dar sa continui licenta si masteru  , ca de altfel raman cu un salariu mic .

Edited by exydos, 10 February 2018 - 20:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate