Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

DUT in Franta , apoi poate master

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014
Merita sa studiez la un DUT in Informatica ( aka IUT ) in Franta
"The IUTs allow the preparation of a two-year undergraduate technical diploma called a Diplôme universitaire de technologie or DUT."
Am vorbit cu un francez care a facut DUT si a zis ca salariile dupa acesti 2 ani sunt de 1500 euro.  Acolo te invata practic mai multe limbaje , deja tu iti alegi pe ce parte programezi.  Totu ii practic , fata de facultatea de 3 ani unde primii 2 is strict teorie .
In Romania , daca iti faci portofoliu misto in 3 ani de facultate cam cat poti obtine pe luna ?

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007
Echivaleaza cei 2 ani cu un studiu de licenta incat sa iti permita sa te inscrii la master?

#3
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014
dupa DUT pot face ultimul an de licenta , ca sa fie 3 si pot da la master,  dar nu cred ca e ok sa fac master in Franta , mai bine m-as duce in America , salariile dupa master am inteles ca is de vreo 3 ori mai mari in SUA. Sau sa studiez in Ro 3 ani si apoi in America , idk.
Oricum din ro pot sa lucrez remote la vreo firma din Franta

Edited by exydos, 10 February 2018 - 14:36.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Postexydos, on 10 februarie 2018 - 14:20, said:

In Romania , daca iti faci portofoliu misto in 3 ani de facultate cam cat poti obtine pe luna ?
Poti si 1000 euro. Da' din gura-i usor de zis ca faci si dregi.
Eu inteleg din povestea ta ca speri ca altii sa-ti bage meseria in cap si nu doar tu. Ori in practica tu trebuie sa faci pe dracu-n patru, nu cursurile de oriunde ai vrea de pe lumea asta.

View Postexydos, on 10 februarie 2018 - 14:20, said:

Acolo te invata practic mai multe limbaje , deja tu iti alegi pe ce parte programezi.  Totu ii practic , fata de facultatea de 3 ani unde primii 2 is strict teorie .
Peste tot  inveti mai multe, nu-i ok sa-ti alegi chiar cum vrei, viata-i dura nu cu fluturi roz iar teoria e baza practicii (care spun invers sunt doar lautari, dupa ureche).

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Informatica poti invata si de acasa. Ori cu diploma ori fara diploma in Franta ca programator (care stie ceva, bineinteles) tot de la 1500 de euro pleci.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007

View Postexydos, on 10 februarie 2018 - 14:33, said:

mai bine m-as duce in America , salariile dupa master am inteles ca is de vreo 3 ori mai mari in SUA.

In America "curge banul" in domeniul asta, doar ca nu te poti angaja asa usor ca strain acolo. Firme mai mici rar isi permit sa-ti sponsorizeze o viza de lucru (care si ea e un fel de loterie din cauza numarul mare de doritori), iar firme mai mari au tot globul de unde sa aleaga crème de la crème.

Firmele mai renumite, la care aspira o gramada, mai sunt si renumite pentru interviuri pline de ce ai incadra la categoria teorie.

View Postneagu_laurentiu, on 10 februarie 2018 - 14:46, said:

Poti si 1000 euro.

De mentionat ca adesea e vorba de 1000 net, mai ales cu scutire de impozit aici. Pe cand cei 1500 mentionati in Franta, mai mult ca sigur sunt o valoare bruta.

#7
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014

View Postneagu_laurentiu, on 10 februarie 2018 - 14:46, said:

Poti si 1000 euro. Da' din gura-i usor de zis ca faci si dregi.
Eu inteleg din povestea ta ca speri ca altii sa-ti bage meseria in cap si nu doar tu. Ori in practica tu trebuie sa faci pe dracu-n patru, nu cursurile de oriunde ai vrea de pe lumea asta.


Peste tot  inveti mai multe, nu-i ok sa-ti alegi chiar cum vrei, viata-i dura nu cu fluturi roz iar teoria e baza practicii (care spun invers sunt doar lautari, dupa ureche).
nu , vreau sa fac DUT sau facultate , ca pe langa invatatul personal ce include si facerea portofoliul , sa am cu ce imi ocupa timpul , ca sa nu il pierd . gen ma pot implica in proiectele facultatii si asa profit mai mult de timp.
Da, e valoare bruta. Oricum chiria numai undeva 600 euro.

View PostFriskey, on 10 februarie 2018 - 14:52, said:

Informatica poti invata si de acasa. Ori cu diploma ori fara diploma in Franta ca programator (care stie ceva, bineinteles) tot de la 1500 de euro pleci.
da dar oricum inveti chestii in acesti 2 ani si iti da diverse proiecte in c , c++ etc.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Postexydos, on 10 februarie 2018 - 14:20, said:

Acolo te invata practic mai multe limbaje
Candva stiam Pascal ca pe Tatal nostru. Si se angaja cu acest limbaj. Dar la un interviu am dat chix cu brio. Pentru ca degeaba stiam eu limbajul si biblioteca standard aferenta, cand m-au luat cu apeluri de sistem si alte tehnologii necesare pt. a duce la bun sfarsit aplicatia, ma uitam ca boul la poarta noua! Asa ca am lasat-o cu limbajul mai moale si am luat-o cu ansamblul, arhitectura etc.

Edited by neagu_laurentiu, 10 February 2018 - 15:07.


#9
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Și ai considera că cei 3 ani de licență sunt suficienți pentru acumularea unei bune baze teoretice?

#10
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014

View Postjegmihai, on 10 februarie 2018 - 15:15, said:

Și ai considera că cei 3 ani de licență sunt suficienți pentru acumularea unei bune baze teoretice?
oricum inveti toata viata , dar cel putin un start sa il ai iti ofera , posibilitati de angajare, la munca   deja oricum avansezi. (daca vrei  in mod normal )

View Postneagu_laurentiu, on 10 februarie 2018 - 15:05, said:

Candva stiam Pascal ca pe Tatal nostru. Si se angaja cu acest limbaj. Dar la un interviu am dat chix cu brio. Pentru ca degeaba stiam eu limbajul si biblioteca standard aferenta, cand m-au luat cu apeluri de sistem si alte tehnologii necesare pt. a duce la bun sfarsit aplicatia, ma uitam ca boul la poarta noua! Asa ca am lasat-o cu limbajul mai moale si am luat-o cu ansamblul, arhitectura etc.
daca vreau sa fiu front end web developper de ce am nevoie de arhitectura?

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
E tare inselator sa crezi ca un astfel de programator doar pune ceva intr-o pagina, mai leaga una alta si trimite la server. Sigur ca or fi si unii care atat fac dar programator e ala care rezolva situatii, nu spune ca n-are solutii doar pentru ca nu stie el. Pai browserul doar interpreteaza Javascript, HTML & CSS? Ia mai pitroceste.

#12
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postexydos, on 10 februarie 2018 - 15:26, said:

oricum inveti toata viata , dar cel putin un start sa il ai iti ofera , posibilitati de angajare, la munca   deja oricum avansezi. (daca vrei  in mod normal )
Intrebarea ii era adresata lui Laurentiu. :D

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Eu cred ca tu n-ai nici o tangenta cu domeniul dar visezi cai verzi pe pereti.
Apoi nu iti pui problema cu ce te intretii in cei 3 ani de DUT, apoi master (vezi ca deobicei pe acolo masterul costa de rupe, nu e ca la noi moca).
1500 de euro brut, dar chiria e numai 600 de euro = Posted Image

Edited by Friskey, 10 February 2018 - 16:00.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Postjegmihai, on 10 februarie 2018 - 15:15, said:

Și ai considera că cei 3 ani de licență sunt suficienți pentru acumularea unei bune baze teoretice?
Cat sa poti trage la saiba, acumulezi. Insa greseala multora e ca se limiteaza doar la cursurile facultatii, nici macar bibliografia recomandata nu o lectureaza. Ori strict cursurile nu pot oferi o baza solida, doar o introducere.

Edited by neagu_laurentiu, 10 February 2018 - 16:24.


#15
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014

View PostFriskey, on 10 februarie 2018 - 16:00, said:

Eu cred ca tu n-ai nici o tangenta cu domeniul dar visezi cai verzi pe pereti.
Apoi nu iti pui problema cu ce te intretii in cei 3 ani de DUT, apoi master (vezi ca deobicei pe acolo masterul costa de rupe, nu e ca la noi moca).
1500 de euro brut, dar chiria e numai 600 de euro = Posted Image
e bine sa crezi dar nu , stiu pascal , c , html si acum invat js . Parintii ma ajuta sa ma intretin pe vreo 2 ani.

View Postneagu_laurentiu, on 10 februarie 2018 - 16:22, said:

Cat sa poti trage la saiba, acumulezi. Insa greseala multora e ca se limiteaza doar la cursurile facultatii, nici macar bibliografia recomandata nu o lectureaza. Ori strict cursurile nu pot oferi o baza solida, doar o introducere.
cum adica sa te limitezi la cursurile facultatii , bine macar la munca inveti , daca nu atunci de ce ai sta mai mult de 2 ani la un loc de munca  ?

Edited by exydos, 10 February 2018 - 16:37.


#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Postexydos, on 10 februarie 2018 - 16:36, said:

cum adica sa te limitezi la cursurile facultatii
Ai sa vezi cati colegi vei avea care asteapta doar din acele cursuri sa le toarne cunoasterea, ei doar holbandu-se la tabla. Si pe urma dau vina pe sistem ca nu-i buna scoala, nu te invata nimic si alte baliverne.

View Postexydos, on 10 februarie 2018 - 16:36, said:

bine macar la munca inveti
La munca tu oferi servicii, aduci plus valoare angajatorului in schimbul banilor sai. Sigur ca inveti si cate ceva fiindca nevoia te impinge da' nu sta pe ideea ca doar acolo inveti, nu, acolo oferi ca sa primesti.

View Postexydos, on 10 februarie 2018 - 16:36, said:

daca nu atunci de ce ai sta mai mult de 2 ani la un loc de munca  ?
Pentru ca esti multumit de egalitatea dintre ce oferi si cat primesti. Cand ecuatia asta se strica, cauti sa o rezolvi.

Edited by neagu_laurentiu, 10 February 2018 - 16:48.


#17
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 28.07.2014

View Postneagu_laurentiu, on 10 februarie 2018 - 16:43, said:

Ai sa vezi cati colegi vei avea care asteapta doar din acele cursuri sa le toarne cunoasterea, ei doar holbandu-se la tabla. Si pe urma dau vina pe sistem ca nu-i buna scoala, nu te invata nimic si alte baliverne.

pai sunt atatea cursuri pe net , atatea lucruri de facut , atatea exemple de proiecte,  atatea proiecte in cautare  de dezvoltatori

View Postneagu_laurentiu, on 10 februarie 2018 - 16:43, said:


La munca tu oferi servicii, aduci plus valoare angajatorului in schimbul banilor sai. Sigur ca inveti si cate ceva fiindca nevoia te impinge da' nu sta pe ideea ca doar acolo inveti, nu, acolo oferi ca sa primesti.
da , dar daca nu iti ofera posibilitatea sa avansezi de ce ai mai sta la acelasi loc de munca , te multumesc banii ? bine, dar la un lucru cu perspectiva poti castiga mult mai mult in viitor , stiu cativa care dupa facultate au dat de un pret bun de angajare ( 1000 euro ) si au ramas acolo deja de vreo 7 ani. E treaba lor dar oricum , la 50 de ani asa salariu nu imi convine.

Probabil numai la noi exista asa mentalitate ca facultatea o sa te invete sa faci multi bani. Unele firme nici nu angajeaza daca nu ai facultate.

#18
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postexydos, on 10 februarie 2018 - 18:07, said:

atatea lucruri de facut , atatea exemple de proiecte,  atatea proiecte in cautare  de dezvoltatori
Sunt, dar, cum s-a spus mai inainte, fara o buna baza teoretica nu faci mare lucru. Bineinteles ca se multe lucruri se pot face fara a te documenta mai inainte, insa, cel mai probabil, va iesi o cârpeală. Cei obisnuiti astfel cu greu se vor descotorosi de acest bad habit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate