Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

alegere xenon faza scurta passat b6

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Salut! Am scris intr-un topic despre o problema la un Passat b6 cu luminile si cibeva mi-a recomandat sa trec pe xenon. La o cautare am dat peste acest site dar vad ca sunt de 35w si 55w, ciudat, eu sti ca xenonul consuma mai putin. Apoi sunt si mai multe nuante de culoare. Nu prea stim ce sa alegem. Masina e a lui cumnatu meu.

https://www.ledperf....GIaApgtEALw_wcB

#2
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Dacă are faruri normale fara lupe, mai bine nu, decat daca tine neapărat să aibe frigiderul plin si sa rămanai fără talon.

Edited by alexx1402, 10 February 2018 - 13:44.


#3
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Mare diferenta intre 35w si 55w nu e ...
Eu am avut de 35w, acum am de 55w. Ca si culori, am avut 4300, acum am 6000.
Prefer 6000, parca se vede mai bine, mai alb. Nu bate spre albastru, ca alea de 8000.
Daca masina arata eroare cand ai bec ars, iti trebuie cu can-bus (cu anulator de erori).
Daca nu arata cand ai becul ars, poti sa iei cu/fara can-bus (cu/fara anulator de erori).
@alexx1402, eu nu am vazut B6 fara lupe ...

Edited by shymano, 10 February 2018 - 13:55.


#4
adryano112

adryano112

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.12.2017
Este diferenta imensa intre xenoanele de 35w si 55w,sunt mult mai puternice cele de 55w ,dar trebuie sa cumperi ceva calitativ,sa fii sigur ca nu o sa ai nici un fel de probleme cu ele o perioada buna de timp. Am vandut xenoane si stiu exact .
La Passat b6 iti trebuiesc xenoane cu Can-Bus obligatoriu ,altfel o sa ai eroare de bec ars in bord .
Iti recomand xenoanele de 4300k (maxim 5000k) lumina este mai puternica in comparatie cu restul xenoanelor,poti veriica pe net tablelul cu lumeni in functie de temperatura culorii. + ca nu bat asa tare la ochi in fata politiei, fata de alea 6k-8k ..totusi si cele de 6k sunt acceptabile !

Deci atentie la calitatea xenoanelor cumparate,la passat e cunoscuta problema cu arderea motoraselor de la stergatoarre,din cauza xenoanelor proste calitativ !

Eu am i pe passat b6 ,xenoane de ultra slim canbus 55w.exact ca cele de pe site-ul prezentat de tine ,de 2 ani,fara nici un fel de problema ! Deci sunt foarte bune!

Edited by adryano112, 10 February 2018 - 14:14.


#5
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Cand cedeaza becurile xenon, inainte dau un simptom, se fac rosii/roz/violet la culoare.

Farurile la Passat b6 au o problema, se matuiesc pe interior lupele si poti sa pui ce becuri vrei ca tot dejeaba.

#6
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006

 adryano112, on 10 februarie 2018 - 14:08, said:


Deci atentie la calitatea xenoanelor cumparate,la Passat e cunoscuta problema cu arderea motoraselor de la stergatoarre,din cauza xenoanelor proste calitativ !
Intreb in necinostinta de cauza, ce legatura e intre becuri si motorasul de la stergatorul de faruri?

#7
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007
nu e legata direct de becuri ci de tensiunea foarte mare necesara la aprindere, la csenoanele chinezesti, care au doar un balast, si aici tensiunea ajunge la 27000V.
la cele OEM, exista un rigicator de tensiune de la 12 la 80V si apoi ihniterul, dar acesta este bine ecranat.

Acea tensiune mare de aprindere, se induce pe cablurile masinii si gaseste un punct slab intr-un LIN transceiver, acestea fiind in centrala electrica, senzorul de lumini/ploaie si stergatoare.

Edited by al bundy ro, 10 February 2018 - 17:41.


#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
.

Edited by slai, 10 February 2018 - 17:51.


#9
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Am inteles, banuiam ca e vorba de ceva inductie.Deci arde senzorul de ploiae, nu motorasul propriu-zis.

#10
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
nu arde senzorul, ci motorasul, pai precis un integrat din el TJA

#11
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010

 Deenman, on 10 februarie 2018 - 14:20, said:

Farurile la Passat b6 au o problema, se matuiesc pe interior lupele si poti sa pui ce becuri vrei ca tot dejeaba.
In cazul asta (daca are lupele matuite), poate pune Morimoto, de exemplu (eventual mini, in functie de diametrul celor originale ale masinii). Ca varianta de buget ...

#12
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Pe site-ul de unde vrem sa le comandam dau 2 ani garanntie, scrie ca nu dau eroare in bord, desi oricum nu arata masina lui cand se ard becurile. Au si certificare pentru masinile europene.

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Intai rezolva lupele si vezi daca mai ai probleme. Si in seara asta am condus masina cu halogene si vad foarte bine...

#14
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Lupele cum se rezolva? Se schimba?

#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 alexx1402, on 10 februarie 2018 - 13:41, said:

Dacă are faruri normale fara lupe, mai bine nu, decat daca tine neapărat să aibe frigiderul plin si sa rămanai fără talon.
cu lupe sau nu, fara talon tot ramai, nu schimba cu nimic existenta lupelor

#16
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Stiu. Dar cu lupe nu bate la ochi (la propriu si la figurat), nici pentru cei de pe contrasens si nici in cazul unui control.

#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 alexx1402, on 11 februarie 2018 - 13:36, said:

Stiu. Dar cu lupe nu bate la ochi (la propriu si la figurat), nici pentru cei de pe contrasens si nici in cazul unui control.
au trecut vremurile cand politistii erau cazuti din luna si nu stiau sa se uite in bara la prezenta/absenta sistemului de spalare faruri
In plus, din motive greu de inteles, inca multi aleg xenon cu temperaturi de culoare de peste 4300k si se vad de la o posta ca nu sint originale

Edited by unbrutus, 11 February 2018 - 16:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate