Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Auchan te încurcă cu prețurile?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View PostVelaxa, on 10 februarie 2018 - 12:32, said:


Dacă o să mai ajung la auchan o să încerc să dovedesc, dar am zis că poate să fie și vina mea, eu nefiind foarte atent.
Ideea este că mi s-o întâmplat de 3 ori ceva asemănător și eram curios dacă se întâmplă des lucrul ăsta.
E vina ta, evident.

#20
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Nu te fura nimeni intentionat. Crede-ma, nu sta firma in banii luati de la o mie de oameni care intra zilnic si se pacalesc de cativa lei. Si sa stii ca in egala masura o sa gasesti si preturi mai mici la casa decat la raft.
Preturile alea se schimba la cateva zile de catre angajatii de pe raion. Din diverse motive lucrul asta nu se intampla mereu, drept urmare apar nemultumirile.

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostVelaxa, on 10 februarie 2018 - 12:00, said:

Ultimul produs pe care l-am plătit dublu, a fost un suc din Austria, ceva ce seamănă la etichetă cu Cola dar ca și compoziție e un fel de ceai din plante.

Se mai intampla.. Eu in general cumpar pe baza de lista, uneori notez cat costa si verific intotdeauna bonul la final... Rareori am observat neconcordante intre pretul la raft si cel de la case pentru ca personalul de pe raion updateaza etichetele cu ultimul pret din baza de date, de asta au cititoarele alea dupa ei.

Mai dregraba am observat tzepe pe la fructe si legume, unde ambalau la punga banane partial deteriorate si le puneau pretul de 7.99 lei /kil in timp ce alea normale, din cutie, din care puteai alege costau 4.99 lei /kil ca sa se tzepuiasca lumea sa creada ca a dat bani mai putin pe alea care sunt pe cale sa se strice.   Am observat si la Carrefour o astfel de golanie, de asta ma uit intotdeauna la pretul pe kil.

In rest, Auchan-ul sunt mai mult escroci si tzepari la capitolul calitate si conformitate a produselor decat la neconcordante de preturi.

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostPlaton, on 10 februarie 2018 - 12:08, said:

Morala: Nu mai cumparati de la magazine dubioase care sunt facute sa ne incurce!
Daca si Auchan e dubios, ce sa zici de dugheana de la colt ?

#23
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Post-same-, on 10 februarie 2018 - 12:40, said:

Din diverse motive lucrul asta nu se intampla mereu,
Din cauza salariului mizer...

#24
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postpetman, on 10 februarie 2018 - 12:12, said:

sa facem poza (ca doar avem smartphone)

Ne-am nascut cu el, e parte din noi sau cum ? Eu nu am.

#25
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 28.11.2001
Nah, atunci il iei de manuta pe ala de la relatii clienti si ii arati eroarea. Nu condamn pe nimeni ca are sau nu smartphone.

le. imi plac astia care sar la gatul oamenilor... asa, pe niste rahaturi.

Edited by petman, 10 February 2018 - 13:00.


#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Atentie la Carrefour si Auchan ca sunt escroci la alte capitole: ex: pestele congelat il lasa la dezghetzat intr-o zeama si apoi il recongeleaza astfel incat gheatza incorporata sa atarne grav la cantar iar carnea din galantare e spalata periodic sa nu miroasa si sa incorporeze cat mai multa apa... Nu va lasati pacaliti.

Aia cu raftul se rezolva usor daca ai la tine un pix si o bucata de hartie... ca n-ai mult de notat... la fructe si legume ai deja preturile pe punga.  Cumperi o chestie exotica (ex: bere din Patagonia), ai notat pe hartiuta pretul de la raft... astfel nu te poate prosti nimeni.  Mie nu mi s-a intamplat dar vad deseori la casa oameni care cred ca au cumparat un chilipir si descopera pe bon diferente de preturi. Mai zilele trecute era un om, saracu, care cumparase doua camasi de copii din Auchan Pallady crezand ca sunt la acelasi pret dar nu erau.. pentru ca diferea modelul  si cea cu model mai decent avea un pret ceva mai mare, nu cu mult dar totusi diferit.. si omul era nemultumit, ca crezuse ca sunt la acelasi pret...

Sunt escrocherii in Auchan si Carrefour dar nu la din astea.. la altele... Trebuie sa ai un ochi format ca sa le vezi.   De exemplu la vracuri, au instalat kkturile alea de distribuitoare verticale, la care apesi pe maneta si curge in punga astfel incat toata spartura de produs, vanduta la pret intreg sa iti curga prima in punga sa nu le ramana lor... Apoi, au inceput sa practice preturi mai mari la cantitati mai mari, pentru ca omul e obisnuit sa plateasca mai putin la cantitati mai mari si nu se mai uita... apoi fac bani gramada din politica de down-sizing atunci cand in bidoane standard pun mai putin produs (cu 3 zecimale) dar practica acelasi pret baban ca si cand ar fi mai mult.  Aceste tzepe nu le poti observa decat daca detii un istoric de preturi si produse.

#27
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Eu am impresia ca e trist sa traiesti asa, gandindu-te ca la orice pas cineva incearca sa te prosteasca.

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Se mai poate si altceva - eticheta cu pretul sa nu fie a produsului respectiv. Ca sa fiti siguri comparati si denumirea de pe eticheta cu produsul si eventual si codul de bare.
Nu ma izic ca mai sunt prin magazin pe langa stalpi cititoare de cod - ca sa verificati pretul.

Se intampla ca angajatii sa mai uite sa mute eticheta cand muat produsele, sau se termina produsul cu eticheta si pun altceva similar in locul respectiv uitand insa sa schimbe si etciheta. Si ma isunt cazuri cand cumparatorii mai pun cate un produs intr-un alt raft.

Pana acum o singura data am patit ceva de genul asta - a fost o schimbare de pret si au "uitat" sa schimbe pretul la raft - la Carrefour. Am reclamat la casa, s-a dus cineva la raft si a venit cu eticheta, au verificat, au chemat si supervizorul si in final am refuzat produsul ptr ca nu era valabil pretul.

Insa aproape lunar gasesc chestii de genul mentionat mai sus - cu etichete de la alt produs in dreptul la ce vreau sa iau - verific codul. Am intalnit de 2 ori o chestie ciudata - aelasi produs avea coduri de bara diferite. L-am luat pe cel la care codul corespundea cu eticheta de pe raft. Celalalt verificat la cititor era aproape dublu.

#29
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Post-same-, on 10 februarie 2018 - 13:10, said:

Eu am impresia ca e trist sa traiesti asa, gandindu-te ca la orice pas cineva incearca sa te prosteasca.
De aceea ne prostesc marile corporatii, pentru ca le permitem asta!

Edited by YourFan, 10 February 2018 - 13:19.


#30
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpetman, on 10 februarie 2018 - 12:12, said:

Morala: Daca va cunoasteti drepturile le cereti diferenta dintre pretul de pe bon si cel de la raft. Si sunt obligati sa vi-l dea
Și nu ai cum să faci asta, fiindcă este coadă după tine, oamenii vor fi nemulțumiți că trebuie să aștepte ca să primești tu diferența, poate nici nu ai tu dreptate etc.

#31
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 28.11.2001
Ha? Chiar esti pe bune? Atunci iti meriti soarta de a fi tepuit.
Daca am dreptate (si asta o afirm dupa ce verific pretul la raft din nou) nu ma intereseaza ca e coada, ca oamenii is nemultumiti ca asteapta dupa mine. Trezirea, e dreptul meu!

Ne meritam soarta! Sau macar unii dintre noi.

#32
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Saptamana trecuta am fost la cumparaturi la Kaufland (in Timisoara langa piata Badea Cartan) si am cumparat niste ciuperci... Pe raft pretul era 8.09 cand le-am pus pe cantar 8.99. Am anuntat un angajat care era pe raion, nici macar nu m-a bagat in seama. Am mai anuntat inca unu, la  fel.
Eu am cumparat doar 0.5Kg si diferenta era foarte mica dar totusi, sa nu faca nimeni nimic, sa lase pur si simplu preturile asa.... sa nu ii intereseze chiar deloc.

#33
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Da,este fenomenal,chiar nemaipomenit Almdudler-ul asta,care,din cate am inteles,este bautura nationala a austriecilor!Pacat,ca dupa culoare,zici ca-i chisat la sticla Posted Image Posted Image Posted Image

#34
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Am patit la Cora,la Lidl si la Kaufland. De fiecare data mi-au dat diferenta inapoi de la relatii clienti fara nici o problema.
Exceptie Lidl ca nu au relatii clienti. Am sesizat la casa si a chemat seful de magazin prin statia aia a lor. A venit si a dat diferenta fara probleme.

Edited by PoeOvidiu, 10 February 2018 - 15:07.


#35
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostPoeOvidiu, on 10 februarie 2018 - 15:06, said:

Am patit la Cora,la Lidl si la Kaufland. De fiecare data mi-au dat diferenta inapoi de la relatii clienti fara nici o problema.
Exceptie Lidl ca nu au relatii clienti. Am sesizat la casa si a chemat seful de magazin prin statia aia a lor. A venit si a dat diferenta fara probleme.

Deci nu te-ai bagat in fata ca colegul @petman.

Edited by don_dannielo, 10 February 2018 - 15:17.


#36
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostVlad_22, on 10 februarie 2018 - 13:48, said:

Da,este fenomenal,chiar nemaipomenit Almdudler-ul asta,care,din cate am inteles,este bautura nationala a austriecilor!Pacat,ca dupa culoare,zici ca-i chisat la sticla Posted Image Posted Image Posted Image

Ai o logica de spart borcanele, sa nu cumva sa bei ceai de musetel in viata ta,cinestie,poate chiar e ce zici tu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate