Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Parere finisare apartament nou

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
trendynight

trendynight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.08.2008
Buna , mi-am cumparat de curand un apartament nou, si dupa ce mi s-au mutat vecinii am sesizat ca peretii nu izoleaza fonic.Peretii interiori sunt facuti din caramida poroterm de 11 cm, iar cei despartitori(comuni) 20 cm caramida poroterm.Toti peretii sunt capitonati cu rigips(nu cred ca este acustic) lipit direct de caramida cu un adeziv dar nu pe toata suprafata ci doar in anumite puncte el ramanand gol in peste 80%.Tavanul este si el din structura de rigips de 5 cm avand doar 1 cm plin si restul gol de aer.Dormitorul si baia mea se invecineaza cu ale vecinului.Se aude ca si cand am fii in acelasi apartament, se aude de la mers prin camera la vorbit,muzica, orice miscare face se aude.Cand face dus se aude perfect atat in dormitor , in living si in baie.Eu am stat in chirie intr-un bloc vechi si aveam vecini peste tot, dar asa de rau sa se auda ,nu imi amintesc, in plus vecinul nu este exagerat, nu vreau sa imi imaginez daca ar avea un copil mic.
M-am plans dezvoltatorului dar el sustine ca materialele si finisajele sunt occidentale, si ca eu as fii cam exagerat, cum sa nu imi aud perfect vecinii, este un privilegiu.
As avea nevoie de parerile unor oameni mai avizati, daca schema aleasa de ei pare in regula, ei sustinand ca au facut totul ca la carte, dar mie mi se pare ca pe langa ca peretii sunt subtiri au mai amplificat zgomotul si cu capitonarea peretiilor si tavanelor cu rigips gol.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 trendynight, on 10 februarie 2018 - 11:30, said:

Buna , mi-am cumparat de curand un apartament nou, si dupa ce mi s-au mutat vecinii am sesizat ca peretii nu izoleaza fonic.Peretii interiori sunt facuti din caramida poroterm de 11 cm, iar cei despartitori(comuni) 20 cm caramida poroterm.Toti peretii sunt capitonati cu rigips(nu cred ca este acustic) lipit direct de caramida cu un adeziv dar nu pe toata suprafata ci doar in anumite puncte el ramanand gol in peste 80%.

In primul rand, bine ai venit in clubul celor deranjati de vecini tzarani taximetristi.  Trebuie sa stii ca, la fel ca tine, sunt milioane de oameni care traiesc la oras - nu se pot odihni eficient, sa poata merge a doua zi la serviciu din cauza tzaranilor care locuiesc deasupra sau dedesubt si care cel mai frecvent nu au servici si umbla noaptea prin casa (spala, calca, fac mancare, etc )
Din pacate lucrarea de izolatie fonica la bloc nu numai ca e dificil de facut dar e costisitoare si presupune deranj major atat in apartament, cat si la buzunar.  Practic ar trebui decopertati toti peretii si bagata vata minerala sub placile de rigips. Asta ar mai reduce cat de cat zgomotul, nu stiu daca chiar 100% dar macar la un nivel acceptabil, sa poti locui.

Vecinii tzarani sunt primul factor pentru care un apartament nu merita banii, indiferent cat de bine ar fi amplasat. Din cate stiu tzarani au patruns chiar si in blocurile noi, de dezvoltator, situate in zonele bune (ex; in Baneasa, pe langa Scoala Americana, stiu ca s-au mutat unii intr-un complex aparent linistit ca sa descopere mai apoi ca au vecini tzyganoi cu BMW la scara...)

De vina pentru zgomot e si disignul minimalist al apartamentelor actuale precum si moda cu gresia / faianta / parchet peste tot, materiale pe care se aud pasii ca drku.  Inainte vreme, se practicau covoarele groase, care nu numai ca izolau termic intr-un fel camera dar aveau avantajul ca nu se auzeau pasii prin camera pentru cei de dedesubt.  In prezent, insa 3/4 din apartament e parchet, gresie pe care lumea umbla cu papuci de casa, iar zgomotul inevitabil se transmite.

Edited by rosix, 10 February 2018 - 11:51.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Tu ce crezi,"dezvoltatorii" de rahat cam ce fel de calitate a produselor folosesc ca sa scoata profit maxim cu jupuirea totala a fazanilor?
Sigur ca-i calitate si finisaj occidental,doar acolo s-a inventat capitalismul,ala pe care-l doare exact in cur de client.Important este doar profitul,omul este o cantitate neglijabila.
N-ai ce-i face.Ori izolezi fonic,ori incerci sa te obisnuiesti cu vecinii cu riscul de a te inbolnavi cu nervii,ori te muti.

ps.
Apartamentele capitaliste sunt facute pentru omul modern,adica ala surd si mut,care sta toata ziua cu capul in telefon si butoneaza in nestire.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Simplu
Au pus placi de gips carton uzuale cand in mod normal ar fi trebuit sa puna placi de rigips carton acustice (albastre - rigips fonic) iar o izolare corecta se face si cu vata minerala serpuita.
Un mic detaliu care "le-a scapat" cand au mentionat de "finisaj occidental"
O placa gips carton normal este intre 8~15 lei pe cand una gips carton acustica este intre 25~35 lei
Restul e ... can-can

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Sunt egale cu zero acele placi... Le-a pus ca sa nu mai cheltuie cu finisajele, sa poata da cu var direct peste ele, nu din alt motiv

#6
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

 trendynight, on 10 februarie 2018 - 11:30, said:

Buna , mi-am cumparat de curand un apartament nou, si dupa ce mi s-au mutat vecinii am sesizat ca peretii nu izoleaza fonic.Peretii interiori sunt facuti din caramida poroterm de 11 cm, iar cei despartitori(comuni) 20 cm caramida poroterm.Toti peretii sunt capitonati cu rigips(nu cred ca este acustic) lipit direct de caramida cu un adeziv dar nu pe toata suprafata ci doar in anumite puncte el ramanand gol in peste 80%.Tavanul este si el din structura de rigips de 5 cm avand doar 1 cm plin si restul gol de aer.Dormitorul si baia mea se invecineaza cu ale vecinului.Se aude ca si cand am fii in acelasi apartament, se aude de la mers prin camera la vorbit,muzica, orice miscare face se aude.Cand face dus se aude perfect atat in dormitor , in living si in baie.Eu am stat in chirie intr-un bloc vechi si aveam vecini peste tot, dar asa de rau sa se auda ,nu imi amintesc, in plus vecinul nu este exagerat, nu vreau sa imi imaginez daca ar avea un copil mic.
M-am plans dezvoltatorului dar el sustine ca materialele si finisajele sunt occidentale, si ca eu as fii cam exagerat, cum sa nu imi aud perfect vecinii, este un privilegiu.
As avea nevoie de parerile unor oameni mai avizati, daca schema aleasa de ei pare in regula, ei sustinand ca au facut totul ca la carte, dar mie mi se pare ca pe langa ca peretii sunt subtiri au mai amplificat zgomotul si cu capitonarea peretiilor si tavanelor cu rigips gol.
te-ai plans dezvoltatorului ca sa ce?ce sa faca el? scria in contract ca iti vinde apartament izolat fonic?ma mir ca ti-a raspuns la telefon si ca nu te-a trimis in...
concret, nu ai ce sa faci decat sa te muti.sau sa iti cumperi dopuri de urechi. constructorul nu poate fi tras la raspundere pentru asta

#7
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

 rosix, on 10 februarie 2018 - 11:48, said:

Din cate stiu tzarani au patruns chiar si in blocurile noi, de dezvoltator, situate in zonele bune (ex; in Baneasa, pe langa Scoala Americana, stiu ca s-au mutat unii intr-un complex aparent linistit ca sa descopere mai apoi ca au vecini tzyganoi cu BMW la scara...)

De fapt taranii astia de care vorbesti tu sunt numai in blocurile noi (din fericire). Pentru ca ei sunt obisnuiti cu campul si cu noroiul pe roti. Doar ca au dat tractorul pe limuzina.

In alta ordine de idei, un "bloc nou" nu inseamna mierea pamantului, mai toate sunt capcane pentru fazani, cum scria cineva mai sus. Culmea e ca fazanii nu sunt deloc prosti, spre deosebire de...

Edited by LED, 12 February 2018 - 14:22.


#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ca sa faci o fonoizolare cat de cat va trebui sa mai scoti din buzunar inca o data pretul apartamentului . Asa e daca vrei sa stai in buricul targului .
Pai de banii aia nu mai bine iti luai un teren la periferie si sa-ti fi facut o casuta ?

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
posibil sa fie o problema cu izolatia fonica a locuintelor din acel bloc nou, dar pe de alta parte nu cumva in zona in care locuiesti acum este mai multa liniste sau ferestrele izoleaza fonic mai bine decat unde ai locuit inainte, si din aceasta cauza se aud mai bine zgomotele din apartamentul vecin ?
cand locuiesti intr-o zona cu trafic intens, de exemplu, zgomotul de fond produs de acesta anuleaza cumva zgomotele din vecini.
imi povestea fratele meu cum, dupa ce si-a schimbat toata tamplaria veche si a inchis balcoanele cu termopan (apartament vechi in bucuresti), a inceput sa auda toate zgomotele produse de vecinul cu care avea peretele comun la dormitor. pana atunci nu le sesiza.

#10
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
Zgomote amplificate vor fi sii daca apartamentele sunt noi.. si inca nu e mobila, tablouri, covorase, perdele, draperii, perdea la dus, prosoape ...etc
Toate astea vor amortiza zgomotul pe masura ce locuiesti acolo.

Un search pe youtube o sa iti spuna mai multe moduri in care se poate imbunatati putin rezistenta la transferul zgomotelor de la vechini.
Toate implica deranj major si cheltuieli.
Cea mai rapida/ieftina ar fi inca un strat de rigips peste cel deja montat, placile montate cu decalaj la imbinari. Masa aditionala o sa ajute la incetinirea/amortizarea vibratiilor.

Oricum daca faci treaba asta ar rebui sa o faci doar pe peretii exteriori.... nu stiu daca e OK sa o folosesti si pe tavan... depinde de structura existenta.


Parerea mea e ca constructorul (sau cel care ti-a vandut) nu e obligat sa iti repare aceste probleme. Asa ai cumparat, banuiesc ca si caracteristicele constructive ti-au fost aduse la cunostiinta la un moment dat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate