Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Mazda 3 BL Y6 probleme cu consumul?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostPetraEraser088, on 10 februarie 2018 - 11:43, said:

...dar totusi pt o dieselara mi se pare putin cam mult...
Tot pe acolo am si eu consumul la Mazda 6 combi 2.0 diesel.
La drum lung se vede castigul.

Edited by ericmario, 10 February 2018 - 11:49.


#20
PetraEraser088

PetraEraser088

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.02.2018
Mda, dieselara. :) 🎩

#21
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
e mult in afara. Mextul ala nu e relevant pentru ca nu ai specificat ce anume inseamna la tine mixt. In ce procent umblii in oras, in ce procent umbli in afara.
Dar repet, 6.5 in afara la un mers normal mi se pare mult pentru un 1.6 care e recunoscut pentru economie.
Mazda mea de 1.6 benzina consuma 7 mediu, cam 50%-50% oras/afara. Si nu o prea menajez.
Am avut Astra G 1.7 diesel, care in aceleasi conditii consuma cam 5,5-5,7 mixt, Bora 1.9 tdi 116 cp care in aceleasi conditii consuma 6 mixt, Mondeo 2.0 tdci...6,5 mixt

#22
PetraEraser088

PetraEraser088

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.02.2018
Nu stiu cat de recunoscut sau nu e pt economie, dar mie nu prea-mi ies cifrele. Si nu vreau marea cu sarea. Cam 60%/40%, oras/afara :) ca deeh, Bucuresti...

View Postericmario, on 10 februarie 2018 - 11:48, said:


Tot pe acolo am si eu consumul la Mazda 6 combi 2.0 diesel.
La drum lung se vede castigul.

Ce an e 6-le tău?

#23
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
2004.

#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,866
  • Înscris: 14.08.2007
6.5 extra-urban pentru o Mazda 3 diesel relativ noua mi se pare foarte mult. Asta daca nu cumva mergi ca la raliu ... 5 ar fi decent, insa un diesel serios de clasa asta ar trebui sa consume afara 4.x. Eu scot 4.x extra-urban cu masina tot de 115 CP pe benzina (Octavia 1.0 TSI) ... iar in oras merge intre 7.5 vara (cand e vacanta si nu merg prin trafic foarte aglomerat) si 9 iarna (cu bagat in aglomeratia de la 7:30-8 in timpul scolii). In Bucuresti nu consumi mai mult decat in alte parti pentru ca "avantajul" e ca apuca motorul sa se incalzeasca ... mie imi consuma mai mult in Bistrita unde merg pe distante foarte scurte si nu apuca sa se incalzeasca motorul ca in Cluj. Plus ca in orasele mici nu ai bulevarde unde o poti calca ca in orasele mai mari (eu prin Cluj am multe zone unde pot sa-i dau si 90 la ora daca vreau pentru ca sunt zone cu 3-4 benzi cu distante mari intre trecerile de pietoni care sa intrerupa traficul, ceea ce nu e valabil in orasele mai mici gen Bistrita).

Fa un consum la mers constant cu 70-90 la ora (pe cativa km) intr-o viteza in care sa nu fie prea turata si vezi ce iese ... ca sa te convingi ca nu e de la stilul tau de condus. Daca iti iese peste 5 la mers constant 70-90, eu zic ca are masina o problema (mie imi iese consum sub 4 daca pot sa merg constant cu 80 de exemplu).

Sigur, asigura-te si ca nu e crescut consumul din alte motive (masina prea incarcata, presiune necorespunzatoare in roti, obiecte pe acoperis care ii strica aerodinamicitatea, mers cu geamurile deschise, etc).

Edited by utopium, 10 February 2018 - 17:32.


#25
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Daca nu faci consumul de la plin la plin este normal sa ai consumuri UTOPICE.
Consum pe cativa km???
WTF??? Asa da iti da consum de 4,x benzinara de 1 litru si doar pe bord ca in realitarte...
Ca si aglomeratie Clujul e cam la acelasi nivel cu Bucurestiul doar e mai mic decat Bucuresti

#26
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,866
  • Înscris: 14.08.2007
Man, am tot istoricul in Excel cu bonurile de benzina de cand am luat masina (n-am fizic chiar toate bonurile ci doar vreo 95%, dar pentru ca platesc cu cardul am extrasele si pentru bonurile lipsa si istoricul cu cat era pretul atunci la benzina). Si consumul indicat de masina e cat se poate de real. Si intotdeauna fac plinul (poate am facut 2 exceptii in aproape 2 ani cand nu am facut plinul), iar masina arata automat consumul cu acel plin. Deci e foarte simplu de verificat.

Edited by utopium, 11 February 2018 - 22:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate