Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Suma elementelor selectate dintr-un drop down list in Microsoft Excel- fost "Microsoft excel"

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
danstefan1996

danstefan1996

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 03.09.2013
Salut am de facut un excel si nu stiu cateva elemente sa le fac
Trebuie sa fac un excel cu un drop down si cand aleg ceva din coloana 1 +2 +3 +4  automat sa imi arate suma respectiva si sa am si conditii de exemplu
Fructe Legume Carne
mere   morcov  porc
..........................

si din ce aleg eu in coloana sa apara suma
ma poate ajuta cineva ? cu un exemplu sau sa ma indrume

#2
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Cu pivot table sau cu funcția =sumifs

Baga un google după astea sau uită-te pe yt

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdanstefan1996, on 10 februarie 2018 - 07:52, said:

Salut am de facut un excel si nu stiu cateva elemente sa le fac
Trebuie sa fac un excel cu un drop down si cand aleg ceva din coloana 1 +2 +3 +4  automat sa imi arate suma respectiva si sa am si conditii de exemplu
Fructe Legume Carne
mere   morcov  porc
..........................

si din ce aleg eu in coloana sa apara suma
ma poate ajuta cineva ? cu un exemplu sau sa ma indrume

Mesaj moderator:
In primul rand, tema topicului nu are legatura cu C++, prin urmare topicul se gaseste acum pe aria Windows > Software.
In al doilea rand, titlul "Microsoft excel" este neadecvat. Cum ar fi ca orice utilizator care adreseaza o intrebare despre Excel sa puna titlul ales de tine? Ti-am modificat eu titlul, conform regulamentului ariei. Data viitoare gandeste-te suficient si alege un titlu care sa descrie cat mai bine, pe scurt, tema topicului!
In al treilea rand, incearca sa respecti pe cat posibil normele ortografice, ca sa se inteleaga mai rapid ce doresti! (De ce utilizatorii care citesc acest topic sa faca efortul de a intelege ce doresti in loc de a face tu un efort de a redacta mesajele cat mai corect, macar din respect fata de cei carora le soliciti ajutorul?)

#4
danstefan1996

danstefan1996

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 03.09.2013

View Post_-_, on 10 februarie 2018 - 10:53, said:


Mesaj moderator:
In primul rand, tema topicului nu are legatura cu C++, prin urmare topicul se gaseste acum pe aria Windows > Software.
In al doilea rand, titlul "Microsoft excel" este neadecvat. Cum ar fi ca orice utilizator care adreseaza o intrebare despre Excel sa puna titlul ales de tine? Ti-am modificat eu titlul, conform regulamentului ariei. Data viitoare gandeste-te suficient si alege un titlu care sa descrie cat mai bine, pe scurt, tema topicului!
In al treilea rand, incearca sa respecti pe cat posibil normele ortografice, ca sa se inteleaga mai rapid ce doresti! (De ce utilizatorii care citesc acest topic sa faca efortul de a intelege ce doresti in loc de a face tu un efort de a redacta mesajele cat mai corect, macar din respect fata de cei carora le soliciti ajutorul?)


nu stiu unde sa il incadrez ... sorry

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate