Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Montare cameră supraveghere pe perete izolat cu polistiren

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postammazon, on 09 februarie 2018 - 22:39, said:

Vă salut!

Sper că am încadrat bine topicul.
Am și eu nevoie de puțin ajutor. Cum pot monta o cameră de supraveghere pe un perete exterior, izolat cu polistiren de 10 cm?
Prin găurile de la suportul camerei intră doar șuruburi cu diametrul de 6 mm.
Am căutat pe net dar nu am găsit nicăieri șuruburi cu dibluri 6 x 150.
Am văzut însă niște șuruburi pentru pal și lemn 6 x 150. Credeți că ar rezista dacă le bag în perete fără dibluri?
Ce alte soluții am?

Mulțumesc.
cred ca e interzis de lege sa faci modificari la fatada blocului
daca nu este, ar trebui sa fie.

View Postradu2014, on 09 februarie 2018 - 22:52, said:

Tai un patrat cat talpa camerei din izolatie si decapezi pana la zidarie. In spatiul astfel creat introduci un calapod din lemn sau alt material pe care-l lipesti cu mortar sau silicon s.a de zid. In acel calapod dai gauri si bagi diblurile in care vei fixa camera. Pentru lemn poti folosi doar holzsuruburi.

Sau chiar mai bine, poti ingropa in polistiren si fixa de zid doze de 100x100. Pe capacul dozei fixezi talpa camerei iar in doza ascunzi mufele.

Vezi ca dozele sa nu fie din plastic casant si sa aiba IP 66 minim.
asta cu siguranta e ilegal

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postammazon, on 09 februarie 2018 - 22:39, said:

Ce alte soluții am?
Cea mai folosita de firme si eu personal am folosit la mine este cutie electrica de jonctiuni (brico) fixata si pe ea camera cu suruburi scurte Posted Image Astfel poti pune adaptorul camerei chiar in cutie.

Edited by andreic, 10 February 2018 - 00:33.


#21
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

View Postradu2014, on 09 februarie 2018 - 22:59, said:

Am folosit eu solutia cu talpici de lemn de fag. Am prins camere speed-dome de cateva kilograme bune.


Foloseste doze ingropate, daca iti permite cablarea.
Sunt cele mai bune dpdv estetic si functional.

Pune o poza sau link cu camera ce urmeaza a fi montata.
Pai lemn de fag.. dar ce cade la indemana oricui este acel "lemn" de mobila din rumegus presat care se umfla la umezeala.

#22
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 04.10.2007

View Postunbrutus, on 10 februarie 2018 - 00:29, said:

cred ca e interzis de lege sa faci modificari la fatada blocului
daca nu este, ar trebui sa fie.


asta cu siguranta e ilegal
Initiatorul nu a cerut informatii in legatura cu legalitatea instalarii camerei.

View Postandreic, on 10 februarie 2018 - 00:32, said:

Cea mai folosita de firme si eu personal am folosit la mine este cutie electrica de jonctiuni (brico) fixata si pe ea camera cu suruburi scurte Posted Image Astfel poti pune adaptorul camerei chiar in cutie.
Foarte inovativa metoda.
Posted Image

#23
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
ce imi place cum inventati apa calda...

foloseste omule solutii speciale pentru fixarea pe tencuiala in speta melci de plastic pt tencuiala.. ii gasesti la hornbach de exemplu si vezi ca sunt diferiti de cei de rigips.

ps - montarea pe doza de legatura eventual si la vedere e cea mai mare rromie posibila...

Attached Files


Edited by belogerer, 10 February 2018 - 02:22.


#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postammazon, on 09 februarie 2018 - 22:55, said:

O să merg mâine prin magazine, să văd ce soluții găsesc.
Diblurile nu e neaparat sa fie mai lungi decat gaura din caramida , dai gaurile prin polistiren si caramida apoi bagi holsuruburile de 6x150 prin urechile de prindere ale camerei , apoi infiletezi in diblu si le introduci in perete , bati usor cu ciocanelul pana intra diblurile in perete si simti o usoara rezistenta si apoi infiletezi holsuruburile cu simt de raspundere ca sa nu presezi placuta de prindere pe polistiren

#25
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ce rost are o camera de supraveghere montata la etajul 4 ?
     Poate sa o supraveghezi pe vecina de vis-a-vis cand fumeaza pe balcon.
     Sau poti sa vezi daca mai ai masina in parcare sau nu.
     De la distanta aia e clar ca nu se vede mare lucru pe camera.
     Poti totusi sa verifici daca ploua sau daca a nins afara.

#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMembruAnonim, on 09 februarie 2018 - 22:50, said:

Daca vrei sa fii sigur du-te si ia niste dibluri pentru prins schela de perete. Sunt niste dibluri lungi de vreo 20-30 cm....apoi poti sa lasi o funie pe diblu si sa faci alpinism. Posted Image  De fapt viziteaza un magazin de profil si sigur ai sa gasesti acolo ce trebuie.

Numai tu ai fi capabil sa montezi camere de supraveghere in astfel de dibluri, de 20cm si groase cat degetul.

View Postbelogerer, on 10 februarie 2018 - 02:09, said:

ce imi place cum inventati apa calda...

foloseste omule solutii speciale pentru fixarea pe tencuiala in speta melci de plastic pt tencuiala..

N-ai inteles ca are polistiren si 2mm de tencuiala decorativa pe deasupra, nu-i asa?

Cea mai buna solutie e tot cu dibluri lungi, scobit izolatia si montat o talpa de lemn in scobitura pe care sa se fixeze camera.

Edited by rosix, 10 February 2018 - 10:36.


#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcspot, on 10 februarie 2018 - 06:13, said:

De la distanta aia e clar ca nu se vede mare lucru pe camera.
Probabil ca nu trebuie detalii, doar monitorizarea generala a zonei.

View Postradu2014, on 10 februarie 2018 - 02:00, said:

Foarte inovativa metoda.
Posted Image
O sa caut o imagine pentru exemplificare.

#28
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
https://www.material...inat-kopos-8765 ...de la asta incepe disctutia ...restul improvizatii , mai mult sau mai putin viabile ...

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
In nici un caz, asta se face inaintea montarii izolatiei, dupa montaj pica complet treaba asta :)

#30
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nu neaparat , atita timp cit se lucreaza cu atentie la decupare si se foloseste o placa pt baza camerei sau obiectul de montat !

#31
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

View Post86-APP, on 10 februarie 2018 - 11:02, said:

https://www.material...inat-kopos-8765 ...de la asta incepe disctutia ...restul improvizatii , mai mult sau mai putin viabile ...
Decit solutia aia profesionala eu ramin la improvizatia mea, e de 100 de ori mai simplu de instalat si de tot atitea ori mai solida.

#32
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postradu2014, on 10 februarie 2018 - 02:00, said:

Initiatorul nu a cerut informatii in legatura cu legalitatea instalarii camerei.
corect, totusi fiind ilegal, e impotriva regulamentului incurajarea la activitati ilegale

View Postbelogerer, on 10 februarie 2018 - 02:09, said:

ce imi place cum inventati apa calda...

foloseste omule solutii speciale pentru fixarea pe tencuiala in speta melci de plastic pt tencuiala.. ii gasesti la hornbach de exemplu si vezi ca sunt diferiti de cei de rigips.

ps - montarea pe doza de legatura eventual si la vedere e cea mai mare rromie posibila...
ce conteaza cat e de romie daca nu intereseaza pe nimeni ca e ilegala treaba asta... fiecare face ce vrea la el in casa... chiar si cand sta la bloc si vorbim de peretii exteriori, ce sa faci, le-a cumparat mama fatada si cine comenteaza de legalitate e un comunist nenorocit

#33
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postunbrutus, on 10 februarie 2018 - 12:01, said:

corect, totusi fiind ilegal, e impotriva regulamentului incurajarea la activitati ilegale


ce conteaza cat e de romie daca nu intereseaza pe nimeni ca e ilegala treaba asta... fiecare face ce vrea la el in casa... chiar si cand sta la bloc si vorbim de peretii exteriori, ce sa faci, le-a cumparat mama fatada si cine comenteaza de legalitate e un comunist nenorocit

    Ups ! Omu cu legalitatea e aici.
    Nu e nimic ilegal sa montezi o camera de supraveghere sau o antena de satelit pe peretele exterior al blocului. Poti sa montezi si un aparat de aer conditionat.
    NU E ILEGAL !

#34
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
Ala vrea sa ii canti la urechie chestii de genu, ca ti-ai luat autorizatie, (nu stiu de la cine ar trebui) + plus proiect ca la instalatia de gaze.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postunbrutus, on 10 februarie 2018 - 00:29, said:

cred ca e interzis de lege sa faci modificari la fatada blocului
daca nu este, ar trebui sa fie.


asta cu siguranta e ilegal

Exagerezi, nu ai de unde sa stii care este situatia exacta si daca camera aia este legala sau ilegala. Am o terasa de 40 mp, pe ea imi pot pune cate camere vreau, agatate de peretele blocului.

View Postammazon, on 09 februarie 2018 - 22:39, said:

Vă salut!
Sper că am încadrat bine topicul.
Am și eu nevoie de puțin ajutor. Cum pot monta o cameră de supraveghere pe un perete exterior, izolat cu polistiren de 10 cm?
Prin găurile de la suportul camerei intră doar șuruburi cu diametrul de 6 mm.
Am căutat pe net dar nu am găsit nicăieri șuruburi cu dibluri 6 x 150.
Am văzut însă niște șuruburi pentru pal și lemn 6 x 150. Credeți că ar rezista dacă le bag în perete fără dibluri?
Ce alte soluții am?
Mulțumesc.

Unde zice initiatorul ca e camera pe fatada?
Si daca tot faci sesizari din astea, unbrutus,  pune si legea, sa citim. Chiar ma intereseaza aspectul.

Edited by MembruAnonim, 10 February 2018 - 17:20.


#36
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postrosix, on 10 februarie 2018 - 10:35, said:

Numai tu ai fi capabil sa montezi camere de supraveghere in astfel de dibluri, de 20cm si groase cat degetul.



N-ai inteles ca are polistiren si 2mm de tencuiala decorativa pe deasupra, nu-i asa?

Cea mai buna solutie e tot cu dibluri lungi, scobit izolatia si montat o talpa de lemn in scobitura pe care sa se fixeze camera.


tu nu intelegi mai "nea" roman tipic ca exista solutii SPECIALE pt montaj pe tencuiala...

carpeli sau rromii gen talpa de lemn punea bunicu la bca ca atat putea pe vremea aia si atat stia...

azi exista acei melci care sunt special facuti exact pentru fixarea diferitelor obiecte gen lumini de fatada, camere, ornamente, etc pe tencuiala decorativa plus polistiren sau vata.. testat personal. functioneaza brici la un cost de aproximativ 1 leu per melc. daca vrei tu sa fii mai catolic decat papa iei si un silicon de montaj si dai nitel in gaura inainte sa bagi melcul.

Edited by belogerer, 10 February 2018 - 20:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate