Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Recunoașterea separărilor Ungariei și Transilvaniei de Austro-Ungaria

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#19
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostEsticul, on 10 februarie 2018 - 11:12, said:

Trianonul a fost un cadou pentru că a fost o limitare a dezastrului. În mod normal, Cehoslovacia, Croația și Serbia, Transilvania și România puteau desființa Ungaria..
Nu pot să mă abțin de la imortalizarea momentului. Deci nici o fată bună nu rămâne nepedepsită... Posted Image
Și-atunci de ce jelesc domle ungurii așa tare, de ce urăsc tratatul ăla?

#20
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View Postioana1973, on 10 februarie 2018 - 10:59, said:


In primul rand aveau reprezentare politica in Dieta de la Budapesta, asta ar trebui sa-ti dea de gandit ca propaganda in care am fost crescuti era o minciuna. Maniu, Vaida Voievod.....erau reprezentantii (minoritatii/majoritatii) romane.
PS Sa nu-ti imaginezi ca-mi doresc sa traiesc in Ungaria lui Orban.

Pana la urma ce asteptari avem fiecare de la stat? Faptul ca ne-a adunat pe toti ciumetii de-o natie in aceleasi granite-i suficient? Pensii, salarii.....? Suficient?

Intreb asta pt. ca intalnesc (cu surprindere) unii care asteapta de la stat job-uri, altii bani, poate Mercedes-uri......
Dar ,drepturi...cam ce drepturi aveau ?
Conceptul de țară stiu ca nu place că așa vor hunii să fie feudalism. Fiecare cu ograda proprie. Mai nou prin Siria au găsit unii ca fiecare cu casa sau cartierul sau si le merge extrem de bine.
Eu nu stiu cum nu prea știți ce e aia rușine când băgați asemenea prostii si o mai dați si ca sunteți români.
Mai tine?

#21
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,239
  • Înscris: 05.08.2015

View Postioana1973, on 10 februarie 2018 - 10:59, said:

In primul rand aveau reprezentare politica in Dieta de la Budapesta, asta ar trebui sa-ti dea de gandit ca propaganda in care am fost crescuti era o minciuna. Maniu, Vaida Voievod.....erau reprezentantii (minoritatii/majoritatii) romane.

Si cam care era compozitia in Parlamentul Ungariei?

#22
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postmariusr1976, on 10 februarie 2018 - 06:52, said:

Si al dracului mari drepturi avura romani in acel imperiu occidental.
In orice caz nu aveau figuri de Teleorman in piata Victoriei la Guvern
si nici in Parlament.

sau vaci de genul asta:
https://www.cotidian...ern-ne-dat-psd/

#23
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostMount_Yerrmom, on 10 februarie 2018 - 13:45, said:

Si cam care era compozitia in Parlamentul Ungariei?

Conteaza foarte mult epoca, iar Austro-Ungaria nu facea exceptie. Una era Ungaria la anul 900, alta la anul 1100, alta la 1241, altaa la 1300-1400, alta la 1550, alta intre 1680 si 1800, alta după 1800 /1900.

Pana in perioada moderna Ungaria a trecut prin mari framantari unde  transilvanenii s-au emencipat trecand la reforma sub turci, apoi au ucis nobilimea inalta la greu cu tot cu palate, apoi oamenii liberi si mica nobilime au preluat controlul, de asemenea iobagia a fost abolita.

Asadar Ungaria dualismului era aproape un stat modern si democratic in acceptiunea lumii de astazi, nu mai era nici Transilvania premoderna, nici Transilvania medievala-otomana a inaltei nobilimi.

Genocidul din Ardealul de Nord este un eveniment tragic si regretabil utilizat in demagogia politica care a umbrit orice intelegere rationala a istoriei. România si Ungaria nu au spus faptul ca Ungaria era sub legea martială, a fost dat un ultimatum, populatia a fost anuntata, dar lideri ai românilor au primit vesti mincinoase din partea statului român si a Armatei române cum ca vor interveni, dar asa ceva nu era prevazut iar oamenii au fost prostiti sa se supuna masacrului ce a urmat.

Ardealul de Nord nu a fost evacuat ci doar cateva localitati cu oameni improprietariti in 1918 pe mosia unor grofi, adica a fost un act simbolic al Ungariei incheiat tragic.
Daca voiau rezistenta statul român trebuia sa ramana in Ardeal, dar statul român a mai comis-o si in 1944 cand au abandonat Basarabia neconditionat si fara evacuarea populatiei.


Pe mine ca român ma dezgusta razboaiele purtate de noi, dar nu am luptat rezistand in Ardeal, nu am luptat rezistand in Basarabia, dar am luptat in Ucraina si Rusia, ne-am deplasat aiurea pana la Budapesta ori Cehoslovacia, samd.

Nu trebuia sa luptam pentru țară ciu pentru popor, nu trebuia sa luptam cu glorie in stepe ci trebuia sa fi rezistat in muntii nostri precum sârbii, samd.

Edited by Infinitty, 10 February 2018 - 19:03.


#24
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014

View Postmariusr1976, on 10 februarie 2018 - 13:19, said:

Dar ,drepturi...cam ce drepturi aveau ?
Conceptul de țară stiu ca nu place că așa vor hunii să fie feudalism. Fiecare cu ograda proprie. Mai nou prin Siria au găsit unii ca fiecare cu casa sau cartierul sau si le merge extrem de bine.
Eu nu stiu cum nu prea știți ce e aia rușine când băgați asemenea prostii si o mai dați si ca sunteți români.
Mai tine?
Dl Marius, drepturile erau cele ale ungurilor, croatilor,slovacilor......La un moment dat (in timpul ww1) s-au introdus ratii, care erau mai mult decat suficiente PT. TOATA LUMEA UNGURI, ROMANI......fara discriminare. Bunicii din partea mamei au fost din com. Benesat, jud. Salaj, crede-ma nu bat campii, strabunicul a luptat in ww1, la habsburgi, avea o poza cu imparatul la care tinea ca la ochii din cap. Au fost punctual excese ale grofilor, exacerbate de propaganda romaneasca, s-au facut excese in timpul WW2 din partea armatei unguresti, dupa modelul romanesc in Odessa, DAR NU TREBUIE GENERALIZAT. Faptul ca ti se permite sa te organizezi in partid politic cu reprezentare in Dieta, faptul ca Franz Ferdinand avea consilieri romani, ar trebui sa va ganditi inainte de a va lasa lasat manipulat de propaganda.
Rusine imi este sa spun ca-s roman cand ies din tara, ADEVARUL NU TREBUIE SA SUPERE, niciodata
Nu stiu daca stiti, daca nu va zic io, dar hunii au trait cu vreo 500 de ani inaintea ungurilor, sant veniti din alta zona geografica, cam cum ai confunda Bucuresti cu Budapesta, iranienii cu arabii......

#25
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
PS: Istoria si politica sunt pline de nedreptati ce nu trebuie privite ca fiind juste prin spalarea minții.
Nu inteleg de ce Bulgariei i-a fost luata iesirea la Mediterana, macar ca ar fi fost un tampon intre Turcia si Grecia, in plus zona avea majoritate bulgareasca.
Nu inteleg de ce si cine a trasat frontierele statelor iugoslave astfel incat Croatia a primit toata Dalmatia desi jumatatea sudica este locuita mai ales de sârbi, de asemenea bosnia si Herzegovina este o federatie sârbo-musulmană obscena din ambele sensuri in plus nu are iesire la mare desi cuprinde natural cea mai mare parte a Dalmatiei pe cand Croatia se afla in nord departe de tot de Dalmatia.

Prin urmare Austriei i s-a inchis accesul la peninsula Istria, idem Ungariei, aceasta pentru un stat-județ fictiv Slovenia si pentru Dalmatia facuta integral cadou Croației catolice.

Bosnia si Herzegovina nu are iesire la mare prin Dalmatia desi este taman dealungul Dalmatiei.

De asemenea Ungaria putea primi Transcarpatia montana, aceasta pentru a avea si munti alaturi de culoarul dalmatic de langa Istria.

Ungaria putea primi partile unguresti din NV respectiv jumatatea vestica a judetelor SM, BH, zone exclusiv locuite de unguri, puteam face schimb de populatie astfel secuimea ar fi fost mutata in zona de NV ori in Transcarpatia, iar romanii din Gyula si Debretin ar fi fost mutati fie in Banat fie in secuime.

Ideea este ca Ungaria nu a putut pricepe ca nu este just pentru România a lua Ardealul de Nord pentru a-i incorpora pe secui deoarece Oltenia nu ar mai fi putut comunica direct cu Bucovina prin Secuime ci doar ocolit. Daca ar fi dorit o reconciliere logica atunci ar fi propus evacuarea secuimii după model francez cum se poate vedea pe hartile noii frontiere ro-hu după model francez din 1918-20, unde Romania pierdea zona de NV pana la Satu-Mare si Oradea, dar ar fi primit Banatul de sud pana la Belgrad plus Gyula.

Attached Files


Edited by Infinitty, 10 February 2018 - 19:33.


#26
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postioana1973, on 10 februarie 2018 - 19:14, said:

crede-ma nu bat campii, strabunicul a luptat in ww1, la habsburgi,
dar de Apostol Bologa matale ce spui?
Dar de drama lui?

Unchiul meu, care in 1919 ocupand Ungaria s-a logodit cu o contesa Banfy,
prin 1916, cand a intrat Romania in razboi, era pe front in Galitia,
ofiter in armata habsburgica.
Facuse academia militara Imp. Maria Theresa din Viena.
https://en.wikipedia...ilitary_Academy

Castigase ca elev al liceului din Nasaud un concurs de atletism
la nivel de imperiu. Si a fost promovat.
Asta dupa ce in 1912 fusese exmatriculat din liceul din Blaj,
fiindca a pus tricolorul pe varful catedralei greco-catolice.

El a trait in 1916 drama lui Apostol Bologa.

Vrei sa spui ca olahii, batjocoriti de unguri drept budos olah,
nu aveau in constiinta lor constiinta apartenentei de neam?

#27
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014

View PostInfinitty, on 10 februarie 2018 - 18:50, said:

Conteaza foarte mult epoca, iar Austro-Ungaria nu facea exceptie. Una era Ungaria la anul 900, alta la anul 1100, alta la 1241, altaa la 1300-1400, alta la 1550, alta intre 1680 si 1800, alta după 1800 /1900.

Pana in perioada moderna Ungaria a trecut prin mari framantari unde  transilvanenii s-au emencipat trecand la reforma sub turci, apoi au ucis nobilimea inalta la greu cu tot cu palate, apoi oamenii liberi si mica nobilime au preluat controlul, de asemenea iobagia a fost abolita.

Asadar Ungaria dualismului era aproape un stat modern si democratic in acceptiunea lumii de astazi, nu mai era nici Transilvania premoderna, nici Transilvania medievala-otomana a inaltei nobilimi.

Genocidul din Ardealul de Nord este un eveniment tragic si regretabil utilizat in demagogia politica care a umbrit orice intelegere rationala a istoriei. România si Ungaria nu au spus faptul ca Ungaria era sub legea martială, a fost dat un ultimatum, populatia a fost anuntata, dar lideri ai românilor au primit vesti mincinoase din partea statului român si a Armatei române cum ca vor interveni, dar asa ceva nu era prevazut iar oamenii au fost prostiti sa se supuna masacrului ce a urmat.

Ardealul de Nord nu a fost evacuat ci doar cateva localitati cu oameni improprietariti in 1918 pe mosia unor grofi, adica a fost un act simbolic al Ungariei incheiat tragic.
Daca voiau rezistenta statul român trebuia sa ramana in Ardeal, dar statul român a mai comis-o si in 1944 cand au abandonat Basarabia neconditionat si fara evacuarea populatiei.


Pe mine ca român ma dezgusta razboaiele purtate de noi, dar nu am luptat rezistand in Ardeal, nu am luptat rezistand in Basarabia, dar am luptat in Ucraina si Rusia, ne-am deplasat aiurea pana la Budapesta ori Cehoslovacia, samd.

Nu trebuia sa luptam pentru țară ciu pentru popor, nu trebuia sa luptam cu glorie in stepe ci trebuia sa fi rezistat in muntii nostri precum sârbii, samd.
Nu mai vb de atacarea Austro-Ungariei in 1916, practic deschizand concomitent 2 fronturi, la sud bulgarii+nemtii, la nord austriecii+ungurii

#28
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postioana1973, on 10 februarie 2018 - 19:14, said:

Rusine imi este sa spun ca-s roman cand ies din tara, ADEVARUL NU TREBUIE SA SUPERE, niciodata
traiesc in SUA de peste 40 de ani.
Si nu-mi este rusine sa fiu roman.
Prefer sa expun si identitatea de olah, budos olah, vlah.
Nu-mi e rusine deloc.

Imi e rusine ca unii bulgaroi /ti.ganoi de Teleorman/Ciorogarla/Gheboia se considera romani.
Asta e alta problema.

#29
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014

View Postenough1453, on 10 februarie 2018 - 19:29, said:

dar de Apostol Bologa matale ce spui?
Dar de drama lui?

Unchiul meu, care in 1919 ocupand Ungaria s-a logodit cu o contesa Banfy,
prin 1916, cand a intrat Romania in razboi, era pe front in Galitia,
ofiter in armata habsburgica.
Facuse academia militara Imp. Maria Theresa din Viena.
https://en.wikipedia...ilitary_Academy

Castigase ca elev al liceului din Nasaud un concurs de atletism
la nivel de imperiu. Si a fost promovat.
Asta dupa ce in 1912 fusese exmatriculat din liceul din Blaj,
fiindca a pus tricolorul pe varful catedralei greco-catolice.

El a trait in 1916 drama lui Apostol Bologa.

Vrei sa spui ca olahii, batjocoriti de unguri drept budos olah,
nu aveau in constiinta lor constiinta apartenentei de neam?
Asat-i filmu, ce sa spun, tipul si-a asumat riscuri si a pierdut, stia ca daca-i prins..... , ma refer la Bologa de unchiu-tau n-am auzit, sorry.
Vis a vis de budos olah, si noi ii gratulam pe unguri cu apelativul bozgori, mai mult deloc regretatul WC tudor isi arunca laturile public, discutia era despre POLITICA IMPERIULUI necum de suse, smenuri, sucanale.

View Postenough1453, on 10 februarie 2018 - 19:31, said:

traiesc in SUA de peste 40 de ani.
Si nu-mi este rusine sa fiu roman.
Prefer sa expun si identitatea de olah, budos olah, vlah.
Nu-mi e rusine deloc.

Imi e rusine ca unii bulgaroi /ti.ganoi de Teleorman/Ciorogarla/Gheboia se considera romani.
Asta e alta problema.
Multi inainte, stiu ce-i in North America, am vizitat in 2015, mie la Schonbrun in primavara, cand ne-a intrebat ghidul de unde santem am zis ca-s grec. Nationalismul in Europa este LA COTE RIDICATE, complet diferit de N.A.

#30
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,239
  • Înscris: 05.08.2015

View Postioana1973, on 10 februarie 2018 - 19:14, said:

Faptul ca ti se permite sa te organizezi in partid politic cu reprezentare in Dieta, faptul ca Franz Ferdinand avea consilieri romani, ar trebui sa va ganditi inainte de a va lasa lasat manipulat de propaganda.

Si zici ca romanii din Ardeal au pierdut aceste drepturi? Sau ungurii?

View Postioana1973, on 10 februarie 2018 - 19:45, said:

...mie la Schonbrun in primavara, cand ne-a intrebat ghidul de unde santem am zis ca-s grec.

Ce riscuri iti asumai daca n-ai fi zis?
Nu platisesi bilet, intrasesi fraudulos in muzeu, te gasise cineva cersind la usa si te introdusese de mila?

#31
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016

View Postionelmironescu, on 10 februarie 2018 - 11:28, said:

Nu ştiu cum de ţi se pare ţie asta. Franţa a promis Romîniei că în caz de cîştig va sparge imperiul iar Romînia va căpăta Ardealul pînă la Tisa.
Așa cum scrie și în primul rând din topic, România a cedat în fața Puterilor Centrale, poate chiar a trădat, promisiunea Franței nu mai avea de ce să fie ținută.

(E vorba de ultima suflare a puterii habsburgice, oricine înțelege).

View Postionelmironescu, on 10 februarie 2018 - 11:28, said:

Ce cadou? Ce dezastru a limitat? Trianonul a fost pt acel imperiu un dezastru pt că a dezmebrat acel stat.

România, Iugoslavia, Cehoslovacia puteau împărți Ungaria până la ultima bucățică. M-am exprimat foarte clar. Antanta și-a folosit influența ca să salveze Ungaria. Această salvare a fost Trianonul.

Puterea teleormăneană de la București este și acum fanariotă. D-apoi în 1918...

Și în România și în Iugoslavia regalitatea, apoi comunismul au avut un rol extrem de negativ, pentru că au forțat centralizarea puterii în mâinile celor care sufereau de tare otomane în dauna  Transilvaniei și Croației.

View Postshogun1, on 10 februarie 2018 - 11:33, said:

Nu pot să mă abțin de la imortalizarea momentului. Deci nici o fată bună nu rămâne nepedepsită... Posted Image
Și-atunci de ce jelesc domle ungurii așa tare, de ce urăsc tratatul ăla?
Pentru că mint sau sunt victimele minciunii.

Edited by Esticul, 10 February 2018 - 21:41.


#32
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postioana1973, on 10 februarie 2018 - 19:45, said:

mie la Schonbrun in primavara, cand ne-a intrebat ghidul de unde santem am zis ca-s grec.
In 1992 eram in tren, pe partea germana, langa Passau, ne indreptam spre granita.
Vine o echipa de 3 nemti si vad in pasaportul meu american nascut in Romania.
Si unul din ei, cam matol, incepe sa se lege de mine.
Obraznic, impertinent, mitocan.
Dupa ce am trecut de faza de surprindere, soc, imi sare pepenii din mine,
il bag in romaneste in vulva ma-sii, il acuza in germana ca este beat,
si ma adresez in gura in mare in engleza
ca sunt o victima a unui rasism nazist anti-american.
Mai multi calatori germani se solidarizeaza cu mine.
Dupa care neamtul, spasit, cu capul aplecat, vine sa-si ceara iertare.

Asta a fost faza 1.

Alta faza.
Sunt cu camionul la granita austro-germana, dupa Salzburg, pe partea austriaca,
si vamesul austriac descopera acel nascut in Romania pe pasaportul american
si incepe sa ma insulte, ca s-a saturat de noi parazitii de ti.gani.

Ii reamintesc ca este un simplu functionar, ca eu sunt cetatean american,
ca SUA i-a eliberat si ca fara SUA ar fi fost astazi o tara comunista.
Dupa care ridic tonul, ii prezint cazul unui functionar in postura lui dat afara din slujba
pentru acelasi tip de comportament necivilizat,
dupa care incep sa strig la el, in gura mare, sa ma auda cei din jur,
ca este un nazist imputit, un Adolf Hitler,
o reminiscenta a unor timpuri apuse.
Dupa ce mi-am terminat expozeul in germana il continui in engleza
si spre suprinderea mea, mai multi soferi, unii din Turcia, altii din Polonia
si nu mai stiu de unde, imi sar in sprijin, iese un scandal de nu se vede,
se blocheaza circulatia, camioanele incepe sa claxoneze,
soferii vocifereaza, barierile sunt lasate jos,
apar oficilitati, politie,
taraboi mare.

S-a declansat revolutia.

#33
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016

View Postioana1973, on 10 februarie 2018 - 19:45, said:



Multi inainte, stiu ce-i in North America, am vizitat in 2015, mie la Schonbrun in primavara, cand ne-a intrebat ghidul de unde santem am zis ca-s grec. Nationalismul in Europa este LA COTE RIDICATE, complet diferit de N.A.
Nu-i frumos ce fac în castelele lor nici nemții, nici austriecii. Ce-i costa să-l înregistreze pe gardianul român de la Hohenschwangau citând un text în română și să ne dea un ghid electronic în română? Eu cer întotdeauna așa ceva. La Sigmaringen românii să duc ca proștii să venereze copilăria și tinerețea "celui mai mare român" (Carol I) și sunt tratați cu cel mai mare dispreț. Să le găsesc o scuză. Poate muzeografa aia știa că regele ar fi fost omorât de viitoarea regină Maria...

#34
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postioana1973, on 10 februarie 2018 - 19:45, said:

mie la Schonbrun in primavara, cand ne-a intrebat ghidul de unde santem am zis ca-s grec.
si precis crezi ca uomul ala, de meserie meserias, te-a si crezut, sau, te-ar fi putut crede.
ai credinta mare.

Edited by leogoto, 10 February 2018 - 21:53.


#35
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,058
  • Înscris: 12.12.2006
La fața lui bronzata, nu știi niciodată :D

#36
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postenough1453, on 10 februarie 2018 - 21:27, said:

Alta faza.
Sunt cu camionul la granita austro-germana, dupa Salzburg, pe partea austriaca,
si vamesul austriac descopera acel nascut in Romania pe pasaportul american
si incepe sa ma insulte, ca s-a saturat de noi parazitii de ti.gani.

Eu as fi facut altfel, i-as fi dat dreptate si as fi strigat si mai tare de parazitii de indieni, ca fura, ca striga, injura si nu sunt civilizati...

La drept vorbind nationalismul este vazut diferit de la o persoana la alta, uite in timp ce unii germani scuipau după soldatii rusi, alti germani ii priveau admirativ si o mai fac si astazi, in timp ce alti germani sunt nazisti, altii ii aduleaza pe americani, altii inca au ceva cu evreii, altii sunt toleranti, samd

Oricum noi ar fi trebuit sa ne vedem interesul national, ar fi trebuit sa avem un port-metropola intre Moldova Noua si Baziaș, sa fi avut propriul spatiu Shoenghen cu Rep. Moldova, Ungaria si Serbia, cu Bulgaria si Turcia, iar cea mai dezvoltata zona care ar fi concentrat milioane de români ar fi fost Baziașul pe linia Bazias-Semendria-Pancevo-Belgrad-Budapesta, apoi Timisoara si Aradul, Oradea, in timp ce in sud am fi avut linia Constanta-Varna-Burgas-Istambul.

Armata Romana ar fi fost transformata după modelul elvetian, adica detasamente pe cantoane si asezari formata exclusiv din vanatori de munte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate