Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Amigdalita nu trece - 3 antibiotice

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Am avut o amigdalita cu febra, m-am dus la doctor, mi-a dat Augumentin. Durerea din gat a trecut partial, dar nu total. M-am dus din nou si am primit azitromicina. Durerea din gat a trecut in foarte mare parte (mai simt usturime din cand in cand, dar e trecuta).

Am fost la ORL pentru o consultatie si am primit Cefalexina. Sunt programat pentru scoaterea amigdalitelor in cateva saptamani.

Marea problema este ca ma dor urechile si capul in special. Durerea de cap nu este o durere strigenta insa este o presiune deranjanta. Urechile ma dor cand inghit si ma sageata din cand in cand. De-asemenea, simt o presiune.

Ce sa fac? Deja intru putin in panica avand in vedere ca nu mi-a trecut cu trei antibiotice. Gatul in sine nu ma mai doare, deci nu cred ca operatia de amigdalite imi va rezolva problema.

Edited by Kersim, 09 February 2018 - 18:57.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Kersim, on 09 februarie 2018 - 18:30, said:

Am avut o amigdalita cu febra, m-am dus la doctor, mi-a dat Augumentin. Durerea din gat a trecut partial, dar nu total. M-am dus din nou si am primit azitromicina. Durerea din gat a trecut in foarte mare parte (mai simt usturime din cand in cand, dar e trecuta).

Am fost la ORL pentru o consultatie si am primit Cefalexina. Sunt programat pentru scoaterea amigdalitelor in cateva saptamani.

Marea problema este ca ma dor urechile si capul in special. Durerea de cap nu este o durere strigenta insa este o presiune deranjanta. Urechile ma dor cand inghit si ma sageata din cand in cand. De-asemenea, simt o presiune.

Ce sa fac? Deja intru putin in panica avand in vedere ca nu mi-a trecut cu trei antibiotice. Gatul in sine nu ma mai doare, deci nu cred ca operatia de amigdalite imi va rezolva problema.

Nu ai ce sa faci, virusul e rezistent iar corpul tau este slabit ca urmare a traiului capitalist sedentar in spatii inchise pe care il ai... Va trece in timp, cu sau fara Augmentin...trebuie alimentatie, odihna si stat la soare.   Farmaciile stiu ca racelile actuale nu se vindeca cu nimic dar nu vor sa recunoasca ca nu ar mai vinde nimic.

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu cred ca putem vorbi de virus in acest caz, bacterii-microbi da.

Operatii se fac vara, de galci.

#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Ia un paharel de vodca si dilueaza-l cu un paharel de apa calda. Fa gargara cu asta iar apoi inghite bautura. Repeta de cateva ori pe zi, pana te vindeci.

#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
Stiti fo' boala pe care sa o vindece
"doctorii" ?...

#6
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
De urgenta Antibiograma! Apoi, antibioticul.

https://ro.wikipedia...i/Antibiogramă

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu ai tu si un pui de sinusita ?

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Exudat faringian ai facut ?

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Un antiinflamator ai luat ?

#10
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007
Cateva idei de tratament:

Pentru urechi: 2-3 picaturi ulei esential de busuioc diluate intr-o lingura de ulei de masline caldut, dat in urechi cu crema de galbenele (strat subtire, nu exagera), picurat din acest amestec 2-3 picaturi in fiecare ureche, apoi pus un tampon micut de vata ca sa nu curga inapoi.

Pentru gat: gargara cu apa cu sare sau apa cu bicarbonat de sodiu

Pentru cap: masaj usor pe frunte si tample cu ulei esential de menta si/sau levantica

Uita de operatie, nu te va ajuta cu nimic. Sunt doar niste virusi/bacterii de care trebuie sa scapi, iar scotand amigdalele iti dezarmezi organismul si mai tare... :(

#11
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Extrudat nu am facut ca nimeni nu mi-a spus sa fac. De la ibuprofen ma simt mai bine, dar totusi nu prea-mi place sa trateze efectele ci cauza.

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu prea ai de ales pana nu se amelioreaza treaba . Brufen de 400  la 6 ore si aia e , poti dormi !

#13
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

 mariachi, on 09 februarie 2018 - 19:44, said:

iar scotand amigdalele iti dezarmezi organismul si mai tare... Posted Image
Cu exceptia faptului ca racesc la cam 1 luna. M-am saturat. Nu mi le scot de placere.

 Baxon, on 09 februarie 2018 - 19:48, said:

Nu prea ai de ales pana nu se amelioreaza treaba . Brufen de 400  la 6 ore si aia e , poti dormi !
De dormit pot dormi si asa, dar problema este ca nu e normal sa am aceste dureri. Asta ma ingrijoreaza.

#14
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 corinadaniela, on 09 februarie 2018 - 19:32, said:

Exudat faringian ai facut ?

 Kersim, on 09 februarie 2018 - 19:45, said:

Extrudat nu am facut ca nimeni nu mi-a spus sa fac. De la ibuprofen ma simt mai bine, dar totusi nu prea-mi place sa trateze efectele ci cauza.
Exsudat. https://dexonline.ro/definitie/exsudat

Nu mai cere sfaturi medicale de genul acesta pe forumuri. Dacă nu ai încredere într-un medic, ceri și o a doua sau chiar a treia opinie, tot medicilor, nu forumiștilor experți. Îți pot face mai mult rău, decât bine.

Edited by cleopatra00, 09 February 2018 - 19:58.


#15
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Si pe mine ma supara o amigdalita din partea stanga de cateva luni , dar fara febra si dureri. Am luat doar pastile de rosu in gat si atat. Doar cand ma supara prea tare bag antibiotice.

#16
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Kersim, on 09 februarie 2018 - 19:56, said:

Cu exceptia faptului ca racesc la cam 1 luna.
Aici sunt niste probleme mult mai profunde, baga mai multe date despre tine: varsta, greutate, inaltime, sex, conditie fizica, ce alimentatie ai, etc.

#17
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

 Aldulescu, on 09 februarie 2018 - 20:02, said:

Aici sunt niste probleme mult mai profunde, baga mai multe date despre tine: varsta, greutate, inaltime, sex, conditie fizica, ce alimentatie ai, etc.
Te rog sa-ti continui programul in Poiana si sa nu faci posthunting aici. Lasa lumea care chiar se pricepe sa-si dea cu parerea.

Edited by Kersim, 09 February 2018 - 20:08.


#18
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Aceasi probleme am avut si eu cu amigdalele nu mai imi teceau luam atibiotice lunar
doctoru a spus ca scap doar cu ele scoase, atunci aveam 45 ani leam scos si dupa au inceput problemele cu laringita
daca beau ceva rece s-au inspir aer rece nu pot sa beau doar ceai cald in tinp fara amigdalite am inceput sa fac bronsita toamna si primavara...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate