Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Burn-in S7 Edge

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
AlexTzu

AlexTzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.09.2014
Am achizitionat un S7 Edge la mana a doua si astazi am observat ca display-ul a facut burn-in, s-au imprimat o iconita de atasament si o sageata inapoi in partea de sus. Stiti vreo metoda eficienta de a scapa de ele fara a inlocui display-ul?


#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Erau aplicații care rulau rapid diferite culori. Încearcă cu alea și vezi ce obții. Eu pe Moto G4 aveam burn sau ceva de genul și rezolvasem cu aplicația Twilight din market. Setasem partea de dimming pe la 5-10%. Era LCD însă, nu amoled. Dacă nu merge cu nimic din ce am scris nu cred să mai fie vreo soluție.

#3
Aedthicz

Aedthicz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2018
https://www.androidp...-screen-burn-in
Doar asta am gasit, daca nu functioneaza, doar inlocuit

Edited by Aedthicz, 09 February 2018 - 12:22.


#4
AlexTzu

AlexTzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.09.2014
Am inteles ca trebuie sa rulez de mai multe ori acestea nu?

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Nu ai ce sa-i mai faci dupa ce s-au uzat celulele.

Edited by Kroghy, 09 February 2018 - 12:57.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 AlexTzu, on 09 februarie 2018 - 12:09, said:

Stiti vreo metoda eficienta de a scapa de ele fara a inlocui display-ul?
Da, poti scapa de ele inlocuind telefonul.

#7
AlexTzu

AlexTzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.09.2014
Decat sa schimb telefonul, mai bine il las asa ca nu ma deranjeaza.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Atunci fa asa.

Cum spun si colegii, la AMOLED nu mai ai ce face odata ce a aparut defectul. Doar LCD-urile isi revin dupa un timp sau folosind aplicatii ca cea de mai sus.
Bucura-te ca macar nu e fisurat sau nu are dungi roz pe display, ca alea erau mai nasoale.

Edited by Hider141, 09 February 2018 - 13:48.


#9
AlexTzu

AlexTzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.09.2014
Apropo, cum e treaba cu dunga roz? Am inteles ca daca apare, recalibrarea display-ului poate sa o scoata. Se extinde ceva sau daca apare ramane cum apare?

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fenomenul ăsta, când apare la un producător de renume pe un produs care se vrea a fi flagship, este penibil şi în acest caz trebuie înlocuit producătorul la achiziţia următorului telefon.
Ca chestie:
- am un synth cu touchscreen (Korg M3-M), din 2011 şi până acum n-a apărut fenomenul de burn-in, cu toate că a funcţionat ore întregi afişând aceeaşi imagine;
- am butonat în magazinul Vodafone un Lumia 950, chiar când se lansase "miracolul" Continuum, fenomenul burn-in era deja prezent, ca şi cel de phantom typing;
- am un telefon Galaxy Note 3 din 2013 şi un Galaxy Note 4 din 2016, la niciunul n-a apărut burn-in;
- în fiecare seară, o oră, TV-ul Panasonic funcţionează afişând aceeaşi imagine (din 2015), nici urmă de burn-in.

Concluziile sunt două:
1. Ghinion.
2. Un alt eşec de care, se pare, este vinovată cifra 7 (la fel ca la Note 7, doar că ăla era burn complet).

 AlexTzu, on 09 februarie 2018 - 12:09, said:

Am achizitionat un S7 Edge la mana a doua si astazi am observat ca display-ul a facut burn-in, s-au imprimat o iconita de atasament si o sageata inapoi in partea de sus. Stiti vreo metoda eficienta de a scapa de ele fara a inlocui display-ul?
Ah, scuză-mă, abia acum am citit mai atent.
Scuze şi pentru Samsung, îmi retrag părerea.

Edited by PSC, 09 February 2018 - 13:55.


#11
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Adica ce, burn in-ul tine de a cata mana esti ??
Trebuie recunoscuta problema ecranelor, nu data dupa copac.
Daca el nu cumpara telefonul, nu mai aparea burn-ul la posesorul telefonului ??

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Aparitia fenomenului tine atat de calitatea display-ului (uitati-va de exemplu la Pixel 2 XL, unde a aparut extrem de repede) si de cum utilizezi telefonul. Cine sta cate 3-4 ore zilnic pe mess/whatsapp poate vedea mai repede efectul de burn-in.

A mai venit cineva anul trecut pe forum si se plangea ca are nu stiu ce aplicatie cu tastatura care ramane activa in fundal peste orice altceva ar deschide, dar de fapt era burn-in de la tastatura. Telefonul era luat tot SH (un S7 sau S7 Edge).

Edited by Hider141, 09 February 2018 - 14:17.


#13
AlexTzu

AlexTzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.09.2014
Da, cred ca tot de la whatsapp sunt alea, din cauza celor 2 iconite care am specificat ca s-au imprimat ��

#14
Aedthicz

Aedthicz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2018
Da, e calitatea proasta. Am avut un htc one m7, timp de 4 ani nici o minune, dar acum la s6 edge+ a aparut dupa aproape 2 ani.. si nu la unul, ci la doua telefoane de acelasi tip din casa. Singura solutie cred ca e totusi inlocuirea display-ului. Din cate am inteles, fenomenul se accentueaza, devine din ce in ce mai saritor in ochi.

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Vorbim de lucruri total diferite.
M7-le are ecran LCD, nu AMOLED. Poate sa apara si la LCD, dar e temporar si dispare dupa un timp. Numai la AMOLED nu dispare, fiindca e afectat fizic panoul.

#16
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Dai si tu teapa cu el atcuiva pe olx si gata, problema rezolvata.

#17
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
e un efect normal pentru AMOLED, fosforul care colorează subpixelii își pierde proprietățile cu timpul. fenomentul se accelerează de la căldură, în special cu cât telefonul este folosit mai mult și cu luminozitate mare. de aceea nu apare la toată lumea în aceeași perioadă de timp. folosim telefoanele diferit.

nu mai comparați LCD-urile (TV-uri Panasonic, HTC-uri vechi șamd) cu AMOLED. la LCD se numește retenție și este temporar efectul, la AMOLED este permanent și similar cu burn-in-ul plasmelor și CRT-urilor (deci nu este singura tehnologie afectată).

microLED va avea avantajul AMOLED în ceea ce privește negrul absolut și contrastul infinit, fără a mai suferi de burn-in. dar trebuie să stăm cuminți și să mai așteptăm niște ani până o să înceapă producția la scară largă.

Edited by bluke424, 10 February 2018 - 12:22.


#18
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Nu este niciun fosfor in OLED, se degradeaza substantele organice din diodele cu substrat organic, iar albastrul fiind cel mai ineficient, se duce primul. Burn-in a aparut la telefonul acesta fiindca user-ul anterior a stat mult cu ecranul la luminozitate mare si cu o imagine statica- iconita aia.
Burn-in este o limitare a tehnologiei OLED momentan, apare la orice ecran si asta fiindca numai anumiti pixeli sunt aprinsi in functie de continutul imaginii.
@initiator : singura solutie pe care o ai, in afara de ignorare.
1) pui o imagine alba, vezi ce si cum ai  burn in si cat de mult e. Poti incerca si cu albastru, rosu, verde ( scrii la phone *#0*# si ai acolo culorile astea)
2. Intri in setarile de accesibilitate, cauti culori negative si pui imaginea alba cu luminozitate mai mare si il lasi asa. Ce face asta e ca iti uzeaza ceilalti pixeli fata de culoarea de burn in => teoretic, ar trebui sa ise uniformizeze ecranul fiindca se uzeaza si ceilalti pixeli. DAR iti va scadea luminozitatea ecranului.
Sfat pt a va proteja ecranul amoled:
Lasati-l pe auto brightness. Incercati sa nu aveti elemente statice, ascundeti status bar, de ex din browserul internet se poate. Folositi modul negativ pt browsing , este in galaxy apps widget negative colors.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate