Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Gatitul in "Cocotte"

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
doar daca imi cintati internationala in loc de trei iezi cucuieti  :D :D :D la proxima sarja.

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
done
Spoiler


#39
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

View Postr_murphy, on 09 februarie 2018 - 16:27, said:

doar daca imi cintati internationala in loc de trei iezi cucuieti  Posted Image Posted Image Posted Image la proxima sarja.

Putem canta chiar pe mai multe voci  Posted Image

#40
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

Quote

Gatitul in "Cocotte"

Deci, oala ai taraneasca se numeste "cocotte"?

Am avut una din aia, mare si grea ca dracu', era din fonta. Facea treaba buna pana i-o sarit smaltu', parca mi-e dor de ea.

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
merge si fara smalt,
dar sa-l dai pe tot jos ca altfel iti face masaj la plombe...

Edited by arg, 09 February 2018 - 16:40.


#42
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
https://www.google.r...iw=1280&bih=678

Sunt bune bre,sunt bune. Am doua .

#43
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postgiuliani, on 09 februarie 2018 - 10:35, said:

Nu stiu daca exista in limba romana acest termen, dar mi-am luat o "cocota" de-asta. E de fonta, are vreo 3kg doar oala si 1,5kg capacul. Am facut o varza cu ciolan in ea si a iesit excelent. Am citit ca oala asta ar pastra aromele legumelor mult mai bine decat una normala, nu stiu daca a fost placebo la mijloc insa mi s-a parut extrem de aromata varza.
Am luat-o cu gandul la un Boeuf bourguignon, dar as dori sa primesc si alte idei de gatit in modul asta.
@ giuliani  pardon , Ioaneeee , lasa dracului " cocota " , ca ala e tuciul de mamaliga a lu' mamie din Vaslui , sau cum se spune la " oras " , un rahat de cratita smaltuita . Cocota !? nu face mincarea mai gustoasa , ci indeminarea bucatarului .
Cit despre "boeuf bourguignon" ....nu te stresa . Tocanita facuta de mamaie + mamaliga , este acelasi lucru ....

#44
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Post86-APP, on 09 februarie 2018 - 21:23, said:

Cocota !? nu face mincarea mai gustoasa , ci indeminarea bucatarului .
Evident, dar si obiectul muncii conteaza :)

View Post86-APP, on 09 februarie 2018 - 21:23, said:

Cit despre "boeuf bourguignon" ....nu te stresa . Tocanita facuta de mamaie + mamaliga , este acelasi lucru ....

Am mancat tocana de cand ma stiu, a venit randul sa incerc ceva nou :D

#45
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Pentru a douajdamia oara de cand se discuta despre asta, repet, oalele de fonta influenteaza f mult gustul mancarii gatite in ele. Si de e si bucatar bun, ies minunantii.
1. Daca se gateste la temperaturi relativ scazute, influenteaza prin procedeu in primul rand si apoi materialul, fonta, retentia caldurii etc.
2. Influenta cea mai mare si cea mai importanta este doar daca vasul este nesmaltuit. Faptul ca se gateste in fonta oinfluenteaza gustul, daca fonta este tratata si intretinuta corespunzator. Si apoi se produce un transfer de fier, dinspre fas catre mancare si merge in organism. Persoanel cu deficienta de fier si anemice ar tb sa consume mancare gatita in vas de fonta sau in vase normale unde se adauga o bucata de fonta (se gaseste de cumparata, cautati lucky fish). Nu este leac babesc, ci are suport medical si am auzit de asta de la medici.

#46
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View Post86-APP, on 09 februarie 2018 - 21:23, said:


@ giuliani  pardon , Ioaneeee , lasa dracului " cocota " , ca ala e tuciul de mamaliga a lu' mamie din Vaslui , sau cum se spune la " oras " , un rahat de cratita smaltuita . Cocota !? nu face mincarea mai gustoasa , ci indeminarea bucatarului .
Cit despre "boeuf bourguignon" ....nu te stresa . Tocanita facuta de mamaie + mamaliga , este acelasi lucru ....
Un bucatar cu îndemânare, știe ce vase sa folosească și când :). Nu obții același gust in orice vas, indiferent de îndemânare.

#47
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

View Postrichelieu, on 10 februarie 2018 - 08:47, said:

Un bucatar cu îndemânare, știe ce vase sa folosească și când Posted Image. Nu obții același gust in orice vas, indiferent de îndemânare.
afirmatia zilei!!!! ma face sa ma intreb cum naiba a ajuns omenirea la peste 7 miliarde de vietuitori fara cocota ... !!

View Post86-APP, on 09 februarie 2018 - 21:23, said:

Cit despre "boeuf bourguignon" ....nu te stresa . Tocanita facuta de mamaie + mamaliga , este acelasi lucru ....
pai mai nea, numai daca ii adaugi la nume unei mincari "a' la" si "con rahacetta, moțarela si mai ales curola" si se schimba instant total gustul.

cind am intrebat nedumerit daca macaroons nu sunt una si aceeas cu pricomigdala ... n-am mai calcat pe la macelarie o luna.

Edited by r_murphy, 10 February 2018 - 10:39.


#48
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Omenirea a ajuns unde a ajuns, nepunând accent pe finetea gustului, ci pe actul de hrănire in sine.
Dar asta este o arie a pasionaților de bucatarie, segment in care, detaliile fac diferența. Ca in orice domeniu de altfel, unde profanii nu apreciază acele...mici chestiuni care fac diferența. Una e, de exemplu, sa faci un coquellet en cocotte și alta e sa îl faci pur și simplu intr-o cratiță.
Iar intr-o oala de cupru îl faci varza, indiferent cât de bucatar ești....
Diferența dintre tocănița și modul de gatire bourguignon, este foarte mare. De la tehnica de gatire și pana la Ingredientele folosite.
La fel și diferența dintre macaron și pricomigdale.
Nu te supăra pe mine, însă astfel de afirmații denota ignoranta in domeniu. Nimic greșit....însă greseala apare când ne dam cu părerea unde nu ne pricepem...

Edited by richelieu, 10 February 2018 - 11:37.


#49
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

View Postrichelieu, on 10 februarie 2018 - 11:32, said:

Una e, de exemplu, sa faci un coquellet en cocotte și alta e sa îl faci pur și simplu intr-o cratiță.
dragule, prin anii de gratie 1975-1976, ca niste prozaici care eram de comunisti care abea isi luasera o rapandula de dacia 1300 verde 43, am purces asa cum era moda la acea vreme printre proaspetii propietari de masina, la "turul nordului moldovei". cum nu prea se gaseau de niciunele, conform propagandei actuale si cum nici prea instariti sau educati/scoliti nu eram, ai mei parinti, in loc sa cumpere un aragaz de voiaj, au cumparat o "masina de gatit cu gaz lampant", pentru pregatirea ad hoc a mincari, pe unde ne purtau anvelopele daciei... (povestea asta am mai scris-o)
apai ce coclet a la ceaon du tuci si polenta a la vanatori neamt con pecorino di bourdouf am mincat ... nu am parole .. ca am uitato come si dice la vorbe .. ;)

#50
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrichelieu, on 10 februarie 2018 - 11:32, said:

....
Diferența dintre tocănița și modul de gatire bourguignon, este foarte mare. De la tehnica de gatire și pana la Ingredientele folosite.
La fel și diferența dintre macaron și pricomigdale.
....
Offff , dar despre asta discutam , despre finetea prepararii si educatia gusturile capabile sa faca diferenta , mai ales la cei care pina mai ieri faceau mamaliga pe vatra ....
dar ce spun eu pe vatra ...cind vin acasa din " lumea lor " , si dau de o mincare adevarata , uita si limbile straine si fineturile ....
spre exemplificare , o ciorba  facuta la vatra ...
..........
Nu intelege ca am ceva cu experimentele in bucatarie . Nici vorba . Practic , dar cind faci parada ...este putin aiurea .
Iar daca discutam de tingiri , vasele neoflame de la mega , se dovedesc ok ... este acelasi lucru .

Attached Files



#51
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
imi cer iertare pentru agresivitatea manifestata mai devreme....săptămâna de arest la domiciliu la care m-a condamnat gripa, își spune cuvântul :)

#52
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Și eu pana mai ieri, găteam pe bolțar in camera de Camin...din ce găseam prin cămara (aka dulapul cu mancare). Vatra era ceva la care visam cu ochii deschiși. Ce sa mai zic de cocote, ceaune și altele? Dar între timp, lucrurile s-au schimbat, pentru ca am bătut toate restaurantele care mi-au căzut in cale și....gusturile se educa. Acum simt diferența și între tipurile de vanilie folosite la o crema...și chestii care acum 15 ani mi se păreau delicioase, acum nu le mai suport. Nu spun ca e evoluție, sau involutie, e doar schimbare. Sa fiu sincer, uneori o simt ca pe un handicap.
Nu am nimic cu bucătăria tradiționala, Doamne ferește. Este excelenta de felul ei, iar gătitul la vatra și ceaun, cu ingrediente naturale, poate sa bată orice cocle la cocota. Însă asta nu înseamnă ca gata, nu mai trebuie sa încercam, sa testam și sa comparam. Iar dacă stau la bloc, sa-mi fie cu iertare....dar o cocota imi e mai la îndemâna decât o vatra :)
Și nu, cocotte și ceaun NU SUNT ACELAȘI LUCRU!

Și in alta ordine de idei, apologia asta a tradiționalului, la modul in care o faceți voi, mi se pare cel puțin la fel de....parada! Doar ca e pe dos :)
Dar principiul e același.

#53
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

View Postgiuliani, on 09 februarie 2018 - 10:35, said:

. E de fonta, are vreo 3kg doar oala si 1,5kg capacul.


Revenind ontopic, Lidl are oale de fontă smălțuite la prețuri decente. Le zice "Ernesto", deși aș jura că sunt făcute în China. Probabil că cea mai mare diferență față de Le Creuset e smalțul interior care se crapă/zgârie destul de ușor deși folosesc linguri de lemn. Dar la prețul de 100+ de lei nu poți avea aceleași pretenții.

#54
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

View Postiladi, on 10 februarie 2018 - 17:10, said:

are oale de fontă smălțuite la prețuri decente. Le zice "Ernesto",
un link, niste detalii ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate