Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Instalare alta versiune de Android pe S7

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
Salut,

S7 a inceput sa se miste greu si as dori sa instalez un alt android: stock sau Oxigen. Ce recomandati?

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Inainte sa te apuci de "senzatii tari" documenteaza-te bine de tot ce inseamna sa pui un Android stock adaptat pentru S7 (daca te referi la ceva gen AICP sau Lineage OS). La astea bazate pe AOSP se cam modifica partitiile din telefon, si pe urma e greu sau imposibil sa revii la stock daca nu stii ce sa faci. Poti chiar sa strici partial telefonul. (nu merge cu Odin fara niste fisiere speciale de repartitionare).

Eu as incerca de test o resoftare cu Odin si debloat (la Note 4 erau niste script-uri ce se instaleaza din TWRP) si sa stai asa vreo 4-5 saptamani, sa vezi cum merge dupa ce-ti pui si aplicatiile tale uzuale.

Edited by Hider141, 09 February 2018 - 10:02.


#3
costea_nelu

costea_nelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 24.11.2010
Cu un reset nu ai incercat?

#4
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Exact. Documenteaza-te temeinic (pe XDA cel putin) si neaparat fa-ti un backup inainte sa te apuci sa testezi. Neaparat sa studiezi si cum se poate reveni la ROM-ul stock (Samsung in cazul tau). Descarca apoi "uneltetele" (custom ROM, custom Recovery (TWRP), root, etc) si apucate de lucru (calm, metodic si .... "fara panica" - de regula orice probleme se pot rezolva daca nu te precipiti.

Dar... inainte sa te apuci de asta... Un factory reset ai incercat? Iar daca ai SD-Card.... nu ar strica o stergere/formatare.

Edited by danmerezeanu, 09 February 2018 - 10:06.


#5
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
Ma enerveaza toate aplicatiile pe care le are puse Samsung si imi doream sincer o experienta cat mai apropiata de Stock Android.

#6
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Pai root si apoi uninstall tot ce vrei.

#7
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

 mybrandnewmail59, on 09 februarie 2018 - 10:28, said:

Pai root si apoi uninstall tot ce vrei.
E mai safe decat sa pun un Android Stock?

#8
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Yup.
La fel, cu documentare temeinica.

#9
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 zzhunt, on 09 februarie 2018 - 12:31, said:



Se pot dezinstalare și fără Root  numai pt user.

In caz de reset ele se reinstalează.

Daca vrei o sa pun link cum se face.

 brusli, on 09 februarie 2018 - 10:11, said:

Ma enerveaza toate aplicatiile pe care le are puse Samsung si imi doream sincer o experienta cat mai apropiata de Stock Android.

Se pot dezinstalare și fără Root  numai pt user.

In caz de reset ele se reinstalează.

Daca vrei o sa pun link cum se face.

Mda nu cred că merge la Samsung parca Samsung nu are fastboot.


Edited by zzhunt, 09 February 2018 - 12:32.


#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
De brickuit complet telefoanele moderne e destul de greu, ramin doar urme la Samsung ca trip Knox dar nu conteaza (majoritatea sint speriati din cauza garantiei, desi daca e cumparat pe persoana fizica si stii sa-ti aperi drepturile nu e asa mare problema, dar oricum S7 e destul de vechi deci e posibil sa nu mai ai mult din garantie, asta daca nu l-ai luat second hand fara).

Deci da-i bataie, poti experimenta - cum s-a zis cu documentare si backupuri.

Pe de alta parte aplicatiile instalate se pot ascunde, oricum poti sa folosesti alt launcher (adica telefonul o sa arate cu totul altfel oricum) si chiar dezactiva (sa mor daca imi aduc aminte cum exact, erau vreo doua programe, da culmea totul fara root sau bootloader unlock). Vad acum postul anterior, daca se pot chiar dezinstala pune te rog un link ca e interesant.

La capitolul dezavantaje S-Health nu mai merge (cred ca depinde si concret de ROM, oricum se pare ca e chestie intentionata de la Samsung nu vreun bug minor de compatibilitate). De asemenea stock telefonul este intr-adevar destul de securizat ... nu numai impotriva utilizatorului.... ci si impotriva cui il fura/gaseste (presupunind ca ai macar pin sau amprenta). Pe cind toate ROM-urile stock (cel putin ce am vazut eu) n-au in cap securitate, se bazeaza pe bootloader unlocked, partitii neencriptate, etc.

#11
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Reseteaza telefonul apoi dezinstaleaza/dezactiveaza ce nu ai nevoie.

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"dezinstaleaza" asta nu-i asa de simplu pentru majoritatea aplicatiilor de care e interesat initiatorul.
De asemenea nu stiu cu ce-l ajuta daca reseteaza inainte.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate