Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Harley-Davidson recheamă în service motociclete

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca nici motocicletele nu-s scutite de rechemari , s-a dus dracului tot ...

Harley-Davidson recheamă 250,000 de motociclete în fabrică, din cauza unor probleme la sistemul de frânare, anunță CNN

" Problema poate fi remediată prin schimbarea lichidului de frână, opertațiune ce va fi făcută pe banii companei.
În comunicatul companiei se mai spune că este posibil ca problema să apară în cazul proprietarilor de motociclete care nu respectă instrucțiunea de a schimba lichidul de frână din doi în doi ani. Chiar și așa, Harley Davidson își asumă cheltuielile, pentru că efectul poate fi o "pierdere bruscă și totală a frânelor, iar efectele pot fi grave."
Potrivit CNN, celebra companie moto a luat decizia de a lansa acest apel după ce a primit 43 de reclamații despre astfel de defecțiuni, soldate cu trei accidente și două persoane rănite.

Modelele rechemate pentru intervenție la frâne sunt Touring, CVO Touring și VRSC, fabricate între 2008 to 2011. Se estimează că 175.000 din cele 250.000 de motociclete cu potențiale probleme sunt în Statele Unite. "
https://www.realitat...te_2135597.html

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   46.54K   23 downloads


#2
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 06.11.2014
Rechemarea in service imi pare ca a devenit si-o chestie de marketing. "Ia uite ce de treaba si grijulii suntem cu clientii. Rechemam X nr de produse in service".

Astia au rechemat 250.000 de moto, Mercedes vreun milion de auto, indata vedem vreun miliard de Loganuri, si tot asa. Cu cat e mai bombastic numarul, cu atat producatorii par ca sunt mai de incredere (caci implica o suma marisoara pentru o astfel de actiune) si omul se simte in siguranta cand aude ca in cazul in care cumpara produse de la firma X i se vor rezolva problemele, oricat de mici ar fi.

Edited by iZet, 09 February 2018 - 10:22.


#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Dimpotriva recunoastearea unei greseli de fabricatie inseamna ca producatorul a fost neglijent privind siguranta posesorului , Cu alte cuvinte isi dau singuri foc la valiza dpdv al costurilor suplimentare si al imaginii patate !
@iZet nu mai posta ca scrii tampenii !

Edited by Baxon, 09 February 2018 - 10:28.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Ca recheama nu-i nici o rusine,din contra.
Mie motivul mi se pare de doi bani,de-a dreptul dubios:

 Baxon, on 09 februarie 2018 - 09:42, said:

Problema poate fi remediată prin schimbarea lichidului de frână, opertaţiune ce va fi făcută pe banii companei.
https://www.realitat...te_2135597.html


#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 adisz, on 09 februarie 2018 - 10:32, said:

Ca recheama nu-i nici o rusine,din contra.
Mie motivul mi se pare de doi bani,de-a dreptul dubios:
Nu mi se pare dubios deloc,e o greseala care trebuie remediata pe banii lor.Doar nu crezi ca si-a pierdut vreun CEO ceasul Hublot in vreun motor si acum vrea sa le verifice pe toate?

#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
E plina Romania de Harley-Davidson.

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Kroghy ai permis de motor ? Nu cred !
Chiar sunt multe Harley in Romania ,

Edited by Baxon, 09 February 2018 - 10:47.


#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 daniMMM, on 09 februarie 2018 - 10:39, said:

,e o greseala care trebuie remediata pe banii lor
Si care-i greseala? Ca unii proprietari nu fac schimbul de lichid de frana la timp?

#9
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Ce drag mi-e mie de voi.

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Karhu, on 09 februarie 2018 - 11:06, said:

Si care-i greseala? Ca unii proprietari nu fac schimbul de lichid de frana la timp?
Depinde de interval !

Si de tipul de lichid de frana ...

#11
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

 Baxon, on 09 februarie 2018 - 10:28, said:

Dimpotriva recunoastearea unei greseli de fabricatie inseamna ca producatorul a fost neglijent privind siguranta posesorului , Cu alte cuvinte isi dau singuri foc la valiza dpdv al costurilor suplimentare si al imaginii patate !
Sincer, sa fiu, eu imi fac probleme pentru producatorii care decid sa nu faca recall, ca nu se observa...

Edited by Wotan, 09 February 2018 - 11:35.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 adisz, on 09 februarie 2018 - 10:32, said:

Ca recheama nu-i nici o rusine,din contra.
Mie motivul mi se pare de doi bani,de-a dreptul dubios:

 daniMMM, on 09 februarie 2018 - 10:39, said:

Nu mi se pare dubios deloc,e o greseala care trebuie remediata pe banii lor.Doar nu crezi ca si-a pierdut vreun CEO ceasul Hublot in vreun motor si acum vrea sa le verifice pe toate?

La asta ma refeream si eu.

 Karhu, on 09 februarie 2018 - 11:06, said:

Si care-i greseala? Ca unii proprietari nu fac schimbul de lichid de frana la timp?

Tot asa de bine,maine Opel (am zis OPEL sa nu declansez infarcturi daca scriam alta marca,gen VW) va chema in service 250.000 de masini din toate modele pentru schimbarea lichidului de spalare,care nu-i asa,poate cauza accidente grave datorita faptului ca parbrizul nu prezinta vizibilitate conforma dupa spalare.

#13
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 Baxon, on 09 februarie 2018 - 10:46, said:

Chiar sunt multe Harley in Romania ,
nu mai poti trece carosabilul de multe ce sunt

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Wotan, on 09 februarie 2018 - 11:34, said:

Sincer, sa fiu, eu imi fac probleme pentru producatorii care decid sa nu faca recall, ca nu se observa...
Nu prea au cum daca exista plangeri si implicit accidente care dovedesc ca un sistem de pe utilaj da " fail " .

#15
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 iZet, on 09 februarie 2018 - 10:21, said:

Rechemarea in service imi pare ca a devenit si-o chestie de marketing. "
E pe naiba o chestie de marketing. Se vede ca n-ai trait pe pielea ta sa primesti un mail de genul "pe modelul x avem un recall de x unitati". Chiar daca n-ai fost implicat in proiect, tot te afecteaza, pt ca e vorba de firma la care lucrezi si care poate s-o ia la vale din cauza unui recall.
O saptamana intreaga sunt toti pamantii la fata, de la CEO la femeia de serviciu.

Dar tu continua sa crezi ca e o chestie de marketing.

#16
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
E cusuta cu ata alba...
Schimbarea lichidului de frina este o operatiune uzuala de service, care nu poate fi imputata producatorului decit in cazul in care service-ul oficial a "uitat" sa o execute la timp, desi era prevazuta in manualul de intretinere.
O alta varianta ar fi ca au depistat o problema mai delicata la frine (o garnitura sau ceva), si vor sa o rezolve fara multa publicitate.
Harley sint oricum renumiti pentru frinele slabe, asta le mai lipsea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate