Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

De ce nu se mai fabrica tv-uri 3D?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#73
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 21.04.2004

View Postz_e_n_i_t_h, on 13 ianuarie 2019 - 11:18, said:

Am Samsung smart 3D din 2015. În primele 3-4 luni vedeam cel puțin săptămânal un film 3D. După aceea interesul a scăzut și acum vad poate 2-3 filme pe an. L-aș schimba fără ezitare cu un televizor 4K, dar nu cumpăra nimeni TV 3D sh

Ba da. EU Posted Image  Pentru că mi s-a pus pata, și pentru că aveam un singur Samsung și ăla de 32 inch, tocmai ce am luat un 40 inch SH - 40f6320- impecabil și mi l-a dat omul și cu 3 perechi de ochelari (mai aveam eu două de la cel mic- ) Pe mine mă doare fix la bască de 4K  Posted Image

#74
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Fiecare cu cel doare....sau nu il doare
Atata timp cat exista fime 3D inca in prezent pt mine acest domeniu inca mai supravetuieste , pt altii.......putin ma intereseaza
Atata plasma cat si Samsung-ul au ochelari 3D activi si personal nu am dureri de cap nici dupa vizionarea a doua filme 3D , altii in schimb......sunt mai sensibili

#75
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 07.12.2013

View Postwather, on 14 ianuarie 2019 - 10:01, said:

Te inseli amarnic , atata timp cat au aparut paneluri mai performante/calitative mai bune decat cele 3D.........
Un panel 4K/10bit e mult mai performant/caliativ decat oricare panel 3D
Ca exista ( din ce in ce mai putine din pacate ) firme/modele de tv-uri 4K/3D asta e alta poveste
Nu are nici o treaba 4K -ul cu 3D. Nu se exclud....Eu am un Sony din 2017 cu panel 4K ,10 bit ,si cu 3D. Deci cele doua tehnologii traiesc bine mersii impreuna...:)

#76
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Am mai scris ca a existat o perioada de tranzitie , cititi mai bine
NU dintr-o data , cum a aparut 4K-ul , 3D a disparut
Si eu am tv-ul 4K care e si 3D pe deasupra , insa in timp 3D-ul........a ajuns sa fie prezent doar la unele modele premium

#77
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011
E vorba de vanzari,daca exista cerere mare pt 3D fiti siguri ca se producea.

#78
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
De vanzari vorbeam si eu , nu de avioane
Chiar in ultimul timp tv-urile de 32'' au avut preturi sub 2000 lei in RO
Insa au fost mai multe criterii mai mici care adunate la un loc au dus la disparitia acestor tipuri de tv-uri :
- lipsa prg tv 3D terestru sau/si prin cablu , fiindca nu toti aveau sau au instalatie de receptie prin satelit
- prb de la user la user cu ochelarii activi care pot reda o rezolutie fullhd
- filme 3D prea putine , chiar si in prezent nu exista o oferta destul de variata in acest domeniu
- aparitia formatului 4K care din start presupunea un panel mai performant decat cele folosite pe tv-urile 3D
- si nu in ultimul rand vanzarile destul de mici a tv-urilor 3D

#79
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,720
  • Înscris: 04.10.2014

View Postwather, on 18 ianuarie 2019 - 23:16, said:

si nu in ultimul rand vanzarile destul de mici a tv-urilor 3D
Asta nu prea, televizoarele din clasa superioară aveau implicit 3D, la fel ca majoritatea proiectoarelor Home Cinema. Nu existau modele echivalente, unele cu 3D și altele fără.

Edited by Jean-Luc_Picard, 19 January 2019 - 11:53.


#80
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu am Tv Smart 3D. Functia de TV nu cred ca am folosit-o mai mult de 10 ore in ultimul an. Pe 3D nu am vazut niciodata un film intreg. folosesc cu incredere Smart-ul mai ales ca-I Android. Filme , posturi TV pe care RCS-ul nu are bunul simt sa le transmita, youtube....chestii de-astea.

#81
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005

View Postwather, on 18 ianuarie 2019 - 23:16, said:

- filme 3D prea putine , chiar si in prezent nu exista o oferta destul de variata in acest domeniu
Ai informatii concrete in acest sens? Ce inseamna pentru tine putine? Am dat cautare si am gasit lista asta care nu este completa: https://en.wikipedia...s_(2005_onwards)

Dupa ce numeri cate filme 3D sunt in lista aia iti spun ca nu sunt toate si ca nu include documentarele sau concertele.

Cate filme originale in 3d ai cumparat si ai acasa? Ce ai vrut sa cumperi in 3d si nu ai gasit?

#82
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
In primul rand ca e vorba de filme 3D de acum cativa ani si care erau comercializate in RO
Cam cate filme 3D ai cumparat tu din RO atunci cand se comercializau si tv-uri 3D
Eu am facut referire la ce se gasea/comercializa in RO si nu in lume
Atunci era exact ca si acum cu filmele 4K nemasterizate , cate gasesti/ai cumparat in prezent din RO ( nu din lume ) ?

#83
Dek

Dek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.01.2009
Am vazut foarte multe pareri cu privire la decesul 3D.Eu personal nu cred ca s-a datorat pretului de productie scump,ci datorita faptului ca dupa aparitie interesul in cinema scazuse cu 70%.Primul tv 3D l-am cumparat din Metro Ungaria prin 2003 (era un Daewoo) si se referea la faptul ca putea fi privit din orice unghi iar imaginea era aceeasi.Dupa 10 ani decid sa-l schimb( pentru ca nu se strica) si devenise degradat moral merg sa cumpar altul.Am vizitat mai multe magazine si am zis sa merg tot pe un tv Daewoo.Foarte multe modele aveau imaginea slaba ca performanta fata de vechiul meu tv.Zic ...nu ma grabesc si mai caut.La Selgros vad acelasi model dar imaginea era impecabila...zic nu se poate ...trebuie sa vad de ce.Pregatesc un stick cu ceva poze si animatie sa vad diferenta.Ideea era ca la primul model dispay-ul era facut in Turcia si la ultimul era fabricat in Olanda.Consumul era diferit-primul 114W al doilea 78W si modelul era acelasi.Deci era clar ca era vorba de tehnologie.Am zis sa caut unul cu 3D.Pe piata era Sony(3900 ron),Samsung(4000 ron).Am gasit la Domo un LG LA 660 cu dispay fabricat in Olanda si consum 47 w.Deci LG a demonstra ca tehnologia de fabricatie nu este scumpa,-am folosit intr-o camera 4,5/5,5  metri si folosit cu functia 3D am fost multumit,iar conversia o facea foarte bine chiar daca filmul nu era 3D.Anul trecut am renovat casa si am unit o sufragerie cu un dormitor prin demolarea unui perete.Acum sufrageria are o lungime de 10 metri.Folosind din nou functia 3D practic este alt televizor.Daca nu ai o distanta de minim 5 metri fata de tv la o diagonala de 107 cm ...nu are rost sa folosesti functia 3D.De aici si dezmagirea unor utilizatori care considera ca 3D nu e cine stie ce.Acum am si un tv (tot LG ) cu tehnologia nano cell din gama SM,este inovativ,se vede diferenta la 4k dar parca tot mai mult ma atrage 3D.Eu folosesc functia 3D si cand ma uit la stiri..
  In concuzie:-3D este inca o tehnologie apreciata
                     -cand vrei sa cumperi un tv este bine sa te documentezi foarte bine unde este fabricat display-ul(de acolo rezulta si calitatea imaginii)
                     -daca tehnologia 3D va fi aplicata si pe tv smart interesul va fi enorm dar marile studiori de filme nu vor dori acest lucru

#84
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005

View PostDek, on 13 februarie 2020 - 10:08, said:

Anul trecut am renovat casa si am unit o sufragerie cu un dormitor prin demolarea unui perete.Acum sufrageria are o lungime de 10 metri.Folosind din nou functia 3D practic este alt televizor.Daca nu ai o distanta de minim 5 metri fata de tv la o diagonala de 107 cm ...nu are rost sa folosesti functia 3D.De aici si dezmagirea unor utilizatori care considera ca 3D nu e cine stie ce.
Ca sa inteleg mai bine ce ai vrut sa spui mai sus, 3d-ul se vede mai bine pe un tv cu diagonala de 107cm daca il privesti de la minim 5m?

#85
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Mai baieti nu va mai amagiti aiurea... 3D e util numai la cinematograf sau pe tv-uri de min 65inch daca stai exact in fata tv-ului la max 1 m, altfel efectul 3D nu are efect, degeaba observi vizual adaincimea imaginii etc daca nu te poti "pierde" in subiectul filmul si sti in fiecare secunda ca te uti la un tv ce se chinuie sa construiasca acest efect.

Producatorii de filme si cinefilii vor sa fie "acolo" in "actiunea filmului" insa nu e posibil asta daca misti un pic capul si vezi ce e in camera unde se afla "imaginea" afisata adica tv-ul... la cinema sunt alte conditii, aste este motivul real, producatorii nu mai baga bani in reproducerea pe BD a filmelor in 3D pentru ca nu e rentabil, nu se cumpara astfel de discuri, de televiziuni care sa publice filmul la costuri uriase on line nici nu mai discutam.

Ca ne uitam la videoclipuri "haioase" in 3D e altceva, majoritate nu mai pot fi "uimiti" de efect ca in primele zile...

La 4K e altceva, aici discutam de calitatea mai buna a imaginii care e usor sesizabila pe orice display, la orice rezolutie pentru orice continut ce poate fi vanduta pe suport BD mai ieftin si retransmisa la costuri mult mai reduse de televiziuni!

View PostJean-Luc_Picard, on 19 ianuarie 2019 - 11:52, said:

Asta nu prea, televizoarele din clasa superioară aveau implicit 3D, la fel ca majoritatea proiectoarelor Home Cinema. Nu existau modele echivalente, unele cu 3D și altele fără.

Perfect adevarat... si eu am fost mereu socat de pretentia unora de a avea un tv cu o imagine foarte buna cu tehnologie recenta dar fara 3D, fara sistem de operare, fara etc :)

#86
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Pe mine, nu prea ma intereseaza acest 3D. La cinema, da. Dar atat.
Ceea ce ma surprinde neplacut, in schimb, este disparitia TV-urilor Ultra Wide. Adica 21:9.
Filmele de la Hollywood, asa sunt inregistrate. In Ultra Wide. La fel si unele videoclipuri muzicale si unele seriale. Cred ca acesta va fi standardul in maxim 10 ani.

#87
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,720
  • Înscris: 04.10.2014
Dincolo de faptul că subiectul este despre televizoare 3D și interesul unei singure persoane (sau lipsa lui) nu explică de ce nu se mai fabrică, am văzut destul de puține case în care un 21:9 ar încăpea cu ușurință în raport cu restul mobilierului.
Majoritatea producțiilor cinematografice în format cinemascop se filmează în format 2,39 sau 2,40 la 1, iar 21/9 = 2,33; un număr redus de filme sunt în 2,35:1.
Oricum s-au făcut foarte puține televizoare 21:9, mult mai puțin decât cu 3D.
O emisiune TV în 16:9 arată în opinia mea mult mai rău pe un ecran 21:9 (barele negre sunt mai groase/late) decât un film 2,40:1 pe un ecrant 16:9, situație cu care de altfel ne-am obișnuit și nu mai iese atât de mult în evidență; chiar și anticele 4:3 arată neplăcut pe 16:9, cu bare laterale mai înguste.

Edited by Jean-Luc_Picard, 21 February 2020 - 07:03.


#88
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
In plus formatul 16:9 este format TV, adica pentru televizor, scopul televizorului este sa redea posturi tv, nu neaparat filme.Chiar si rezolutiile standardizate 480, 720, 1080, 4k , 8k sunt moduri 16:9.
Formatul 3D a pierdut si pentru ca multi nu au acceptat ideea sa tina ochelari ca sa se uite la tv, unii chiar erau revoltati si ziceau ca nu sunt clovni sa stea cu chestia aia pe nas.

#89
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Poate.
Dar smartphone-urile merg pe 21:9, din cate stiu.

#90
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,720
  • Înscris: 04.10.2014
Smart-chestiile-alea-de-sifonat-bani-de-la-fițoși sunt de regulă 2:1. Și nu înțeleg de când a devenit chestia aia principalul dispozitiv de vizualizare, chiar dacă unii se scoală și se culcă cu el în brațe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate