Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

De ce nu se mai fabrica tv-uri 3D?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Eu am colectie de filme 3D. M-am uitat la toate pe LG-ul meu de 55 inch si voi mai cumpara BR-Discuri 3D cat timp se vor mai gasi pe piata. Mie 4k mi se pare un fâs.

Edited by LeopardSurd, 09 February 2018 - 22:48.


#38
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017

View PostLeopardSurd, on 09 februarie 2018 - 22:48, said:

Eu am colectie de filme 3D. M-am uitat la toate pe LG-ul meu de 55 inch si voi mai cumpara BR-Discuri 3D cat timp se vor mai gasi pe piata. Mie 4k mi se pare un fâs.
Respect!

#39
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Ai deschis cumva topicul asta ca sa cauti aprobare de la cineva care urmareste continut 3D acasa?

#40
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

View Postopen-your-eyes, on 09 februarie 2018 - 23:50, said:


Respect!
Frate iati 3de, ca e kastok, marfa de marfa se vede! Sa vezi cand vin gagii la tine, le pica muia, bengos. Sa vezi filmele cu parasute si oțeluri, smecher de smecher se vede frate! Pe sistem te face, sa mor de nu! Io abia astept sa scoata 4de, primu imi bunghesc unu, sa fiu sukar, indiferent cati marafeti o fi!
Respect si bafto delo, bro!

#41
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Acuma serios, tehnologia utilizata la LG cu ochelari pasivi si combinata cu 4 K ar fi fost solutia ideala pentru 3D de calitate in sufragerie. Dar mno...oricum. Uneori merita, alteori nu. Ochelarii de la Samsung (activi) erau prea scumpi si prea grei. Eu de la LG am primit alaturi de TV si 4 ochelari. Samsung la acelasi pret te forta sa iei separat ochelarii. Taica-meu are Samsung cu 3D si niciodata nu a vazut un film 3D pe el.

#42
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,406
  • Înscris: 06.11.2014
Daca ochelarii Samsung erau scumpi (se vindeau si cu 50 lei), ce sa mai spunem de aia de la Sony ori Panasonic, care se vindeau si cu 300 lei perechea? De altfel multe persoane cumparau ochelari Samsung, ca erau mai ieftini, si ii foloseau la Sony/Panasonic.

TV-uri cu 3D nu se mai fabrica si din cauza costurilor de productie, iar producatorii de TV-uri (si japonezi, si coreeni, si chinezi, si... ) au preferat sa reduca costurile.

#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,619
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbumpocbum, on 09 februarie 2018 - 11:02, said:


Refresh-ul ala mai mare isi merita din plin banii... Mai ales cand ai filme personale in 25p....
Pai daca sursa e 25p poate sa aibe tv-ul 1000 frame-uri ca tot 25 asemeena vor fi in fiecare secunda la intervalul calculat... la fps nu prea poti sa faci "upsampling" cum faci la rezolutie.

#44
gtcat86

gtcat86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.06.2016
Probabil vor sa protejeze cinematografia. Adica daca tot nu te mai ridici de pe canapea sa mergi la cinema, macar pentru 3d sa mergi. Un mare plus 3d (pasiv) pe tv din partea mea.

#45
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Ma bucur cand vad opinii de la oameni cu cap.

#46
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View PostiZet, on 10 februarie 2018 - 22:42, said:

Daca ochelarii Samsung erau scumpi (se vindeau si cu 50 lei), ce sa mai spunem de aia de la Sony ori Panasonic, care se vindeau si cu 300 lei perechea? De altfel multe persoane cumparau ochelari Samsung, ca erau mai ieftini, si ii foloseau la Sony/Panasonic.
Tot prea scumpi. Romanul se zgarceste sa plateasca un abonament la Netflix. Cum sa dea el bani pe ochelari 3D activi daca nu se gasesc pe site-uri de torrente.

#47
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Tot prea scumpi..... Cand am luat Tv-ul,  am primit,  pe langa cele 2 perechi de ochelari din cutie,  inca o cutie cu 5 perechi.... E,  pe vremea aia o pereche de ochelari Samsung erau 150 de lei,  plus/minus.....  Cam mare cheltuiala,  mai ales daca veneau prietenii la un film 3D....
Oricum,  prefer un tv 3D in detrimentul unuia Smart.  Partea Smart o rezolvi ușor cu un mediaplayer bun (in plus, ce faci daca aplicatiile si toate chestiile Smart de pe televizor incep sa mearga greu din lipsa de memorie? Schimbi tv-ul? Un mediaplayer bun e doar cateva sute de lei, nu mii cat un Tv bun.),  pe cand partea 3D nu mai ai cum sa o rezolvi.....

Edited by ianos76, 12 February 2018 - 11:42.


#48
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Raspuns strict la intrebarea initiala - de ce nu se mai gasesc - pentru ca nu s-a vandut bine tehnologia.

De ce nu s-a vandut bine? Aici e mai greu de raspuns. Parerea mea, din experienta proprie: 3D-ul nu e asa comod ca vizionarea fara 3D, continut 3D nu prea exista (tot din cauza ca nu a fost cerere) si durerea de cap simtita de un mare procent din utilizatori.

Inca mai am un kit nVidia 3D vision cu ochelari activi, mai joc cateodata cu ei. E destul de ok, dar sincer mi se pare obositor si incomod.

Poate tehnologia n-a apucat sa se maturizeze, iar acum e prea tarziu sa se mai investeasca in ea.

#49
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002

View Postianos76, on 12 februarie 2018 - 11:38, said:

Oricum,  prefer un tv 3D in detrimentul unuia Smart.  Partea Smart o rezolvi uşor cu un mediaplayer bun (in plus, ce faci daca aplicatiile si toate chestiile Smart de pe televizor incep sa mearga greu din lipsa de memorie? Schimbi tv-ul? Un mediaplayer bun e doar cateva sute de lei, nu mii cat un Tv bun.),  pe cand partea 3D nu mai ai cum sa o rezolvi.....
Corect ce zici doar ca nu s-a pus problema la producatori de a renunta la Smart pt. 3D asa cum vezi tu problema. Samsung, LG si Sony principalii 3 mari producatori de TV-uri (si alti mai mici) au renuntat total la panourile 3D asa cum cu ani in urma au renuntat la panourile PDP
Si dupa PDP-uri a plans lumea dar cu OLED-urile 4K s-au consolat. La 3D-uri insa decesul este mai proaspat si nu se intrevede nici o alternativa viabila (VR).

Edited by MD, 12 February 2018 - 14:57.


#50
sebyss

sebyss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 11.11.2004
3D-ul a fost "omorat" de producatorii de filme... Chiar si acasa pe un ecran de 140cm (min.) un film produs 3D arata foarte bine (prefer LG pasiv). Dar in ultimii ani filmele nu au fost produse direct 3D ci convertite, procesate dupa fimari... asta inseamna cam... niciun efect "popout" care sa-ti dea senzatia ca vine spre tine ceva... asa ca lumea, evident, a preferat sa dea bani mai putini la cinema pentru 2D decat pe un bilet la 3D unde era doar conversie care-ti dadea o oarecare senzatie de adincime si ... atat. Conversia asta o poate face si tv-ul meu, dar nu se va apropia niciodata de un continut adevarat 3D... asa ca  incet, incet a disparut :) Si la cinema , in ziua de azi, 99% din filmele 3D sunt doar conversii...

#51
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018

View Postsebyss, on 13 februarie 2018 - 09:30, said:

3D-ul a fost "omorat" de producatorii de filme... Chiar si acasa pe un ecran de 140cm (min.) un film produs 3D arata foarte bine (prefer LG pasiv). Dar in ultimii ani filmele nu au fost produse direct 3D ci convertite, procesate dupa fimari... asta inseamna cam... niciun efect "popout" care sa-ti dea senzatia ca vine spre tine ceva... asa ca lumea, evident, a preferat sa dea bani mai putini la cinema pentru 2D decat pe un bilet la 3D unde era doar conversie care-ti dadea o oarecare senzatie de adincime si ... atat. Conversia asta o poate face si tv-ul meu, dar nu se va apropia niciodata de un continut adevarat 3D... asa ca  incet, incet a disparut Posted Image Si la cinema , in ziua de azi, 99% din filmele 3D sunt doar conversii...
A face 3D din 2D e ca si cum ai face stereo din mono. Posted Image

#52
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004
Acum am realizat și eu spre surprinderea mea că piața de TV-uri Smart 3D a murit complet. Eu încă mai am un Samsung Smart 32inch 3D la care am luat și 2 perechi de ochelari - nu a venit cu ochelari în pachet. Este adevărat că foarte rar am vizionat ceva 3D. Chiar săptămâna asta am văzut un film 3D (Prometheus 2012). Acum ce să zic, la o diagonală de 82cm ideal e să stai cât mai aproape - și experiența este excepțională, dacă în cameră este întuneric complet. Chiar mă gândeam că următorul TV o să fie unul de diagonală mai mare și musai 3D - surpriză :) No can do! Păcat... Pe mine 4k nu m-a convins încă... poate și pentru că port ochelari și nu am o privire de vultur :)) 37 inch FHD - un Philips de 10 ani din sufragerie își face treaba și acum cu succes.

#53
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
Sunt total de acord cu cei care spun ca 3D>Smart. Pentru mine, "3d pentru acasa" chiar este ceva wow si acum..de ce sa ma chinuiesc cu partea de Smart care se misca ca dracu' pe TV cand ii pot pune un MP dedicat care zboara.. serios acum.

#54
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004

View PostJohnnyUSA, on 12 ianuarie 2019 - 14:45, said:

Sunt total de acord cu cei care spun ca 3D>Smart. Pentru mine, "3d pentru acasa" chiar este ceva wow si acum..de ce sa ma chinuiesc cu partea de Smart care se misca ca dracu' pe TV cand ii pot pune un MP dedicat care zboara.. serios acum.

Nu sunt neapărat de acord. E adevărat și nu prea. Oricum am trecut prin povestea cu MediaPlayer și am rămas la Kodi pe RaspBerry și un AppleTV - dar asta doar acolo unde nu am Smart. Am două Smart-uri în casă - un Samsung - cel 3D și un LG - ambele au o vârstă oarecare și pot să spun că se mișcă încă foarte bine - și mult peste orice mizerie cu Android. WebOS și sistemul proprietar Samsung sunt mai mult decât OK. La fel și Apple TV al cărui sens nu-l văd decât dacă nu ai un Smart TV. Mediaplayer-e de 2 bani am testat deja - 3 am dat retur la emag acum câțiva ani. Asta în condițiile în care primul meu MP a fost acum mai bine de 10 ani - un PopcornHour - pe care îl am și acum dar a îmbătrânit. Nu-și mai are rostul. Și DA, 3D era și rămâne util în condițiile în care se produc în continare BD-uri 3D dar din păcate nu și display-uri - chiar n-are logică...

Edited by alexdonc, 12 January 2019 - 15:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate