Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

De ce nu se mai fabrica tv-uri 3D?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Am observat cu tristete ca au iesit din productie televizoarele 3D. Singurele care se mai gasesc pe piata, sunt niste Panasonic-uri din 2016.
Mie chiar imi placeau filmele 3D. Cel putin, la cinema, chiar se vede beton. Nu stiu daca si acasa senzatia e aceeasi, dar cred ca merita incercat.
De ce se pastreaza functia smart, inutila, si se renunta la 3D?
Si inca o intrebare. O pun tot aici, ca sa nu mai fac alt topic: Care e diferenta intre 3D activ si 3D pasiv?
Multumesc.

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Doar pentru ca tu consideri Smart-ul inutil, nu inseamna ca si este asa.

Nu exista o nisa suficient de mare pentru 3D acasa. Lumea vrea 3D la cinema.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Pentru ca nu se vindeau. Daca ar fi avut un minim de succes pe piata, iti dai seama ca mai produceau, ca nu's imbecili.

#4
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017

 Ann0nyym0us, on 09 februarie 2018 - 06:05, said:

Doar pentru ca tu consideri Smart-ul inutil, nu inseamna ca si este asa.

Nu exista o nisa suficient de mare pentru 3D acasa. Lumea vrea 3D la cinema.
Tu consideri functia smart mai importanta decat 3D-ul?

#5
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- La majoritate, comoditatea primează.

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

 open-your-eyes, on 09 februarie 2018 - 06:27, said:

Tu consideri functia smart mai importanta decat 3D-ul?

E irelevant ce consider eu. E important ce considera piata de desfacere.

#7
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Și eu am 3D și nu m-am uitat niciodată la conținut 3D.
Mai mult folosesc partea de smart, navigare Youtube, răsfoire unele pagini web, aplicații filme și cam atât.

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Ca sa poti vedea 3D trebuie sa ai si continut 3D. Cate din patformele de streaming video ofera video 3D si care este procentul acelui continut comparativ cu continutul 2D ?
Cand Netflix. HBO si ce altele or mai fi, vor avea un continut de macar 25-30% cu filme 3D, atunci da, lumea va cumpara ca va avea la ce sa le foloseasca.
Plus ca acel 3D devine obositor pentru ochi, chiar incomod daca ochelarii si TV-ul nu face sincronizarea perfect cu ochii, mai ales ca nu acopera unghiul vizual si te trezesti ca vezi fante de lumina pe coltul ochiului care deranjeaza.
Daca observati lumea nu s-a inghesuit nici VR_uri sa isi ia. A fost asa, un mic fass la inceput si acum gata....
3D-ul e ceva mult mai complex pentru vederea umana decat poate oferi tehnologia acum.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 open-your-eyes, on 09 februarie 2018 - 06:27, said:

Tu consideri functia smart mai importanta decat 3D-ul?
Cum spun si ceilalti colegi, comoditatea e mai importanta pentru unii.
Cu functia smart nimeni nu mai e nevoit sa conecteze TV-ul la PC sau sa faca streaming de pe telefon/tableta pentru ca sa vizioneze/asculte cev ape YT, pentru Netflix sau alte aplicatii. Asa economisesti bateria device-ului portabil si poti sa-l folosesti pentru altceva in acelasi timp.


 tehnics, on 09 februarie 2018 - 08:06, said:

Daca observati lumea nu s-a inghesuit nici VR_uri sa isi ia. A fost asa, un mic fass la inceput si acum gata...
La VR e altceva. Daca vrei ceva de calitate, care sa poata fi folosit mai mult de 30 de minute fara sa ai dureri groaznice de cap atunci trebuie sa iei HTC Vive sau Oculus Rift, care costa cat un PC middle-end de gaming. Sau iti trebuie PS4 Pro si PSVR, care te cam blocheaza la continutul 3D in VR oferit pe platforma PlayStation.
La astea adaugi si un display macar semi-decent, pentru PC adaugi si o placa video capabila si deja ajungi cu toata investitia la minim 5000-7000 de lei sau chiar peste 10.000 de lei daca vrei o placa video decenta (GTX 1070/1080).

Daca nu ar fi costat asa mult un kit de VR si daca nu s-ar fi dublat sau chiar triplat preturile placilor video in ultimul timp, nu cred ca nu ar fi luat mai mult avant segmentul de VR. Ramane de vazut ce se va intampla dupa ce Nvidia si AMD scot pe piata noile generatii de placi video, care ar trebui sa mai regleze preturile (din ce am inteles nu mai produc placi din actuala generatie, si asta e unul dintre motivele scumpirii placilor video, pe langa minarea de crypto-monede).

Edited by Hider141, 09 February 2018 - 08:18.


#10
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 open-your-eyes, on 09 februarie 2018 - 04:41, said:

Am observat cu tristete ca au iesit din productie televizoarele 3D. Singurele care se mai gasesc pe piata, sunt niste Panasonic-uri din 2016.
Mie chiar imi placeau filmele 3D. Cel putin, la cinema, chiar se vede beton. Nu stiu daca si acasa senzatia e aceeasi, dar cred ca merita incercat.
De ce se pastreaza functia smart, inutila, si se renunta la 3D?
Si inca o intrebare. O pun tot aici, ca sa nu mai fac alt topic: Care e diferenta intre 3D activ si 3D pasiv?
Multumesc.
De asta, rezulta din postul tau.
Tehnologia 3D exista de atata timp, iar tu nici macar nu ai vazut un film 3D la TV pana acuma.
De fapt nu ai nevoie de 3D acasa, dar ti-l doresti deoarece suna bine.
Eu am TV cu 3D de 2 ani si nu m-am uitat niciodata cap coada la un film. Doar la inceput m-am uitat partial la un documentar, asa de curios ...
Concluzia: nu aduce nicio valoare adaugata producatorilor. Tehnologia 3D necesita resurse mai bune pt. TV => cost de productie mai mare - si nu exista cerere pe piata.

Iar daca ai avea un TV 3D+smart, iti zic eu ca ai folosi functia smart 99%

#11
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Eu am Tv 3D din 2011, parcă.  Săptămânal ma uit la cate un film.  Unele sunt spectaculos fcaute,  la altele,  trebuie "sa vrei" sa vezi efectele.  Per total,  eu consider 3D-ul mai important decat Smart,  mai alea daca intervine si un MediaPlayer in ecuație. Al meu Tv e si Smart,  dar nu vreti să stiti cat dureaza până deschide ceva....  Asta e,  in 2011 memoriile erau scumpe..... Probabil.  
3D activ= ochelari cu baterie,  ceva mai grei, mai acumpi,  functioneaza prin inchiderea/deschiderea alternativă a sticlei ochelarilor pentru ochiul stang/drept,  sincronizat cu Tv-ul. Multi acuza dureri de cap la folosire.
3D pasiv= ochelari polarizări circular,  usori,  mai ieftini,  functioneaza prin folosirea unul filtru polarizat pe ecranul Tv.  Aceeasi tehnologie sa foloseste si la cinema.  Ochelarii de la cinema se potrivesc si la tv-urile 3D pasive.  
Speram ca urmatorul Tv sa fie tot 3D..... Poate isi revin,  mai alea ca pentru un Tv pasiv nici nu era o cheltuiala prea mare aplicarea unui filtru pe ecran.....

#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
Am TV smart 3D. Functiile smart si 3D le-am folosit de cel mult 10 ori in ultimii ani. Urmatorul va fi normal, fara smart si fara 3d.

Edited by Kroghy, 09 February 2018 - 08:33.


#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Ann0nyym0us, on 09 februarie 2018 - 06:05, said:

Doar pentru ca tu consideri Smart-ul inutil, nu inseamna ca si este asa.

Nu exista o nisa suficient de mare pentru 3D acasa. Lumea vrea 3D la cinema.
Nu lumea ci cinema-ul

 tehnics, on 09 februarie 2018 - 08:06, said:

Ca sa poti vedea 3D trebuie sa ai si continut 3D. Cate din patformele de streaming video ofera video 3D si care este procentul acelui continut comparativ cu continutul 2D ?
Cand Netflix. HBO si ce altele or mai fi, vor avea un continut de macar 25-30% cu filme 3D, atunci da, lumea va cumpara ca va avea la ce sa le foloseasca.
Plus ca acel 3D devine obositor pentru ochi, chiar incomod daca ochelarii si TV-ul nu face sincronizarea perfect cu ochii, mai ales ca nu acopera unghiul vizual si te trezesti ca vezi fante de lumina pe coltul ochiului care deranjeaza.
Daca observati lumea nu s-a inghesuit nici VR_uri sa isi ia. A fost asa, un mic fass la inceput si acum gata....
3D-ul e ceva mult mai complex pentru vederea umana decat poate oferi tehnologia acum.
Tu enumeri doar problemele de la cei activi.

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

 silverflower, on 09 februarie 2018 - 06:33, said:

- La majoritate, comoditatea primează.
Nu stiu daca e musai comoditate sau utilitate. La mine un televizor ruleaza exclusiv youtube si netflix, al doilea mai bine de jumatate din timp youtube, netflix, filme de pe hdd extern sau de pe hardul calculatorului. Ca tv in afara de stiri si documentare, nimic altceva. Nu am mai vazut un film difuzat de un post tv de ani de zile. Asa ca smart e baza.

#15
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 01.08.2006
3D merita pe ecrane mari... mari de tot, chiar sa simti ca esti acolo in actiune. Pe 100 cm... 200 cm de ecran, cam greu sa fii in actiune. A fost o tehnologie care a esuat la nivelul retail.

Edited by bai3tzash, 09 February 2018 - 08:49.


#16
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Cine statea cu ochelarii pe nas sa vada emisiuni 3D? Nici 4K-ul nu mi se pare ca o sa aibe viata lunga. A aparut de cativa ani buni si pe satelit sunt posturi cat sa le numeri pe degete

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am si 3d si smart. 3D cred ca am vazut 2 filme in 5 ani... In schimb smart-ul e fain...daca atasezi o tastatura si un mouse wireless. Documentare, youtube, fara sa mai ai nevoie de un mediaplayer. In plus de asta, un stick, un hdd extern...

Apropo pentru mediaplayer folosesc asa ceva...este excelenta.

Edited by bumpocbum, 09 February 2018 - 08:55.


#18
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
3D este mort si ingropat, uitati de el!
OS-ul, partea de smart trebuie sa aiba in spate un hardware bunicel care sa duca bine aplicatiile instalate dar multe tv-uri nu l-au avut de la lansare. Un tv cumparat azi trebuie sa duca fara problema principalele platforme de streaming in 4K .
In plus uni pe la noi vor sa se uite la filme din browser-ul amarat la smart-ului si nu prea sunt obisnuiti sa plateasca pentru streaming ei descarca rip-uri 3D de pe net ...

Edited by MD, 09 February 2018 - 09:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate