Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Monitor editare video

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
ilioara2006

ilioara2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.08.2007
Sal,am trecut de curand pe adobe premiere cc si constat ca timline-ul vrea mai mult spatiu,la pinacle ma descurcam cu un monitor de 19 inch,rugamintea mea este sa-mi recomandati un monitor cu diagonala minim 24 inch la un buget de maxim 1000 ron.Multumesc

#2
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
https://www.pcgarage...-freesync-75hz/

#3
socrate108

socrate108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 28.12.2011
http://www.dc-shop.r...source=price-ro

N-ai nevoie de monitor de gaming cu refresh de 75hz pt editare video...

https://www.pcgarage...black-freesync/

#4
seth66

seth66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 28.11.2009
Depinde pentru ce editezi, in ce rezolutii vrei sa editezi.
Ca minim necesar iti trebuie un monitor care sa acopere in totalitate spatiul de culori BT.709(Rec 709)/sRGB care sa aiba
acuratete in reproducerea culorilor cu deviatii < dE 2 si un balans RGB bun.

Tinand cont ca un monitor este o investitie pe termen mediu---lung, iti recomand sa mai strangi niste bani sa iti cumperi
un monitor "future proof" care sa acopere spatiul de culori DCI-P3 cu o rezolutie 4k, altfel vei cumpara acum un monitor depasit de timp sau care va fi depasit in curand si vei fi nevoit sa achizitionezi un alt mon. ca sa fii in pas cu cerintele.

Ca resurse iti recomand sa mergi pe:
http://www.tftcentral.co.uk/
https://www.prad.de/
unde vei gasi testari cu adevarat bine facute.

Un monitor pentru tine nu poate sa iti recomande nimeni decat dupa ce iti definesti nevoile concret - decat superficial ca sa mai faca un post Posted Image .

Edited by seth66, 09 February 2018 - 00:56.


#5
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postsocrate108, on 09 februarie 2018 - 00:38, said:

N-ai nevoie de monitor de gaming cu refresh de 75hz pt editare video...
Ca asa se cheama el in titlu nu inseamna ca este neaparat de gaming. In primul rand are panel IPS, si in al doilea rand este calibrat din fabrica si acopera 99% din paleta sRGB (de asta l-am ales mai mult). Iar pentru editare foto/video nu se recomanda monitoare prea mari cu rezolutii prea mici pentru dimensiunea lor. 27 de inch si Full HD nu este o combinatie buna, la fel nici 29 de inch si 2.5K rezolutie. Nici timpul de raspuns de 6ms GTG de asemenea nu este bun.

Full HD se foloseste maxim pana la 24 de inch, iar de la 27 de inch deja trebuie 4K. E drept ca la 27 de inch ar putea merge cu indulgente si un 2.5K insa ar fi de preferat 4K.

Edited by Real_NEO, 09 February 2018 - 01:01.


#6
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

View PostReal_NEO, on 09 februarie 2018 - 00:47, said:

si in al doilea rand este calibrat din fabrica si acopera 99% din paleta sRGB (de asta l-am ales mai mult).
De unde pana unde este calibrat din fabrică (unitatea în sine vorbesc) ??
Nu inteleg cum de fotografii cred în moș crăciun, ca monitorul achiziționat afișează 6500K ???
Partea cu sRGB e mai plauzibila, dar nu e suficient sa afișeze 99% din sRGB ci trebuie sa o facă și precis!

Edited by Calin_fdx, 09 February 2018 - 01:28.


#7
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View PostCalin_fdx, on 09 februarie 2018 - 01:00, said:

De unde pana unde este calibrat din fabrică (unitatea în sine vorbesc) ??
Nu inteleg cum de fotografii cred în moș crăciun, ca monitorul achiziționat afișează 6500K ???
Partea cu sRGB e mai plauzibila, dar nu e suficient sa afișeze 99% din sRGB ci trebuie sa o facă și precis!
Asa scrie acolo, si vad si la comentarii ca oamenii se declara multumiti de calibrare. Avand in vedere pretul de numai 700 de lei, eu zic ca este bun pentru ce ofera.

Edited by Real_NEO, 09 February 2018 - 01:04.


#8
seth66

seth66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 28.11.2009

View PostCalin_fdx, on 09 februarie 2018 - 01:00, said:

De unde pana unde este calibrat din fabrică (unitatea în sine vorbesc) ??
Nu inteleg cum de fotografii cred în moș crăciun, ca monitorul achiziționat afișează 6500K ???
Partea cu sRGB e mai plauzibila, dar nu e suficient sa afișeze 99% din sRGB ci trebuie sa o facă și precis!
Ma indoiesc ca fotografii adevarati cred in mos taciun. :))
Defapt ca sa fii adevarat iti mai trebuie un colorimetru/spectrofotometru pentru profilare si calibare mai ales pt cei care mai fac si print, unde pt softproof trebuie 5000K-5800K ...

Edited by seth66, 09 February 2018 - 01:29.


#9
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Lasa ca am eu calorimetru si te pacalesti mai mult cu el. Nu am incredere in jucarelele astea. Cunosc pe cineva ce acum vreo 2 ani in urma a venit la un eveniment foto unde se afisau pe proiector fotografii, iar el cu scule bengoase de multe mii de euro, Canon 5D Mark III, Canon 70-200 f/2.8, s.a.m.d., lui toate pozele i se vedeau pe mov. Bineinteles pentru ca si-a calibrat monitorul de acasa cu un Spyder pro si a editat pozele pe el. Asa ca eu spun ca e mai bine ochimetric, nu o fi precis, insa e mai greu sa te pacalesti.

Edited by Real_NEO, 09 February 2018 - 01:22.


#10
seth66

seth66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 28.11.2009

View PostReal_NEO, on 09 februarie 2018 - 01:03, said:

Asa scrie acolo, si vad si la comentarii ca oamenii se declara multumiti de calibrare. Avand in vedere pretul de numai 700 de lei, eu zic ca este bun pentru ce ofera.

Daca au ajuns cu ochiul liber la concluzia ca e calibrat bine eu zic ca nu isi au rostul comentatiile...mi-au trecut
pe sub ochi destule monitoare "calibrate din fabrica" care erau deviate pana la ceruri.
Calitatea unui monitor tine de mult mai multi factori decat srgb, ips, plm, etc-urile si alte abrevieri vehiculate de amatori in necunostinta de cauza.

Edited by seth66, 09 February 2018 - 01:34.


#11
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Bineinteles ca nu o fi calibrat perfect, nu imi fac iluzii, dar probabil ca s-a acordat ceva mai multa atentie calitatii imaginii.

#12
socrate108

socrate108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 28.12.2011
Omul vrea monitor pana in 1000 ron... Am cumparat cateva dell-uri din alea si sunt decente la banii.respectivi. La fel si lg-urile ultrawide IPS de 29. In rest, sigur, daca e dispus sa investeasca intr-un monitor serios, e alta discutie...

#13
seth66

seth66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 28.11.2009

View PostReal_NEO, on 09 februarie 2018 - 01:09, said:

Lasa ca am eu calorimetru si te pacalesti mai mult cu el. Nu am incredere in jucarelele astea. Cunosc pe cineva ce acum vreo 2 ani in urma a venit la un eveniment foto unde se afisau pe proiector fotografii, iar el cu scule bengoase de multe mii de euro, Canon 5D Mark III, Canon 70-200 f/2.8, s.a.m.d., lui toate pozele i se vedeau pe mov. Bineinteles pentru ca si-a calibrat monitorul de acasa cu un Spider pro si a editat pozele pe el.

Spyder-ul e un jaf, ca sa ai acuratete de pe un device pe altul toate deviceurile din lant trebuiesc "calibrate" monitor de editare - camera foto - pozele balansate - proiectorul .... si cu toate astea poti esua...

#14
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

View Postsocrate108, on 09 februarie 2018 - 01:20, said:

Omul vrea monitor pana in 1000 ron... Am cumparat cateva dell-uri din alea si sunt decente la banii.respectivi. La fel si lg-urile ultrawide IPS de 29. In rest, sigur, daca e dispus sa investeasca intr-un monitor serios, e alta discutie...
Decente poate pentru gaming, insa avand in vedere rezolutiile clar nu pentru editare. La 27 de inch cu Full HD deja incepi sa vezi pixelii fizici ce alcatuiesc ecranul, pentru ca sunt mai mari ca dimensiuni fizice. E chestia cu dot pitch-ul.

Edited by Real_NEO, 09 February 2018 - 01:25.


#15
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Vezi, aici e diferența dinte "STAS" și parastas. Colorimetru spyder (ca de asta a auzit toată lumea) cu valoare zero, neprofilat după un spectro. Poți sa pui cruce la imaginea calibrată cu spyder-ul. Uite albul de pe display obținut așa cum trebuie (chiar dacă e o banala poza, clar iti dai seama ca nu virează nici într-o dominanta. La fel, sweeps-urilor de saturații cu d2000 sub 2 (masurate corect cu aparatura cerificata)

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 09 February 2018 - 01:25.


#16
socrate108

socrate108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 28.12.2011

View PostReal_NEO, on 09 februarie 2018 - 01:21, said:

Decente poate pentru gaming, insa avand in vedere rezolutiile clar nu pentru editare. La 27 de inch cu Full HD deja incepi sa vezi pixelii fizici ce alcatuiesc ecranul, pentru ca sunt mai mari ca dimensiuni fizice. E chestia cu dot pitch-ul.

Decente pentru uz normal, n-au nicio treaba cu gaming-ul... La banii astia nu poti vorbi de un monitor pentru editare video profesionala si poate nici nu e cazul... Cu ce te deranjeaza ca sunt pixelii mai mari? ai facut editare video pe un fhd de 27 si te-au deranjat pixelii? Prefer sa vad mai mare timeline-ul...

#17
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Monitor LED 24 Dell U2412M

#18
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Eu am un AOC U3277FWQ si tot mi se pare mic pentru editarea video. Am DaVinci Resolve ca soft de editare(este gratuit).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate