Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Funcționează WiFi-Roaming pe Android?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Presupunand ca stiti ce e aia WiFi Roaming si ca pe iPhone functioneaza ireprosabil, as vrea sa stiu care e experienta voastra cu el pe Android.

Eu am Routere cu SSID diferit in casa si toate telefoanele Android pe care le-am avut pana acum (Android 5, 6 sau 7) nu stiau sa treaca la semnalul mai puternic cand eram intr-o zona in care semnalul celuilalt Router era minimal. Android-ul se incapataneaza sa stea pe WiFi-ul la care e deja legat desi e extrem de slab.

E asta bug sau ce? Telefoanele testate sunt Galaxy S7, Xperia X compact si Moto X Gen. 2.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,595
  • Înscris: 07.02.2003
Dar roaming nu se face cu ssid diferit ci cu acelasi ssid. Ai si roaming asistent sa selecteze ala mai bun chiar daca cel initial nu a scazut asa mult.

View PostLeopardSurd, on 08 februarie 2018 - 22:11, said:

Android-ul se incapataneaza sa stea pe WiFi-ul la care e deja legat desi e extrem de slab.
Normal, pune acelasi nume ca asa se face roaming si activezi si asistentul.

#3
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View Postandreic, on 08 februarie 2018 - 22:17, said:

Dar roaming nu se face cu ssid diferit ci cu acelasi ssid. Ai si roaming asistent sa selecteze ala mai bun chiar daca cel initial nu a scazut asa mult.

Normal, pune acelasi nume ca asa se face roaming si activezi si asistentul.
Am incercat si varianta cu SSID identic (si aceeasi parola) dar nu functioneaza. Se incapataneaza sa stea pe semnalul slab.

Roaming Asistent unde in setari? Eu nu am vazut asa ceva decat la routere Asus. Am avut unul o vreme dar ciudatenia era ca desi Asus-ul intrerupea conexiunea la un semnal slab (sa zicem de 75 db), Android se incapatana sa se conecteze la el.

Edited by LeopardSurd, 08 February 2018 - 22:25.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,595
  • Înscris: 07.02.2003

View PostLeopardSurd, on 08 februarie 2018 - 22:22, said:

Am incercat si varianta cu SSID identic (si aceeasi parola) dar nu functioneaza. Se incapataneaza sa stea pe semnalul slab.
Pentru ca are semnal suficient/e sensibil. Dar cum ziceam vezi ca e o functie dar depinde de versiunea os, un roaming asist care face selectii smart. Nu toate versiunile si telefoanele au dar la unele am vazut.

View PostLeopardSurd, on 08 februarie 2018 - 22:22, said:

Am avut unul o vreme dar ciudatenia era ca desi Asus-ul intrerupea conexiunea la un semnal slab (sa zicem de 75 db), Android se incapatana sa se conecteze la el.
Nu scana retele noi cum trebuie... eu am testat la mare pe wifi-ul unui hotel cu zeci de ap-uri si sarea intre ele fara greata.

#5
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Probabil ai dreptate. Am testat acum iar si merge cat de cat dar nu cum vreau eu.

Problema e cumva la ambele aparate. Primul router sta slab la semnal (are 2 linii) dar android-ul sta pe el desi nu poate reda nimic pe YouTube. Abia cand stau destul de departe de el se leaga in final Android-ul la al doilea router (cu acelasi SSID) si merge cum trebuie. Dar nu e prea sensibila chestia.

Roaming Assistent am avut pe 2 aparate ASUS (un router DSL si un Repeater) dar nu prea functiona cum trebuie. Android-ul avea tendinta sa se conecteze in continuare la aparatul initial care l-a deconectat).

O sa renunt oricum la WiFi-Roaming. Cand sunt pe al doilea router nu mai vede Androidul Chromecast-ul care e legat la primul router. Las doua SSID-uri si basta.

Ce am acum nu mai sunt ASUS ci un Easybox (DSL) si un Repeater TP-Link pe Crossband ca sa pastreze viteza. Niciunul nu are Roaming Assistent.

Am incercat sa folosesc un singur router cu antene mai puternice (cumparasem ceva la 150 euro care cica trebuia sa acopere 150 m patrati, unde apartamentul meu are 80) dar tot nu batea suficient si pierdea viteza. E problema cu structura apartamentului.

Cu Repeaterul pe Crossband (primeste pe 2,4 si da pe 5 MHz) nu se simte incetinita reteaua.

Edited by LeopardSurd, 08 February 2018 - 23:10.


#6
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Tehnologia asta e si feature si bug. Depinde la ce folosesti smartphone-ul.

#7
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
În dev mode ai încercat astea? Acum depinde și de telefon! Attached File  Screenshot_20180209-071609.jpg   60.61K   33 downloads

#8
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View Postnick5roo, on 09 februarie 2018 - 07:18, said:

În dev mode ai încercat astea? Acum depinde și de telefon! Attachment Screenshot_20180209-071609.jpg
Nu mai am chef de astea. Nici root nu am mai facut la un telefon de 3 ani. Is satul. Merge sau nu. Il las momentan asa cu SSID separat. Cand am nevoie de net in pestera schimp pe SSID-ul respectiv.

#9
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Nu-ți trebuie root să activezi dev mode, apeși consecutiv de cca 7 ori pe build number și se activează dev mode, apoi bifezi ce te interesează!
Adică ceri ajutor, primești și apoi ne dai peste ”nas” cum s-ar spune! Nu-i frumos!  Posted Image

#10
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View Postnick5roo, on 09 februarie 2018 - 14:34, said:

Adică ceri ajutor, primești și apoi ne dai peste ”nas” cum s-ar spune! Nu-i frumos!  Posted Image
Poftim? Ce e cu fraza asta? Daca nu fac ce zici tu inseamna ca-ti dau peste nas? Curat murdar, monșer!

Am spus clar ca nu activez modul dezvoltator care ofera optiuni suplimentare dar inca nu indeajuns de verificate (practic sunt beta). Crezi ca eu nu stiu faza cu apasatul de 7 ori? Folosesc android inca de la versiunea 2.1 fara intrerupere. Stiu cat de cat.

Ideea e ca nu funtioneaza cum trebuie "by default" si din cauza asta decizia de a lasa cu 2 SSID-uri. Si daca ai fi citit mai era inca un motiv: conectat la al doilea AP cu acelasi SSID telefonul nu mai vede Chromecast-ul conectat la primul AP. Pe asta nu o accept.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate