Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cursuri coafor canin

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Elissa27

Elissa27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.02.2018
Buna,

As vrea sa urmez cursurile unei astfel de școli, de groomeri. Aveti idee care ar fi mai Buna? Vad ca sunt cateva si la noi in tara.
Ce părere aveți despre ele?

Multumesc

Edited by Elissa27, 08 February 2018 - 17:50.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Oricare  te primeste sa faci voluntariat.

Edited by pasilla, 08 February 2018 - 18:21.


#3
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Se castiga bine din aceasta activitate?

#4
DeathRow

DeathRow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.01.2018

 cjo, on 08 februarie 2018 - 18:35, said:

Se castiga bine din aceasta activitate?
Iti dai seama, e 80 de lei doar tunsul.

#5
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Super. Daca tunzi 5 caini pe zi castigi 400 de lei. In 5 zile lucratoare 2000 lei. Intr-o luna 8.000 lei. Cred ca este cea mai tare meserie, si nici nu cred ca este grea sau periculoasa.

#6
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014

 cjo, on 08 februarie 2018 - 18:56, said:

Super. Daca tunzi 5 caini pe zi castigi 400 de lei. In 5 zile lucratoare 2000 lei. Intr-o luna 8.000 lei. Cred ca este cea mai tare meserie, si nici nu cred ca este grea sau periculoasa.

Iti aduc un Ciobanesc Caucazian si un Cane Corso (p'asta doar sa il speli), te bagi?

#7
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Nu, eu sunt alergic la caini. Dar ma gandeam ca initiatorul poate sa castige bani frumosi din aceasta meserie.

#8
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 GlontzZz, on 08 februarie 2018 - 19:02, said:



Iti aduc un Ciobanesc Caucazian si un Cane Corso (p'asta doar sa il speli), te bagi?

Și tu crezi că rasele periculoase sunt spălare sau tunse fara botniță? Sau fara stăpân lângă.

#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

 zzhunt, on 08 februarie 2018 - 19:17, said:

Și tu crezi că rasele periculoase sunt spălare sau tunse fara botniță? Sau fara stăpân lângă.

Nu cred ca se refera ca te musca. Ci ca muncesti la un catel din asta de-ti ies ochii.

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Câștigi daca esti priceput si iute. Daca stai 3ore la un catel, nu prea mai câștigi mai ales ca iarna  se cam răresc clienții. Daca rezolvi un caine de talie medie in 20 de minute cum o face  groomerul la care il duc pe schnauzer , merita sa te apuci. Daca esti moșmondit , nu prea. Tine cont ca tot instrumentarul necesar este extrem de scump.

#11
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 Elissa27, on 08 februarie 2018 - 17:50, said:

Buna,

As vrea sa urmez cursurile unei astfel de școli, de groomeri. Aveti idee care ar fi mai Buna? Vad ca sunt cateva si la noi in tara.
Ce părere aveți despre ele?

Multumesc
Exista, la Cluj, Oradea, Timisoara si cred ca si prin alte parti. Costa foarte mult si nu inveti mai nimic. Nu au materiale, nu au experienta, putina practica, multa teorie.
Acum, despre meserie.
Nu iti fac calculele, ca nu am timp, dar dintr-o toaletare completa, care costa in medie 80 de lei, ramai, dupa plata cheltuielilor la stat si pentru materiale, cu aproximativ 25 de lei. Media clientilor este de 6/zi vara si 2-3/zi iarna, cu varfuri primavara si toamna. Daca te intereseaza in mod serios, pot sa-ti fac un calcul mai amanuntit, sa vezi de ce iti raman doar 25 de lei pe catel. Cine socotea mai sus ca ajungi la 8000 de lei pe luna, are vise frumoase.
Problema cea mai importanta e ca face parte din meseriile dedicate. Adica nu o poti face daca nu ai atractie pentru ea si o imensa dragoste pentru animale, in special pentru caini. Nu e deloc ce vezi pe youtube sau alte saituri care promoveaza meseria asta. Cand iti vine un caine care incepe sa se pise si sa se cace moale, si nu sunt putini astia, prin tot salonul si pe masa de lucru, iti iei campii. La fel cand incep sa devina agresivi din senin. Exista saloane unde se face anestezie. E o tampenie de neconceput. Ar trebui sa li se retraga licenta instantaneu. Dar asta e alta poveste. Clientii ti-i faci foarte greu, daca exista concurenta in oras. In primii 2- 3 ani, vei lucra in pierdere. Daca esti dedicat, rezisti. Daca nu, renunti rapid. NU e o meserie banoasa. In plus, trebuie sa ai talent pentru asta. Ca sa-ti pastrezi clientii, trebuie sa fii mai bun decat ceilalti, la acelasi pret. Daca iti pastrezi standardele inalte, vei avea clienti non-stop, inclusiv din alte orase vecine. Nu poti tunde mai mult de 6-7 caini pe zi, programarile se vor intinde pana la o luna pe timp de vara, daca esti cautat. Daca esti singur, nu ai ajutor, nu faci nici sase pe zi, nu ai cum. Cam asta-i cu groomingul. Daca te-ai gandit sa faci cursurile in speranta ca vei da lovitura, renunta de pe acum. Daca vrei sa faci asta pentru ca-ti place, ai sanse...

Edited by qawHaq1, 09 February 2018 - 17:03.


#12
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 GlontzZz, on 08 februarie 2018 - 19:02, said:


Iti aduc un Ciobanesc Caucazian si un Cane Corso (p'asta doar sa il speli), te bagi?
Ciobanesc caucazian, 3 ore. Nu se tunde, se toaleteaza insa.
Cane corso, o ora.
Asa, ca idee.

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Groomerul la care imi duc eu catelul imi rezolva un foxterrier in 30de minute, cu stripat, trimat, toaletat, spalat si uscat.  Fiindca era extrem de ocupat si se făcuse foarte cald int-una din dati am mers la altul la care aceleasi operațiuni au durat peste 2ore . Intr-adevăr, il făcuse impecabil dar catelul abia se mai ținea pe picioare de oboseala. Daca ar fi fost bătrân sau cu probleme cardiace exista riscul sa dea in primire cum am auzit ca s-ar fi intamplat la un cabinet veterinar.

#14
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Pai exact asta e diferenta dintre impecabil si fusareala. Timpul. Poti fi sigur ca si celalalt ar fi putut sa-l rezolve intr-o jumatate de ora, la aceleasi "standarde" ca primul.Posted Image

#15
Cristinavasiliev

Cristinavasiliev

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.07.2019
Buna am si eu nevoie de ajutor plizz..vreau sa ma.apuc de grooming si am gasit 2 linkuri (groomingschool.aaz.ro si curscoaforcanin.ro)nu stiu care dintre ele este mai buna stiti careva? ma puteti ajuta ?astept raspunsuri va rog,,mersii

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate