Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Noaptea mi se infunda nasul si nu pot sa respir

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007

View PostMosCracila, on 08 februarie 2018 - 20:16, said:


"mucoasa" e femininul de la muci?

ai incercat dex?

https://dexonline.ro/definitie/mucoasa

View Postrosix, on 08 februarie 2018 - 19:42, said:

Ai o alergie al diverse chestii cu care se imbiba pernele, pilotele, saltelele in timp.. Pernele sunt suspectul principal, pentru ca atunci cand dormi pe o parte, dormi cu nasul in perna si aspiri lucruri pe care le contine perna.

Pernele mai pot fi schimbate iar cele din burete bucati suporta spalat la masina la temperatura redusa. Salteaua poate fi aspirata si aerisita bine, periodic, camera la fel.  Trebuie folosit mai des aspiratorul cu saci buni astfel incat sa absoarba tot praful si sa nu-l mai bage din nou in circuit (deci atentie la filtre). In mod normal intr-o camera bine aspirata de praf si aerisita, astfel de alergii se petrec mai rar.  

Deci.. prima examinare.. tot ce e pe patul pe care dormi... ia-le la mirosit in mod critic si daca iti pare ceva dubios trebuie sa intervii - ori spalate, ori scuturate, ori aspirate, ori schimbate cu totul.  O saltea, dupa 10 ani de utilizare se cam imbiba cu diverse si ar trebui schimbata.

frumoasa analiza. thanks ;)

#20
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
cand alerg seara imi trece, deci aerul curat si miscarea fac bine. Mi se mai intampla si cand este cald afara, spre seara de obicei, chiar si afara. Oricum, mi-a mai trecut de cand am facut inhalatii cu apa sarata. Interesant e ca de obicei se infunda numai nara din dreapta.

#21
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Ihi: MUCOÁSĂ, mucoase, s. f. Membrană care căptușește cavitatea unui organ secretor. Mucoasă intestinală. Mucoasă nazală.
Deci ai nasul infundat cu mucoasa nazala.

Ai incercat sa dormi la altcineva acasa?

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postme_suzy, on 08 februarie 2018 - 22:00, said:

cand alerg seara imi trece, deci aerul curat si miscarea fac bine. Mi se mai intampla si cand este cald afara, spre seara de obicei, chiar si afara. Oricum, mi-a mai trecut de cand am facut inhalatii cu apa sarata. Interesant e ca de obicei se infunda numai nara din dreapta.

Ai o deviatie de sept la nara dreapta, nu-ti bate capul, multa lume are...

#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostPoeOvidiu, on 08 februarie 2018 - 19:53, said:

Schimba pernele. Sunt perne bune la 30-50 de lei pe la Auchan . Antialergice si se pot spala la 90 de grade. Daca nu are efect mergi mai departe cu investigatia. Sau mai simplu consulta un medic, probabil alergolog.
Eu am fost nevoit sa folosesc astfel de perne deoaree am un copil alergic la acarieni. E mult mai bine de cand am schimbat si pernele si pilota tot cu una antialergica. In jur de 100 de lei pilota de o persoana tot prin Auchan si Cora paraca. Asternuturile schimbate mai des, salteaua o dau cu solutie de geamuri, o las 1 minut si pe urma o sterg bine cu un prosop uscat si curat.  Salteaua o spalam o data la 2 saptamani cu solutie de geamuri. Aerisit camerele, mai ales seara inainte de culcare.
El incepea sa tuseasca noaptea si nu se mai opea pana nu il luam in brate si ieseam 5 minute cu el pe balcon la aer. Iarna il inveleam in patura in miezul noptii si il scoteam afara.
Dupa zeci de drumuri la medicul de familie am ajuns internati la pneumolgie de unde ne-a trimis la alergolog si pe urma ne-a indrumat alergologul.

interesant, de ce folosesti solutie pentru geamuri in locul unui produs dedicat ? pentru ca exista si solutii speciale impotriva acarienilor.
https://animax.ro/sa...eni-300-ml.html

salteaua doar o cureti cu solutie de geamuri, nu o si aspiri ? pentru o mai buna protectie, vezi ca exista huse speciale antiacarieni pentru saltele, impiedica dispersia acestora din saltea spre asternuturi.

#24
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007

View Postrosix, on 08 februarie 2018 - 23:45, said:


Ai o deviatie de sept la nara dreapta, nu-ti bate capul, multa lume are...

cum adica sa nu-mi bat capul?? adica sa raman cu problema? asta inseamna nepasare fata de organism si fata de viata!

View PostMosCracila, on 08 februarie 2018 - 23:08, said:

Ihi: MUCOÁSĂ, mucoase, s. f. Membrană care căptușește cavitatea unui organ secretor. Mucoasă intestinală. Mucoasă nazală.
Deci ai nasul infundat cu mucoasa nazala.

Ai incercat sa dormi la altcineva acasa?

am intrat azi in masina, imediat mi s-a infundat nasul. Cum am iesit la aer rece am putut resira imediat foarte bine. Deci aerul inchis e o problema. SI faza e ca nara dreapta imi este infundata de obicei !

#25
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
bun. Trei sferturi din problema s-a rezolvat. In sensul ca am facut 6 zile (din 7) baie de aburi  (infuzii) cu musetel, in care am adaugat sare de mare, cateva picaturi de Eucalipt (sau Hapciu). Teoretic mergea numai cu picaturile alea. Acum nasul nu-mi mai este infundat, nici ziua nici noaptea. DAR NU TOTAL !

singura problema este atunci cand dorm pe burta cu capul intr-o parte. Atunci mi se infunda nara din partea pe care stau cu capul.

Deci nu are legatura cu praful, ci mai debraga cu "presiunea" feţei daca pot sa spun asa. In sensul ca daca ridic capul de pe perna 1 cm, imediat pot respira normal. E ca si cand obrazul sau osul feţei ar actiona cu o anumita forta pe nara si o inchide, iar daca stau mult asa nara mi se infunda (fiindca sta mult timp inchisa). Repet, pot sa pun faţa si pe mana, pe perna, pe cearsaf, acelasi lucru se intampla, insa daca ridic doar un pic capul in aceeasi pozitie, imi revin imediat si respir normal.

asadar, dormitul pe burta cu faţa intr-o parte sau alta, un gen de forta sau presiune face sa se inchida nara respectiva.

stie cineva care ar putea fi cauza si solutia ?

#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Du-te la un control ORL. E posibil sa te ajute operatia de rezectie a cornetelor nazale.
http://www.clinicaur...ro/archives/187

#27
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007

View Postcorinadaniela, on 15 februarie 2018 - 09:15, said:

Du-te la un control ORL. E posibil sa te ajute operatia de rezectie a cornetelor nazale.
http://www.clinicaur...ro/archives/187

de ce toata lumea se grabeste la operatii? Numai doctorii care vor sa castige rapid niste bani recomanda pacientilor operatii.

Insa medicii cu adevarat buni incearca sa gaseasca o alta cale de a rezolva problema, abia cand nu mai exista solutii si daca nu e grav, trimit pacientul la operatie.

#28
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View Postme_suzy, on 08 februarie 2018 - 17:49, said:

.....
asadar, mi se intampla doar noaptea, ma trezesc fiindca nu pot respira pe nas. Interesant este ca daca dorm pe spate intinsa, putin ridicata perna, respiratia isi revine. Insa daca dorm pe burta sau pe-o parte, simt ca mi se infunda nasul si nu pot respira. Trebuie sa deschid fereastra. Mi se infunda nasul chiar si cand fac baie. Deci probabil, caldura si aerul inchis sunt factori declansatori.
...... Inca trebuie sa dorm noaptea cu geamul deschis, altfel iar apare problema.
ce credeti ca pot sa am si cum sa repar problema?

View Postme_suzy, on 09 februarie 2018 - 18:11, said:

..
am intrat azi in masina, imediat mi s-a infundat nasul. Cum am iesit la aer rece am putut resira imediat foarte bine. Deci aerul inchis e o problema....

Sigur nu este vorba de spatii inchise...?
Poate probleme legate si de greutate?

Edited by gump4, 15 February 2018 - 09:37.


#29
Geo3535

Geo3535

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.02.2020
Am aceiasi problema, intre orele 22:00 si 07:00 cand ma pun in pat respir foarte greu si mi se infunda nasu, am o respiratie cu suieraturi in gat, am incercat sa iau si ventolin dar ma ajuta doar pentru cateva ore si nu vreau sa devin dependent de el, in Spania am fost diagnosticat cu alergie la acarieni, poate imi recomandati si mie un anumit tip de perna (material,firma,model,magazin) sau asternuturi pentru alergie la acarieni, nu stiu ce sa cumpar, sunt multe produse catalogate antialergice dar nu stiu care sunt cele mai bune, multumesc.

#30
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Fenomenul apare mai ales iarna cand atmosfera in casa e foarte uscata din cauza caloriferelor. Eu patesc asta de foarte multi ani si am rezolvat-o cu apa de mare si umidificator in dormitor. Vara cand umiditatea atmosferica trece de 50-60% nu mai am nimic.

#31
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,631
  • Înscris: 22.03.2007
N.au nicio treaba cacarienii. Aia sunt peste tot, si la serviciu, si la magazin, si in masina. Cel mai probabil e o deviatie de traseu prin nas.

Umiditate mai mare, temperatura mai scazuta si alimentatie corespunzatoare (hidratare). Toate pufurile fac rau pentru ca irita zona si produc dependenta. In unele cazuri, functioneaza uleiurile esentiale. Desigur igiena ajuta, dar nu e povestea asta cu acarienii de vina. Pe astia n.o sa poti sa.i elimini niciodata in totalitate, e vorba de raspunsul organismului la factori alergeni si asta tine de sistemul imunitar. Si medicina e depasita uneori, si atunci o da pe zestrea ereditara, pe stress, pe alinierea planetelor, etc.

Edited by takis, 12 April 2020 - 13:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate