Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cele mai grele īnfrāngeri ale Armatei romāne

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 03.03.2007

View Postfreddy2017, on 10 februarie 2018 - 18:12, said:

Esti evreu?Nu ma deranjeaza ca esti evreu.Vorbesc la modul serios.

Am sange mai diversificat, sa-i zicem :D Dar asa cum nu am mostenit harnicia stramosilor germani, nu mi-a dat nimeni nici pozitie in noua ordine mondiala in calitate de evreu.

#38
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 16.07.2017

View PostAlexandru H., on 10 februarie 2018 - 18:36, said:


Am sange mai diversificat, sa-i zicem Posted Image Dar asa cum nu am mostenit harnicia stramosilor germani, nu mi-a dat nimeni nici pozitie in noua ordine mondiala in calitate de evreu.
Ai sange inclusiv afgan sau era o afirmatie facuta din dorinta de a face divertisment?Posted Image

#39
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 03.03.2007

View Postfreddy2017, on 10 februarie 2018 - 19:25, said:

Ai sange inclusiv afgan sau era o afirmatie facuta din dorinta de a face divertisment?Posted Image

Sper ca era clar ca il imitam pe colegu' Pompilius in crearea unei autobiografii fantastice si cosmopolite...

#40
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostAlexandru H., on 10 februarie 2018 - 20:01, said:

il imitam pe colegu' Pompilius
de fapt Ipse (stii tu care)
cu o autobiografie reala.

#41
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,233
  • Înscris: 13.06.2004
Înfrângeri nasoale am avut în 1916 şi 1917. Dar din fericire pentru noi, situaţia internaţională s-a schimbat în 1918 şi am câştigat. Din păcate, dupăa aia situaţia internaţională s-a schimbat în prost.

#42
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostAlexandru H., on 10 februarie 2018 - 18:36, said:


Am sange mai diversificat, sa-i zicem Posted Image Dar asa cum nu am mostenit harnicia stramosilor germani, nu mi-a dat nimeni nici pozitie in noua ordine mondiala in calitate de evreu.
Aaaaa, matale ești deci ovreu cu ceva strămoși germani. Ai și vreun complex de superioritate tipic evreiesc, adică te crezi mai deștept decît goimii?

View Postdjl, on 19 februarie 2018 - 10:27, said:

Înfrângeri nasoale am avut în 1916 şi 1917. Dar din fericire pentru noi, situaţia internaţională s-a schimbat în 1918 şi am câştigat. Din păcate, dupăa aia situaţia internaţională s-a schimbat în prost.
1917? Păi, specialiștii de pe aria de istorie au scris că...i-am bătut pe nemți la Mărășești. Așa ne-au spus și la școașă. armată, prin filme, ziare. Acu ce se mai spune?

View PostAlexandru H., on 10 februarie 2018 - 20:01, said:


Sper ca era clar ca il imitam pe colegu' Pompilius in crearea unei autobiografii fantastice si cosmopolite...
Nu a fost clar. Ai tu impresia asta.

#43
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 03.03.2007
Dumneata canti mai bine la vioara doar pentru ca stramosii tai provin din India? Desigur ca nu. Nici eu nu am de ce sa ma cred mai destept doar pentru ca am stramosi evrei. Identitatea etnica e un construct care simuleaza nucleul familial la nivelul unei societati - e un instrument de coercitie si influenta, nicidecum unul stiintific.

#44
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Bine, bine, doar am întrebat. Încă nu ai aflat că evreii așa spun, că ei sînt mai deștepți din născare, adică au gene grozave?

Și in concluzie tu ce identitate etnică ai?

#45
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postpascali_daniel, on 08 februarie 2018 - 17:40, said:

timp de 28 de ani si melcul parcurge mai multi kilometrii decat am construit noi autostrazi. Rad si curcile de noi
Sa nu exageram, melcul parcurge 255km in 28 ani, noi am facut vreo 600km, suntem de mai bine de doua ori mai buni ca melcii totusi.Posted Image

View PostAlexandru H., on 09 februarie 2018 - 22:01, said:

mi-a turnat toate secretele despre Reagan.
Zi-mi si mie unul.

View PostAlexandru H., on 21 februarie 2018 - 22:15, said:

Identitatea etnica e un construct care simuleaza nucleul familial la nivelul unei societati - e un instrument de coercitie si influenta, nicidecum unul stiintific.
Eh, exista si bagaj si inclinatii genetice.
Si IQ-ul e destul de legat de etnie.
Nimic rigid sau batut in cuie, dar si foarte departe de zero.

#46
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

View Postmax_01, on 08 februarie 2018 - 15:39, said:

Eşec răsunător:Operaţiunea de la Flămânda o improvizaţie dezastruoasă
La capatul a doi ani de neutralitate România-urmarind eliberarea Transilvaniei de sub stapânirea Austro-Ungariei-a trecut de partea Antantei si la 14/15 august 1916 s-a declansat Ofensiva (strategica) de eliberare la nord de Carpatii Meridionali si la vest de Carpatii Orientali. Conceptia de stat-major avea la baza Ipoteza B 3, cunoscuta si sub numele de Ipoteza Z;ea prevedea purtarea unui razboi pe doua fronturi si anume:a) pe frontul de Nord si Nord-Vest contra Puterilor Centrale;Posted Image pe frontul de Sud împotriva Bulgariei.
Pentru atingerea obiectivului principal-eliberarea teritoriilor locuite de românii din Austro-Ungaria-majoritatea fortelor, 65%, (respectiv Armatele 1, 2 si de Nord), urmau sa treaca la ofensiva în Transilvania si Banat, ulterior în cooperare directa cu trupele ruse din Galitia si Bucovina, pe directia generala Budapesta. Armata 3 (25%), care asigura libertatea de actiune a fortelor principale, trebuia sa respinga eventualele atacuri bulgare si sa acopere debarcarea si concentrarea fortelor ruse la linia Cernavoda-Medgidia, apoi din a 10-a zi de mobilizare sa treaca la ofensiva, cu obiectiv limitat pentru atingerea aliniamentului Rusciuk-Sumla-Varna. Rezerva strategica o forma Corpul 5 Armata (51.165 militari), concentrata la nord de Bucuresti.

Toate infrangerile militare s-au datorat nivelului slab de instruire si dotare cu tehnica moderna de lupta.Principalii vinovati pentru situatia in care s-a aflat armata romana, in perioada acestor infrangeri dureroase si foarte paguboase pentru tara si poporul roman, au fost politicienii care au condus anterior tara si au ignorat cu buna stiinta starea jalnica in care se afla armata noastra, ignorand necesitatea urgenta a transformarii ei intro armata moderna, de top, in functie de posibilitatile financiare de care dispunea tara.

Nu doar politicienii sunt de vina ci si generalii si Inaltul Comandament. Ai exemplul clar mai sus (am bolduit).
Plan de operatiuni: razboi pe doua fronturi (alocarea de forte 65-25%) dar ofensiva pe ambele! Nu mai vorbim de faptul ca pe frontul slab (25%) terenul cerea defensiva, iar ocuparea aliniamentului Rusciuk-Sumla-Varna nu avea nici o logica.

#47
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 03.03.2007

View Postionelmironescu, on 21 februarie 2018 - 23:24, said:

Bine, bine, doar am întrebat. Încă nu ai aflat că evreii așa spun, că ei sînt mai deștepți din născare, adică au gene grozave?

Și in concluzie tu ce identitate etnică ai?

Pai tu ce crezi? Ma cert pe un forum de pe net cu alti romani... exista ceva mai romanesc decat asta? :D

#48
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionelmironescu, on 21 februarie 2018 - 20:57, said:

1917? Păi, specialiștii de pe aria de istorie au scris că...i-am bătut pe nemți la Mărășești. Așa ne-au spus și la școașă. armată, prin filme, ziare. Acu ce se mai spune?
au luptat bine in 1917 la Marasesti, dar in final au pierdut.

Unchiul meu a fost decorat atunci "Cavaler al Ordinului Mihai Viteazu".
Asta i-a conferit mai multe privilegii,
printre care circula cu vagon clasa I.
Chiar si in perioada comunista.
Umbla cu haina aia militara (a ajuns colonel)
cu cizme maro, avea o tinuta impozanta.

De la el am aflat despre rezistenta soldatilor nostri.
Regimentul lui a fost adus direct din Siberia.
El dezertase din armata austro-ungara, facut de rusi prizonier in Galitia,
dus ca prizonier intr-un lagar in Siberia.
Unde s-a combinat cu o rusoaica, Natasha, fiica mosierului local.
asta inainte de 1919,cand in Ungaria se va logodi cu o contesa Banfi.

Realitatea este ca armata romaneasca, aducea tot mai mult in 1917
cu o armata ardeleneasca. De aici si succesele lor la Marasesti.

Edited by enough1453, 23 February 2018 - 23:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate