Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Franta interzice utilizarea telefonului mobil in masini ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007


View Postandreic, on 19 februarie 2018 - 18:58, said:

. Masinile au radare integrate, detectoare semnale radio de telefonie/statie, pot merge in trafic nemarcate, daca senzorii sesizeaza si un mobil tinut in mina se conecteaza la sistemul de telefonie, verifica daca posesorul masinii (sa citeasca placa e ceva banal) are un mobil geolocalizat unde se afla ambii si daca mobilul e in conversatie .. apoi trimite totul automat acasa, amenzi, imagini/dovezi.



Si asta e discutabil..
Daca un pasager butoneaza telefonul soferului, care poate fipe waze de exemplu- acolo te intreaba parca daca esti pasager sau conduci , daca butonezi sinesti in miscare.
Sau nu poate vorbi altcineva la telefon?  Si iei amenda automat.. cam aiurea.

#56
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Care e problema headset-urilor BlueTooth?! Ca nu inteleg unde vor sa bata cu asta! :w00t:

#57
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Cred ca se refera la faptul ca telefonul in sine distrage atentia, un sms, un cautat prin agenda etc.
Sunt multi care tin jos, iar daca se uita la el au luat ochii de la drum.

#58
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View Postarg, on 20 februarie 2018 - 09:47, said:

Cred ca se refera la faptul ca telefonul in sine distrage atentia, un sms, un cautat prin agenda etc.
Sunt multi care tin jos, iar daca se uita la el au luat ochii de la drum.
Bine ca altele se filmeaza cum isi fragezesc organili in timp ce conduc, altii fac jocuri de echipa cu nevasta.. ca nu degeaba se zice la volanul reglabil pe inaltime "more head room", dar un amarat de telefon e satana curata.  
Cum ziceam,  cred ca si politia vorbeste la telefon /statie in timp ce goneste ca speedy gonzales. Dar o sa zica lumea  ca ei sunt antrenati. Bine mai.
Eu zic, ca cine este sa faca accident, oricum va face, indiferent ce face la volan.
Eu vad altfel lucrurile: o vaca buna de muls!  Se stie ca toata lumea vorbeste la telefon- pentru ca toata lumea normala considera asta ceva inofensiv, dar cu potential.  Exact ca si fumatul. Fumezi? Las' ca te taxam. Ca "iti face rau" si ei ne vor binele. Nimeni nu face un bine cu forta.
Daca ar fi sa fie "pi buni" sa dea amenda 10 lei/euro/ shekeli/ ce vreti voi + confiscarea terminalului. Atunci sa vezi durere! Si sa interzica si tigarile, macar sa stim o treaba ca punem gradinile la treaba, plantam  tutun calumea.


#59
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
dar in articolul de la inceput scrie "utilizarea tefonului mobil"
vorbitul e doar una din utilizari
sa inteleg ca nu mai e voie nici cu gps?

#60
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,682
  • Înscris: 30.01.2006
In curand o sa interzica astia si utilizarea volanului, ca iti distrage atentia cand invarti de el. Sa nu mai zic de pedale si mai ales DE SCHIMBATOR, ala e satana, eu nu il mai folosesc de mult. Nu mai zic comutatoarele de la semnalizare, A/C, si radio.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate