Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cum fac trecere de la o gama la alta

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
Deci am o melodie normala , incepe cu D4,F5 si se termina cu E4,F5 .
Apoi am fix aceeasi melodie dar cu cateva note mai sus , adica A4,C6 ... B4,C6 .
Mie imi plac amandoua variante si as vrea sa le folosesc pe amandoua in melodie , una dupa alta . Dar cum fac trecerea de la una la alta fara sa sune ciudat ?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Printr-un sunet de umplere, eventual un efect gen portamento (sau glissando). Sau printr-un fill-in de tobe.
Sunt la birou acum, synth-ul este sub husă, nu-mi sună în cap notele la ora asta.
Mă rog, depinde şi de genul muzical.

Sau poţi insera nişte măsuri break, în care să se audă anumite sunete (sau sunetul de umplere peste linia melodică, dar sugerată) în timp ce se urcă notele semiton cu semiton, fie distinct fiecare semiton, fie, cum spuneam, glissando.

#3
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Daca e o melodie din genul muzicii electronice, nu ai nevoie de tranzitie. Pe notele D, F, tii armonia Dm, iar pe A4,C6 ... B4,C6 tii Am. Daca era muzica populara sau alt gen, tineai Dm, apoi prin E treceai in Am. Mi major fiind dominanta (treapta a 5-a) lui La minor.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Să mai studiem puţin: melodia ta este cântată, în prima parte, în gama Fa major. A doua parte o cânţi în Do major. Aşa se înţelege din ce spui.
Încă n-am înţeles ce e aia "melodie normală", dar asta-i altceva. Nu te ironizez, doar îţi spun că eu ascult multă muzică experimentală, cu sunete redate de tot felul de surse, nu numai de instrumente muzicale.
Pentru muzica pop există înşiruirea de acorduri oarecum standard: Do major, La minor, Fa major, Sol major. Prin transpunere (creştere/scădere cu un număr de semitonuri) se poate schimba melodia. De asemenea, prin omiterea unuia din cele patru acorduri, sau prin suprimarea unuia, se poate modifica melodia. Între aceste 4 acorduri trecerea se face direct, nu e nevoie de nimic intermediar.
Dacă, la un moment dat, vrei să atragi atenţia şi să rupi monotonia inserând un acord după nevoi, o poţi face prin inserarea unei măsuri în care să se audă un fill-in sau break de tobe, un sunet suspendat (care să fie interesant numai pe segmentul Release - se poate obţine printr-un efect de inserţie), sau un sunet normal la care, pe parcursul măsurii, să se modifice o anumită caracteristică (filtru, amplificare, egalizare).
N-ai spus ce gen (stil) este melodia ta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate