Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Somatie de plata - amenzi de circulatie.

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 logy, on 08 februarie 2018 - 12:47, said:

M-am tot gandit, am un total de 6 amenzi in 10 ani, dar nu 8 cum arata acolo. Chitantele nu le mai am, chiar la primele amenzi am depus si copia la politie dar dupaia nu am mai fost sa depun.

incearca sa-ti amintesti unde ai facut plata acelor amenzi, la ce directie/institutie. pentru ca poti solicita duplicatul chitantei cu care ai facut plata amenzilor.

#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 doxan, on 08 februarie 2018 - 13:16, said:

Poti sa depui la Sectia de Contencios Administrativ, contenstatie la executare in care sa invoci ca si motiv de nulitate absoluta faptul ca a fost depasit termenul de 5 ani. De asemenea leaga-te de Og2/2001 unde scrie despe lipsa comunicarii actului administrativ catre contravenient, faptul ca nu ti-au fost comunicate aceste P-V-uri in termenul expus in Og.2/2001 e iarasi motiv de nulitate absoluta.

Nu stie initiatorul data acestor amenzi si stii tu?
De unde ai dedus ca s-a depasit termenul de 5 ani?Nu s-a amintit niciunde acest lucru.

#21
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
De obicei problemele vin de la primarii si comunicarea intre institutiile statului. Eu la cate amaenzi am luat la fiecare a trebuit sa revin cu chitanta sa mi-o stearga din baza desi trimisesem si copie la cei care m-au amendat.  Si tot m-am trezit in decembrie ca are sotia o amenda. Ea nu avea rol deschis la primarie, toate erau pe mine la impozit iar acum am luat masina sa o trecem pe ea. Si da-i si cauta si pana la urma gasim o chitanta de acum vreo 3 ani.

  Asa ca la orice amenda de circulatie chitanta se pastreaza pe vecie intr-un dosar. Ca astia isi amintesc de ele la 5 ani dupa ce le-ai platit si nici nu se chinuie sa caute in arhiva.

Edited by PoeOvidiu, 08 February 2018 - 13:27.


#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 PoeOvidiu, on 08 februarie 2018 - 13:24, said:

De obicei problemele vin de la primarii si comunicarea intre institutiile statului. Eu la cate amaenzi am luat la fiecare a trebuit sa revin cu chitanta sa mi-o stearga din baza desi trimisesem si copie la cei care m-au amendat.  Si tot m-am trezit i nDecembrie ca are sotia o amenda. Ea nu avea rol deschis la primarie, toate erau pe mine la impozit iar acum am luat masina sa o trecem pe ea. Si da-i si cauta si pana la urma gasim o chitanta de acum vreo 3 ani.

  Asa ca la orice amenda de circulatie chitanta se pastreaza pe vecie intr-un dosar. Ca astia isi amintesc de ele la 5 ani dupa ce le-ai platit si nici nu se chinuie sa caute in arhiva.
Eu cred ca se face treaba cu intentie. Mai culeg niste bani "cinstiti" la buget si la portofelul personal.

Edited by pasilla, 08 February 2018 - 13:27.


#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Si inca ceva,daca are importanta.
Copiile chitantelor trebuie pastrate,exact pana ies din termenul de prescriptie.Nu este vorba de maculatura aici.Doar de prevedere.
Ar fi culmea ca aceste amenzi sa fie platite si sa nu poti dovedi acest lucru.Da,in cazul asta tu trebuie sa dovedesti,din pacate.Asa merg lucrurile,chiar daca sunt superinformatizati si computerizati.
Si va trebui sa platesti integral toate amenzile.

 PoeOvidiu, on 08 februarie 2018 - 13:24, said:

desi trimisesem si copie la cei care m-au amendat.

Demult nu ma mai obosesc sa trimit acele copii.Pierdere de timp.

 pasilla, on 08 februarie 2018 - 13:26, said:

Eu cred ca se face treaba cu intentie. Mai culeg niste bani "cinstiti" la buget si la portofelul personal.
Ca-i cu intentie sau nu,este discutabil.Dar ca baga bani la buget,asta-i sigur.
Ma mira insa faptul ca este vorba de persoana fizica care-i recunoscuta in sistem dupa CNP.In momentul intruducerii acestuia,sistemul trebuie sa arate toate actiunile facute de purtatorul acelui CNP..De ce nu se clarifica prin sistem aceasta situatie.
Stiu,intrebare retorica.

#24
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 adisz, on 08 februarie 2018 - 13:34, said:

Demult nu ma mai obosesc sa trimit acele copii.Pierdere de timp.

Eu nu le-am trimis nicidata.
La mine regula era simpla. Cind luam o amenda, ma duceam sa o platesc la mine in oras, la taxe si impozite. Daca amenda era luata pe teritoriu judetului unde locuiesc, aruncam chitantele. Daca amenda era din alt judet, faceam o copie pe care o duceam la taica-miu si originalul il pastram eu. Masina find trecuta la taxe pe adresa lui taica-miu, obligatoriu copia trebuia sa ajunga la el. De fiecare data cind taica-miu mergea sa plateasca impozitul pe casa, era luat la rost ca are amenzi neplatite si atunci scotea dovada.

Cu toate ca intodeauna plateam amenda la Taxe si Impozite in Alba, cei la care plateam efectiv amenda nu stiau ca am platit ceva la ei (daca amenda era din alt judet) si trebuia sa le arat chitanta emisa tot de ei, ca sa fac dovada plati. (nu am mai trecut de mult pe la ei, dar nu as fi mirat sa aflu ca o doamna functionara cere sa-i arat o chitanta emisa tot de ea, ca ea nu are acces la informatie si nu stie ce chitante emite)
Cu toate ca masina este pe mine, cei de la impozite aveau treaba cu tata si nu cu mine, deoarece masina mea figureaza pe adresa lui. Pe cei de la taxe si impozite nu-i intereseaza a cui este masina. Ei cer banii de la proprietarul apartamentului/casei unde figureaza masina respectiva.

Edited by florin71_skoda, 08 February 2018 - 13:50.


#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 doxan, on 08 februarie 2018 - 13:16, said:

Poti sa depui la Sectia de Contencios Administrativ, contenstatie la executare in care sa invoci ca si motiv de nulitate absoluta faptul ca a fost depasit termenul de 5 ani. De asemenea leaga-te de Og2/2001 unde scrie despe lipsa comunicarii actului administrativ catre contravenient, faptul ca nu ti-au fost comunicate aceste P-V-uri in termenul expus in Og.2/2001 e iarasi motiv de nulitate absoluta.

Pai... prescriptia nu e prescriptie daca intreprinzi cel putin un act voluntar in legatura cu sumele restante la buget (creante fiscale). Adica, daca primesti cel putin o scrisoare de executare silita si semnezi confirmarea de primire, sau daca platesti ceva din ele se considera 5 ani incepand de la 01 ianuarie a anului urmator in care ai facut ultima plata.... Deci... trebuie vazut foarte atent daca nu au fost cumva acte voluntare ale contribuabilului (vaca de muls) care au intrerupt prescriptia.

#26
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 adisz, on 08 februarie 2018 - 13:34, said:

Ma mira insa faptul ca este vorba de persoana fizica care-i recunoscuta in sistem dupa CNP.In momentul intruducerii acestuia,sistemul trebuie sa arate toate actiunile facute de purtatorul acelui CNP..

Legat de CNP-ul din sistemul astora de la taxe si impozite.
Intr-un an se duce tata sa-si plateasca impozitul pe masinii (a lui, a mea si a sora-mi), plus pe apartament si sa gindit ca daca tot a stat la coada sa-mi mai faca un bine si sa-mi platesca si impozitul pe apartament. El se duce intodeauna la inceputul anului ca sa beneficieze de reducere si drept urmare a platit si pentru el, dar si pentru mine, cu reducere. Dupa citiva ani, se trezeste cu bani popriti pe card si nu stia de ce. Cerceteaza el si afla ca bani au fost popriti de cei de la taxe si impozite pentru apartamentul meu si gata circul, ca nu intelegea ce prostii am mai facut eu, de trebuie sa plateasca el.. Ne ducem la taxe si impozite si aflam ca atunci cind a platit impozitul si pentru apartamentul meu, cu reducere, i sa cerut si buletinul ca sa-i bage functionara CNP-ul in sistem. Ce suparare a facut exact tuta respectiva nu se stie, dar cert este ca din momentul ala la ei in baza de date tata figura cu doua proprietati si drept urmare pentru a doua proprietate nu mai beneficia de reducere, plus ca impozitul era si majorat. Asa ca reducerea si majorarea sau transformat in ramasita si sa tot adunat pe CNP-ul lui tata. Ulterior cind platea pentru apartamentul lui, nu aparea nici o problema in sistem, ca se lua dupa adresa. Cind plateam eu, pentru mine, iar nu erau probleme, ca era alt CNP.
Fireste, bani luati au fost buni luati, ca nu ia mai primi inapoi. A ramas pe plus la taxe si anul urmator a platit mai putin.

Edited by florin71_skoda, 08 February 2018 - 14:13.


#27
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 logy, on 08 februarie 2018 - 13:10, said:

Sunt amenzi si din 2012 acestea nu s-au prescris ?
Buna gluma !!

 florin71_skoda, on 08 februarie 2018 - 13:47, said:


Cu toate ca masina este pe mine, cei de la impozite aveau treaba cu tata si nu cu mine, deoarece masina mea figureaza pe adresa lui. Pe cei de la taxe si impozite nu-i intereseaza a cui este masina. Ei cer banii de la proprietarul apartamentului/casei unde figureaza masina respectiva.
Din fericire nu mai este asa . Fiecare poate plati impozitele de pe numele lui indiferent cati co-proprietari sau persoane figureaza la o adresa !  Stiu ca tocmai mi-am platit impozitele pe mobile si imobile .

#28
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Inainte de asta trebuie " spart " rolul ....

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
impozitul nu se mai caculeaza pe propietate si pe cota parte din propietate. nu are legatura cu rolul...

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 86-APP, on 08 februarie 2018 - 15:04, said:

Inainte de asta trebuie " spart " rolul ....

E spart demult... au avut ei grija.

#31
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016
Nu stiu cum ai platit impozitele la casa/masina/teren/ ...sau n-ai asa ceva? In mod normal , la plata impozitelor se comunica daca mai ai si "altceva" de plata...amenzi. de obicei.

#32
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Initiator nu te panica.. Alea se trimit automat la toti..indiferent de suma.

O sa-ti opreasca din conturi prin banca sau salariu daca ai.. Nu-ti ia nimeni casa pentru 1800..  Consoarta lucreaza in ''sistem''..si stiu cum merg treburile..  E doar ''la intimidare'' trimisa hartia.

Si functioneaza.. Mare parte din datornici vin cu banii in dinti dupa ce primesc ''executarea silita'' acasa.

Lasa-i p-aia care cred ca peste 6 luni vine executorul la poarta ta cu noul proprietar..

Edited by mariovrs, 08 February 2018 - 15:28.


#33
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Trebuia să fie pe somație și numerele PV-urilor / seria / data la care au fost emise. E cam aiurea hârtia aia.

#34
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 mariovrs, on 08 februarie 2018 - 15:27, said:


O sa-ti opreasca din conturi prin banca sau salariu daca ai.. Nu-ti ia nimeni casa pentru 1800..  Consoarta lucreaza in ''sistem''..si stiu cum merg treburile.. E doar ''la intimidare'' trimisa hartia.

Nu este la intimidare , alea sint datoriile si dupa cum spui si tu , banii ti se opresc .Daca nu faci dovada platii , esti bun de plata . Nimeni nu inventeaza PV-uri  ...iti spun tot din sistem ....

#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 florin71_skoda, on 08 februarie 2018 - 13:47, said:

Cu toate ca masina este pe mine, cei de la impozite aveau treaba cu tata si nu cu mine, deoarece masina mea figureaza pe adresa lui. Pe cei de la taxe si impozite nu-i intereseaza a cui este masina. Ei cer banii de la proprietarul apartamentului/casei unde figureaza masina respectiva.
Asta e ilegal, dar se practica.

Edited by pasilla, 08 February 2018 - 16:27.


#36
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 pasilla, on 08 februarie 2018 - 16:27, said:

Asta e ilegal, dar se practica.
Asa zic si eu, ca este ilegal, insa nu prea ai ce sa le faci, fara o cheltuiala suplimentara care nu prea merita (ca sintem noi saraci si sistemul putred)

Este exact cum spunea si Althea (care cunoste mai bine decit noi legile)

 althea, on 08 februarie 2018 - 15:56, said:

Trebuia să fie pe somație și numerele PV-urilor / seria / data la care au fost emise. E cam aiurea hârtia aia.
Lui taica-miu cind iau poprit pensia primita pe card, nu ia trimis nimeni nimic si sa trezit doar cu bani luati. Ulterior sa constata ca au gresit, dar tot nu au dat bani inapoi si nu a fost penalizat nimeni.

Eu personal cred ca aici este problema in Ro: Functionarul si/sau legiutorul nu raspunde pentru faptele/masurile luate in nume propriu, ca raspunde institutia pe care o reprezinta. Daca ar fi sa raspunda fiecare personal, sa vezi cum ar fi mai atenti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate