Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Somatie de plata - amenzi de circulatie.

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Buna ziua, tocmai ce mi-a venit acasa o scrisoare vesela (si nu este o invitatie la o nunta)

Se pare ca am de plata 8 amenzi de circulatie in valoare totala de 1800 lei. Problema este ca m-am tot gandit si eu nu am luat in total 8 amenzi, am mai luat cateva dar le-am platit mai devreme sau mai tarziu. Nici nu scrie nimica pe foaie ince data le-am luat sau pentru ce. Vad ca scrie ca pot sa fac contestatie, nu am facut niciodata,cum se procedeaza ? Si mai este si pagina nr.2 cu titlu executoriu, pai eu nu am fost la nici un proces, cum adica ma executa asa direct, fara drept de apel ?

Attached Files



#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mai ai chitantele la amenzile pe care le-ai platit ? Daca nu , le mai platesti odata !!

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt probabil amenzi din urma cu 5 ani. Cauta chitantele .
Da. Au voie sa te execute fara proces.

Codul Procedura fiscala:

Art. 46, Art.146, Art 220- 262.

Edited by pasilla, 08 February 2018 - 12:45.


#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
daca nu gasesti chitantele, le cauti unde le-ai platit si obti duplicate.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006

 logy, on 08 februarie 2018 - 12:27, said:

Buna ziua, tocmai ce mi-a venit acasa o scrisoare vesela (si nu este o invitatie la o nunta)

Se pare ca am de plata 8 amenzi de circulatie in valoare totala de 1800 lei. Problema este ca m-am tot gandit si eu nu am luat in total 8 amenzi, am mai luat cateva dar le-am platit mai devreme sau mai tarziu. Nici nu scrie nimica pe foaie ince data le-am luat sau pentru ce. Vad ca scrie ca pot sa fac contestatie, nu am facut niciodata,cum se procedeaza ? Si mai este si pagina nr.2 cu titlu executoriu, pai eu nu am fost la nici un proces, cum adica ma executa asa direct, fara drept de apel ?

Prezinta-te la biroul impozite si taxe locale Blaj,unde ti se vor pune la dispozitie procesele-verbale de incalcare a codului rutier,cele pe care nu le-ai platit.
Daca sunt reale,trebuie sa le platesti integral.
Daca sunt ireale,ori isi cere scuze cel de la birou si se anuleaza ori mergi in instanta.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Așa. Fraierii care muncesc sunt executați. Restul, sunt Jmecheri, și scutiți.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 adisz, on 08 februarie 2018 - 12:37, said:


Prezinta-te la biroul impozite si taxe locale Blaj,unde ti se vor pune la dispozitie procesele-verbale de incalcare a codului rutier,cele pe care nu le-ai platit.
Daca sunt reale,trebuie sa le platesti integral.
Daca sunt ireale,ori isi cere scuze cel de la birou si se anuleaza ori mergi in instanta.
din ce stiu eu, odata aplicata amenda ea nu mai poate fi anulata decat in instanta.

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Pentru amenzile recunoscute si pe care stii ca le-ai platit, ai trimis confirmare de plata la politia care te-a amendat? Daca doar le-ai platit dar nu le-ai trimis si lor o confirmare pentru ei e ca si cum nu le-ai platit.

#9
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
M-am tot gandit, am un total de 6 amenzi in 10 ani, dar nu 8 cum arata acolo. Chitantele nu le mai am, chiar la primele amenzi am depus si copia la politie dar dupaia nu am mai fost sa depun.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006

 _Smiley_, on 08 februarie 2018 - 12:40, said:

din ce stiu eu, odata aplicata amenda ea nu mai poate fi anulata decat in instanta.

Nu am spus nici unde ca amenda poate fi anulata.
Eu m-am referit la actul de executare,se subintelegea,fiind vorba de biroul de taxe si impozite,care n-are treaba cu amenzile,doar cu plata acestora.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 logy, on 08 februarie 2018 - 12:47, said:

M-am tot gandit, am un total de 6 amenzi in 10 ani, dar nu 8 cum arata acolo. Chitantele nu le mai am, chiar la primele amenzi am depus si copia la politie dar dupaia nu am mai fost sa depun.
Este posibil ca sa ai si amenzi despre care nu ai habar.

Nu ai ce face , decat ceea ce te-a sfatuit  @adisz in postul #5.

Edited by pasilla, 08 February 2018 - 12:53.


#12
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
vezi sa nu fie amenzi date nu de politie!
in urma cu vreo 10 ani isi facusera unele primarii contracte cu firme private cu radare!
am primit si eu la vremea aia una, de pe la cluj, in care imi cereau initial sa le spun cine era la volan.
cum nu era din partea politiei, am dat cu ignore..
ar trebui ca primaria sa-ti prezinte procesele verbale!

Edited by richi_e, 08 February 2018 - 13:03.


#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
dar tot trebuie sa se duca dupa pv-urile alea.

#14
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

 pasilla, on 08 februarie 2018 - 12:32, said:

Sunt probabil amenzi din urma cu 5 ani. Cauta chitantele .
Da. Au voie sa te execute fara proces.

Codul Procedura fiscala:

Art. 46, Art.146, Art 220- 262.
Vorbesti din povesti, actul agentului constatator conform L.554/2004 si Codului de Procedura Civila devine titlu excecutor doar in ipoteza in care contravenientul nu a promovat actiune la Judecatorie in termenul gratios prevazut de lege ( Og.2/2001 si Legea Contenciosului Administrativ), care apropo ...e musai sa fie mentionat la rubrica alte mentiuni ale P-V, altiminteri se suspenda executarea pana la decizia definitiva a instantei.

Edited by doxan, 08 February 2018 - 13:11.


#15
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Nu are cum sa am amenzi fara sa stiu, ca nu am masina pe numele meu, am fost la primarie si am aflat despre amenzi. Asa e cum scrie acolo in total 8, dar is platite si chitante nu mai am. Sunt amenzi si din 2012 acestea nu s-au prescris ? Pot sa platesc amenzile in alt oras (adica unde le-am luat si nu in blaj) ca daca le mai platesc inca odata aici parca vad ca peste 5 ani iara sa o imi vina, eu nu pastrez maculatura timp de 5 ani.

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 logy, on 08 februarie 2018 - 12:27, said:

Buna ziua, tocmai ce mi-a venit acasa o scrisoare vesela (si nu este o invitatie la o nunta)

Se pare ca am de plata 8 amenzi de circulatie in valoare totala de 1800 lei. Problema este ca m-am tot gandit si eu nu am luat in total 8 amenzi, am mai luat cateva dar le-am platit mai devreme sau mai tarziu. Nici nu scrie nimica pe foaie ince data le-am luat sau pentru ce. Vad ca scrie ca pot sa fac contestatie, nu am facut niciodata,cum se procedeaza ? Si mai este si pagina nr.2 cu titlu executoriu, pai eu nu am fost la nici un proces, cum adica ma executa asa direct, fara drept de apel ?

Da, te executa direct si vezi ca sunt in foame de bani si iti vor pune poprire pe conturi. Cel mai bine ar fi sa n-ai trecut nimic pe numele tau si sa le contesti in instanta. Cauta un avocat.

#17
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Poti sa depui la Sectia de Contencios Administrativ, contenstatie la executare in care sa invoci ca si motiv de nulitate absoluta faptul ca a fost depasit termenul de 5 ani. De asemenea leaga-te de Og2/2001 unde scrie despe lipsa comunicarii actului administrativ catre contravenient, faptul ca nu ti-au fost comunicate aceste P-V-uri in termenul expus in Og.2/2001 e iarasi motiv de nulitate absoluta.

Edited by doxan, 08 February 2018 - 13:18.


#18
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

 logy, on 08 februarie 2018 - 13:10, said:

... eu nu pastrez maculatura timp de 5 ani.
Ok.
Acum ai ocazia sa le platesti din nou.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate