Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Internet de la 2 companii în același timp

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Anoniim11

Anoniim11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 06.01.2017
Salut.
M-am săturat de internetul pe care îl oferă Telekom prin sârme (~700 KB/s) și vreau să trec pe UPC că de un an au acoperire și în sat la mine. Toată lumea este mulțumită de viteza și stabilitatea oferită. Eu mă joc des, stau pe YouTube(La 720p 60 îmi face buffering), vreau să descarc un film blu-ray și îmi ia vreo zi, când mă joc online dacă cineva folosește wi-fi am un lag infernal și cât mai multe.
Părinții nu vor să renunțe la Telekom deloc că au ei contract de vreo 10 ani și zic de upc că e o "firmă fantomă".
M-am decis să îmi iau internet de la UPC pe un contract de 1 an sau care este minimul că deoarece sunt major și îl pot plăti fără ajutorul părinților.
Deci dacă nu v-am plictisit deja pot avea în același timp internet de la UPC și Telekom?
Mulțumesc.

#2
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
poti, insa nu vei putea folosi simultan netul de la ambii provideri, decat cu alte mari investitii

#3
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Poti sa ai de la toti operatorii, in acelasi timp, daca te tine buzunarul.
Nu esti conditionat de nimic.

#4
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 08.11.2016

 Anoniim11, on 08 februarie 2018 - 11:52, said:

Deci dacă nu v-am plictisit deja pot avea în același timp internet de la UPC și Telekom?
Mulțumesc.
Poti avea de la cati provideri vrei tu doar ca pe un calculator poti folosi doar unul din ei si nu mai multi simultan. Poti sa-i schimbi intre ei daca ai chef.

#5
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Teoretic, se poate.
Dar nu e simplu si/sau nici gratis.
Pe de alta parte, de ce ai vrea sa folosesti simultan un jaf de net telekom si unul de 18 ori mai rapid upc ?!?!?!?!
Adica, nu prea inteleg scopul acestei chestiuni.

#6
Anoniim11

Anoniim11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 06.01.2017
Eu aș lua de la UPC să îl folosesc doar la pc și wi-fi. Lor dacă le ajunge viteza de la Telekom să îl pastreze. Din câte știu, în sat la mine, e 39 de lei internetul pe lună la UPC
Edit: Poate nu am fost destul de clar. Pe părinții mei nu îi ppt despărți de Telekom din cauză că îi aburește cu toate rahaturile de oferte de telefoane si etc.

Edited by Anoniim11, 08 February 2018 - 12:02.


#7
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
o sa iti ceara contract pe casa inainte sa le devii abonat.
iar tu nu ai contract pe numele tau.

Edited by mediasick, 08 February 2018 - 12:07.


#8
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 08.11.2016
Fa-ti linistit abonament, nu stiu ce viteze au la internet cei de la UPC dar oricum sunt sigur ca-s net superioare fata de ce ai acum.

#9
Anoniim11

Anoniim11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 06.01.2017
Până la urmă le zic să dea contractul că sunt suportate de mine costurile. Nu banii ar fi o problemă, mai mult încăpățânarea lor ar fi.
Și despre viteză, eu nu ating 1 MB/s in timp ce niște prieteni ai de la 10 la 30 MB/s cu un preț mai mic

Edited by Anoniim11, 08 February 2018 - 12:07.


#10
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 08.11.2016

 mediasick, on 08 februarie 2018 - 12:03, said:

o saiti ceara contract pe casa inainte sa le devii abonat.
iar tu nu ai contract pe numele tau.
Fac parintii inca un abonament, mare lucru!

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,355
  • Înscris: 01.12.2001

 mediasick, on 08 februarie 2018 - 12:03, said:

o saiti ceara contract pe casa inainte sa le devii abonat.
iar tu nu ai contract pe numele tau.
Doar buletinul mi-au cerut mie. Niciun contract pe casa sau altceva.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Anoniim11, on 08 februarie 2018 - 11:52, said:

Deci dacă nu v-am plictisit deja pot avea în același timp internet de la UPC și Telekom?
Mulțumesc.

Normal ca poti sa ai, dar pe sarme diferite:  pe sarma de cupru a Telecomului 6Mbs.. pe cealalta, cat o livra UPC-ul la tine in sat, in functie de tehnologie.
Vezi ca si Telekomul are o fibra destul de buna, numai ca nu stiu daca a ajuns in sat la tine...  Daca ai tai au insa TV de la Telekom, ii inteleg de ce nu vor sa renunte, vor plati mai mult sa ramana doar cu TV decat ar plati pe un pachet integrat.

Edited by rosix, 08 February 2018 - 12:08.


#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Anoniim11, on 08 februarie 2018 - 11:52, said:

Deci dacă nu v-am plictisit deja pot avea în același timp internet de la UPC și Telekom?
Mulțumesc.

Se poate. Îți trebuie un ruter adevărat, nu jucăriile de se găsesc la MediaGalaxy.
Poți folosi ambii furnizori simultan.

Edited by DaculScoril0, 08 February 2018 - 12:08.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Se poate folosind un router de genul - http://www.tp-link.c..._TL-ER604W.html E pe la 360 lei + TVA.

Numai ca asta de ex nu permite decat intrari pe RJ45. In functie de cum iti livreaza net Telekom sau UPC e posibil sa mai apara ceva intre.

O alta posibilitate e un PC vechi cu linux pe el cu 3 placi de retea - 2 ptr intrari pe post de router. Dar mai greu cu configuratul linuxului.

#15
Anoniim11

Anoniim11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 06.01.2017
Cei de la Telekom nu folosesc fibră optică, cel puțin în satul meu.

#16
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 08.11.2016
Omul vrea net separat! Telecomul ramane parintilor si UPC pentru el. Ce e asa complicat?

#17
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Tot mai multe routere incep sa suporte Dual WAN. (Failover sau load balance)
Trebuie sa iei un router mai rasarit (250-350 lei) gigabit si AC si te vei putea bucura de experienta vitezei peste de 100Mbps.

Ai totusi 2 variante:
1. Faci contract cu UPC. Iei routerul ala viteza si pui UPC ca primary WAN si Telekom ca secondary WAN setat ca load balance (cam inutil ce e drept, nu se mai simte nimic la o crestere de la 12000kB/s cu inca maxim 700kB/s).
2. Poti tine 2 routere separate cu 2 wifi. Parintii tai sa foloseasca Tk si tu iti conectezi acareturile la UPC.

#18
Anoniim11

Anoniim11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 06.01.2017

 radurus, on 08 februarie 2018 - 12:13, said:

Tot mai multe routere incep sa suporte Dual WAN. (Failover sau load balance)
Trebuie sa iei un router mai rasarit (250-350 lei) gigabit si AC si te vei putea bucura de experienta vitezei peste de 100Mbps.

Ai totusi 2 variante:
1. Faci contract cu UPC. Iei routerul ala viteza si pui UPC ca primary WAN si Telekom ca secondary WAN setat ca load balance (cam inutil ce e drept, nu se mai simte nimic la o crestere de la 12000kB/s cu inca maxim 700kB/s).
2. Poti tine 2 routere separate cu 2 wifi. Parintii tai sa foloseasca Tk si tu iti conectezi acareturile la UPC.

Eu ma chinui să vă explic că vreau să folosesc a 2a variantă și nu eram sigur dacă se poate. Nu vreau un router în care să bag si Tk si UPC. 2 routere separate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate