Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Pareri otp bank credit ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
AlexandruIon

AlexandruIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.04.2008
Salutare! Cei care sunteti in cautare de ipotecar, la ce varianta v ati oprit ? Eu am fost la bancpost, ing, bcr, otp, garanti. Otp si garanti ar fi cele mai ieftine cu variabila iar bcr, urmata de bancpost cu fixa 5 ani. Banc post te obliga la asigurare de viata si ma cam enerveaza chestia asta. Am inteles de la un broker, ca dupa 5 ani de exemplu de dobanda fixa ai posibilitatea sa cauti alta oferta daca vrei, o refinantare. Multumesc

#20
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
Mai am o întrebare. Stie cineva cat ar fi comisionul intrabancar, daca banii sunt retrasi la casierie. Si cine ar trebui sa plătească acesti bani, vânzătorul sau cumparatorul?

#21
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
Nu știe nimeni?

#22
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Comision intrabancar = comision perceput ordonatorului in cazul efectuarii unei plati in cadrul aceleiasi banci (la un ordin de plata).Nu are legatura cu retragerea banilor de la casierie.
Varianta cea mai utila pentru tine este sa deschizi cont la banca unde are si vanzatorul.Faci ordin de plata/plata in valuta (comisioanele ar trebui sa fie mici/sa nu existe in acest caz, la platile in cadrul aceleiasi banci), apoi vanzatorul face ce doreste cu banii.
Daca se discuta de la inceput faptul ca vrea sa-i retraga cash, incearca sa negociezi sa nu acoperi tu comisionul lui de retragere (de regula, cumparatorul il suporta...)

#23
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
In acest moment, cel mai ieftin credit ipotecar cu dobanda fixa este cel de la bcr (5 ani dobanda fixa) - 4.85, dupa care ai variabil 2.7 + robor 6m.
Eu pe asta o sa mizez, cel pe 10 ani dobanda fixa e prea scump.
Gandeste-te ca la prima casa, dobanda minima e 4.09% in momentul asta, deci nu mi se pare mare diferenta.

#24
ioanaz

ioanaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.03.2007
Si eu caut varianta cea mai buna. Deocamdata OTP si Garanti ne-au oferit dobanda cea mai mica, dar variabila.
Ce mi s-a parut dubios la OTP este ca am primit o scrisoare de creditare (nu fisa europeana de informatii standardizate), fara grafic de rambursare (pe care nu mi l-au dat nici cand l-am cerut), iar din scrisoarea asta lipseste si o informare care am inteles ca e obligatorie: exemplul de calcul in cazul in care rata dobanzii creste foarte mult.

#25
Nutzu14

Nutzu14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.03.2018
In momentul de fata trebuie sa te orientezi către orice credit cu dobândă fixă pentru perioada cât mai mare. Bcr sau bancpost pe 10 ani fix și apoi variabil. La bancpost e 5.5 în primii 10 ani și apoi dobanda băncii plus robor la 3m.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate