Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Probleme cu desktop-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
oana12

oana12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.02.2018
Buna ziua am o problema cu desktop-ul la windows 10 si anume mi-au disparut toate  pictogramele si nu mai as putea se pare sa mai accesez desktop-ul (sa dau click dreapta, sa deschid programele care aveau pictogramele pe desktop) decat doar sa intru cumva in folderul acestuia unde doamne ajuta inca mi-a ramas fisierele pe care le aveam pe desktop mai putin aproape toate pictogramele de la programe cu excepria unora.
Nu stiu ce ar putea avea si cum sa rezolv situatia (daca se poate fara sa fie nevoie sa pierd din informatie, adica sa recuperez si programele cu pictogramele lor ca altfel vad ca nu mai functioneaza sa le deschid).
Va rog sa ma ajutati.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Poți încerca asta ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fI7d5QCs6_Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Click dreapta si vezi daca opțiunea "Show desktop icons" este bifata
Sau
Click dreapta -  Personalize - Change desktop icons - Desktop Icon Settings (bifeaza ce vrei)

#4
oana12

oana12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.02.2018
file:///C:/Users/WINDOWS/Desktop/pic%201.jpg

 exceswater, on 08 februarie 2018 - 11:26, said:

Poți încerca asta ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fI7d5QCs6_Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
as vrea sa dau click dreapta insa imi apare mereu mesajul acesta  ( pic 1 ) si nu ma lasa si atunci cand deschid laptop-ul apare acelasi mesaj ( pic 2) iar dupa ce dau ok la mesajul respectiv imi apare si pictograma de la cosul de gunoi pe desktop insa nimic mai mult

 Naijax, on 08 februarie 2018 - 11:30, said:

Click dreapta si vezi daca opțiunea "Show desktop icons" este bifata
Sau
Click dreapta -  Personalize - Change desktop icons - Desktop Icon Settings (bifeaza ce vrei)
deci cum am mai spus si in postare nu ma lasa sa dau click dreapta si imi apare un mesaj de genul "C:\WINDOWS\system32\config\systemprofile\Desktop is unavailable. If the location is on this PC make sure the device or drive is connected..... ect" ( am pus in replay-ul celalalt link cu imaginile).

Attached Files


Edited by oana12, 08 February 2018 - 11:58.
Fara link-uri de download de pe wetransfer.com! Poti atasa imaginea pe forum.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Link-ul cu imaginile respective nu merge pe acest forum - wetransfer.com nu este acceptat
Pune imaginile direct sa vedem si noi ce si cum

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Ori ai ceva corupere serioasa de registrii, ori ai un virus.

Cum s-a intamplat boacana ?

Poti incerca ceva, programele in mod cert au ramas, deci ar trebui sa le ai macar in meniul de start.
Intra in setari si creaza un nou user cu drepturi de admin ( Settings - Accounts - Family and Other People - dai Add someone else to this PC ).
Dupa care dai restart si intrii pe noul user. Vezi daca acolo functioneaza click dreapta ( sper ca nu e mouse-ul defect ). Dupa care intri in meniul de start si tragi iconite noi pe desktop la programele care sunt instalate.

Daca nu vrea, atunci probabil va trebui sa urmezi pasii de-aici - https://forum.softpe...hide-topic-nou/

Daca vrea, probabil av trebui sa faci ceva verificari suplimentare - gen verificare HDD de bad-uri si verificarea fisierelor sistem. Iti zicem noi atunci dca e cazul.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uite o variantă

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EH5Ht8W7HWc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Dar a incercat sa-i dea un restart?!

#9
oana12

oana12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.02.2018

 eiffel, on 08 februarie 2018 - 12:48, said:

Ori ai ceva corupere serioasa de registrii, ori ai un virus.

Cum s-a intamplat boacana ?

Poti incerca ceva, programele in mod cert au ramas, deci ar trebui sa le ai macar in meniul de start.
Intra in setari si creaza un nou user cu drepturi de admin ( Settings - Accounts - Family and Other People - dai Add someone else to this PC ).
Dupa care dai restart si intrii pe noul user. Vezi daca acolo functioneaza click dreapta ( sper ca nu e mouse-ul defect ). Dupa care intri in meniul de start si tragi iconite noi pe desktop la programele care sunt instalate.

Daca nu vrea, atunci probabil va trebui sa urmezi pasii de-aici - https://forum.softpe...hide-topic-nou/

Daca vrea, probabil av trebui sa faci ceva verificari suplimentare - gen verificare HDD de bad-uri si verificarea fisierelor sistem. Iti zicem noi atunci dca e cazul.
cum s-a intamplat nici eu nu stiu ce sa zic intrucat windows-ul si-a facut updatarea cum o facea de obicei si am schimbat tematica desktop-ului cu una descarcata de pe internet ca era ce-a banala/pe care o primesti automat de la sistem daca asta este ce a declansat totul nu stiu sa spun ca nu mi s-a parut atunci nimic schimbat insa dupa ce am deschis a doua zi calc era in starea asta ( click dreapta nu merge din cauza erorii respective ca am incercat mausul si la alt calc si era ok). Voi incerca solutiile prezentate in video-ul distribuit de exceswater ca vad ca se cam potriveste cu situatia mea. Ms mult pentru ajutor. :)

 exceswater, on 08 februarie 2018 - 13:10, said:

Uite o variantă

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EH5Ht8W7HWc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
mersi mult pentru variante, o sa le incerc dupa ce primesc hdd extern si pun informatia pe el, ca sa nu am surpriza neplacuta ca as putea sa pierd fisierele :)

 breitner, on 08 februarie 2018 - 13:49, said:

Dar a incercat sa-i dea un restart?!
am incercat insa nu s-a rezolvat

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Baftă. Să ne spui rezultatul.

#11
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Daca te mananca in cur cumperi Clorocalcin (sau echivalent) nu cauti "teme" pe site-uri pe care nu le cunosti sau nu ti s-au recomandat (indiferent de cine, sa poti sa-i "strangi de beregata").

#12
oana12

oana12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.02.2018

 exceswater, on 08 februarie 2018 - 17:54, said:

Baftă. Să ne spui rezultatul.
Ciau
Am reusit sa imi rezolv problema cu laptop-ul si ca si feedback :
- se pare ca problema este de la o updatare a windows-ului, care era corupta
- sunt 4 solutii iar primele 2 nu le-as propune intrucat sugera utilizarea unui program pentru care necesita sa platesc
- din a treia solutie nu am reusit sa aplic in mod integral pasii ca nu aveam folderele care ar fi trebuit sterse
- iar in final solutia a 4-a a rezolvat situatia insa deoarece n-am mai reinstalat windows-ul de mult si rula cam greu si avea si memoria cam plina am decis ca sa reinstalez windows-ul fara a lasa ceva dupa reinstalare ( fisierele care mi-au trebuit le-am pus pe un hard disc extern inainte de reinstalare)
Concluzie:  daca as fi vrut sa-mi pastrez fisierele si toate programele pe laptop solutia a 4-a ar fi rezolvat problema fara nici un ban ( referitor la primele 2 solutii)
Inca o data multumesc pentru ajutor

 breitner, on 08 februarie 2018 - 18:30, said:

Daca te mananca in cur cumperi Clorocalcin (sau echivalent) nu cauti "teme" pe site-uri pe care nu le cunosti sau nu ti s-au recomandat (indiferent de cine, sa poti sa-i "strangi de beregata").
Daca vrei sa stii si mataluta nu 'm-a mancat' nicaieri, problema a provenit de la o updatare corupta asa cum specifica si cel care a propus solutiile, iar site-ul pe care l-am vizitat pentru temele de desktop este support.microsoft.com/ro-ro/help/13768/desktop-themes-featured, deci nu cred ca era vorba de un site necunoscut. Te rog schimbati limbajul si nu mai posta daca n-ai ceva util de spus.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate