Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Abatitor - blast chiller

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
In industria Horeca este folosit intensiv Abatitorul (Abatitor - blast chiller, Shock Freezer).
Este un aparat cu congelare rapida, care prin socul termic distruge microbii si pastreaza mult mai bine produsele.

In mod normal, aceste aparate sunt traditional destul de voluminoase si mai ales scumpe, dar iata ca au aparut si aparate mici, comparabile ca dimensiuni cu un cuptor cu microunde.

Din pacate, acestea sunt inca destul de scumpe, dar pentru pasionatii de gatit pot fi atractive.

1. Electrolux EAT1AX Blast Chiller~13 000 lei
2. Coldlife LIFE W30 ELEGANCE ~1700 eur
3. Blast chiller, 3 tavi GN2/3 ~1550 EUR


Quote

Blast chilling is a method of cooling food quickly to a low temperature that is relatively safe from bacterial growth. Bacteria multiply fastest between +8 °C (46 °F) and +68 °C (154 °F). By reducing the temperature of cooked food from +70 °C (158 °F) to +3 °C (37 °F) or below within 90 minutes, the food is rendered safe for storage and later consumption. This method of preserving food is commonly used in food catering and, recently, in the preparation of 'instant' foods, as it ensures the safety and the quality of the food product


#2
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
90 de minute sa ajunga la 3 grade ?
Daca erau 9 secunde era ceva dar in 90 minute il congelez la -20 si cu frigider fram

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006
Spalarea creierilor in forma continuata.
Vorba aia,nu conteaza pretul,bine ca se gaseste la vanzare.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Adm, on 08 februarie 2018 - 10:51, said:

In industria Horeca este folosit intensiv Abatitorul (Abatitor - blast chiller, Shock Freezer).
Este un aparat cu congelare rapida, care prin socul termic distruge microbii si pastreaza mult mai bine produsele.

Nu cumva distruge si principiile nutritive active din produsul alimentar la fel de repede?
Ca problema actuala cu alimentele capitaliste e ca sunt "scandura curata" adica neutre din toate punctele de vedere.  Trec initial prin soc termic apoi sunt stocate o luna la temperatura constanta si, cand le decongelezi, desi arata cool, nu-s bune de nimic cand le introduci in organism.

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,424
  • Înscris: 10.08.2005

 dorel_acdc, on 08 februarie 2018 - 11:16, said:

90 de minute sa ajunga la 3 grade ?
Daca erau 9 secunde era ceva dar in 90 minute il congelez la -20 si cu frigider fram
Vorbim de mancare gatita, nu de o bucata de carne.

#6
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

 dorel_acdc, on 08 februarie 2018 - 11:16, said:

90 de minute sa ajunga la 3 grade ?
Daca erau 9 secunde era ceva dar in 90 minute il congelez la -20 si cu frigider fram
Aia s-o crezi tu :)
De la +70 la 3 grade, înseamnă o scădere de 67 grade. (Saizecisisapte). Tu când congelezi ceva, o faci de la temperatura mediului ambiant, adică 25 grade sa zicem, la -16 grade deci o scădere de nici 40 grade și aia se obține in aproape 24h, la o bucata de 1kg.
Nu ai cum sa faci așa ceva, cu un congelator obișnuit.
Abatitorul este singurul echipament acceptat de către autorități, pentru a schimba regimul termic al preparatelor. Nu ai voie sa folosești congelatorul obișnuit pentru asta, din considerente de sănătate a populației.

#7
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
La mine acasa nu am voie sa bag ce vreau eu in frigider ?

#8
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
La tine acasă, poți sa mănânci și dezinterie pe pâine, Go for it :)
Dar in domeniul profesional, nu te poți juca cu sănătatea oamenilor.
Sculele astea, transmutate in domeniul home, sunt fitza. Nu mai știu nici producătorii ce sa mai scoată pentru cei cu bani mulți, pentru ca un cuptor miele are aceleași funcții cu un beko (doar ca le face mult mai bine da’ asta e alta poveste) și atunci, snobii cu bani cum se diferențiază de restul? Pai mai iau un abatitor, un cuptor cu tehnologie sous vide, un Thermomix.....

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Eu as vrea o lista de mancaruri de la restaurante care sa NU treaca prin abatitor. De curiozitate, nu ca am ceva impotriva lui. Inteleg avantajele financiare (rapiditate servire, minimizare pierderi, minimizare personal).

Exista? Am mancat vreodata ceva preparat pe loc si nu cu o saptamana inainte?

- pizza pe vatra, sau si aia merge?
- vita in sange?

Edited by don_dannielo, 09 February 2018 - 07:02.


#10
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Noi nu avem abatitor :)

#11
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Eu din ce am vazut pe la souri tv, chestia asta cu nume de abator se folosea in procesul gatirii. Normal, la concurs nu ii durea pe ei capu sa arate cum conserva mancarea pt mai tarziu.
Da sa spunem, se face o crema calda ce trebe pusa pe o prajitura, ei bine se baga crema in smecheria asta si 10min mai tarziu e la temperatura mai scazuta. Alternatova e sa astepti sa scada temp, da asteapta si clientu la masa

#12
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
chiller, nu freezer,  era si unde am avut eu o scurta dar foarte placuta interactiune cu Bucataria :)

l-am vazut destul de putin folosit,  in zilele caniculare, sa aduca preparatele calde la temperatura potrivita pentru a le duce in frigider (camera frigorifica)
cremele, sosurile reci/calde se cam fac din timp, face parte din "en place", sa ai la indemana ce iti trebuie pentru comenzi. Mi-e dor, as mai baga o tura mica, asa, de placere :)

#13
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

 dorel_acdc, on 08 februarie 2018 - 11:16, said:

90 de minute sa ajunga la 3 grade ?
Daca erau 9 secunde era ceva dar in 90 minute il congelez la -20 si cu frigider fram
Gresit. Un kill de carne nici macar intr-o noapte nu ajunge sa fie integral bocna intr-un congelator clasic. Si situatia nu mai este ca pe vremea bunicii, cand umpleam congelatoarele dupa Ignat in oarecare siguranta. Bacteriile din alimentele de origine animala au devenit din ce in ce mai rezistente. Este vorba de salmonela, enterobacteria, etc, care se multiplica si se dezvolta in perioade din ce in ce mai scurte, la temperaturile lor optime de viata. De aceea o congelare rapida elimina riscurile unei infestari cu bacterii.

 dorel_acdc, on 08 februarie 2018 - 14:28, said:

La mine acasa nu am voie sa bag ce vreau eu in frigider ?
Daca esti chinez, ai voie sa bagi si doi compatrioti. :)

Edited by Balamache, 12 February 2018 - 22:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate