Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cand apas tasta Windows, sa ma duca la desktop

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Ma enerveaza ca atunci cand apas tasta Windows, imi apare meniul Start. Si de acolo, trebuie sa apas pe Desktop. Eu vreau sa ma duca direct (cum era la Windows XP).
Multumesc.

#2
sandumax

sandumax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.10.2004
incearca combinatia de taste Win+D (desktop)

Edited by sandumax, 08 February 2018 - 05:50.


#3
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Dã un click în colþul dreapta jos al ecranului
Attached File  Desktop.png   13.43K   15 downloads

#4
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Ia vezi asta: http://www.majorgeek...s/keytweak.html
Sau oricare alt soft gasit pe google, incerci pina gasesti.
Desi, sint sanse destul de mari sa nu se poata schimba functia acelei taste.

#5
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Da click dreapta pe bara de jos, proprietati iar acolo ai optiune sa iti arate desktop in loc de start.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View Postopen-your-eyes, on 08 februarie 2018 - 05:25, said:

Ma enerveaza ca atunci cand apas tasta Windows, imi apare meniul Start. Si de acolo, trebuie sa apas pe Desktop. Eu vreau sa ma duca direct (cum era la Windows XP).

Pai in XP daca apesi tasta Win tot Start-ul ti-l deschide. Nu te duce in desktop. Trebuie apasat butonul de desktop din taskbar ca sa vezi desktop-ul in cazul in care ai ceva ferestre deschise.
Si din cate stiu si in 8 exista acel buton in taskbar.

#7
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017

View Postmeshgheru_andu, on 08 februarie 2018 - 09:56, said:

Da click dreapta pe bara de jos, proprietati iar acolo ai optiune sa iti arate desktop in loc de start.
Nu gasesc. Posted Image

View Posteiffel, on 08 februarie 2018 - 11:07, said:

Pai in XP daca apesi tasta Win tot Start-ul ti-l deschide. Nu te duce in desktop. Trebuie apasat butonul de desktop din taskbar ca sa vezi desktop-ul in cazul in care ai ceva ferestre deschise.
Si din cate stiu si in 8 exista acel buton in taskbar.
Da. Asa vreau. Ca la XP.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View Postopen-your-eyes, on 08 februarie 2018 - 18:28, said:

Da. Asa vreau. Ca la XP.

Pai ca la XP lucreaza. Daca la XP apesi tasta Win iti apare meniul de start. 8 nu are meniu de start ci ecran de start. Care acopera tot desktopul.

#9
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Asta ma deranjeaza. Ca acopera tot ecranul. Nu se poate micsora cumva sa fie ca la XP? Nu imi place asa. Posted Image

#10
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Mai frate.
Nu cred ca inteleg bine.
Tu vrei sa apesi butonul windows (ala cu stegulet) si sa apara direct Desktop - adica sa "dispara" / minimezeze toate ferestrele?
Sau sa apara Dekstop - adica o fereastra My Computer / Explorer, deschisa la folderul desktop ?
Sau sa nu apara meniul acela de Start foarte mare, ci mult mai mic, ca la xp ?!?!?!?!?

#11
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Nu stiu nici eu exact ce vreau. Posted Image

#12
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Right.
Revino cind stii.
Pe de alta parte, nu iti suna cunoscuta nici una din cele 3 variante prezentate de mine mai sus.
Problema ta ar fi ALTA decit cele 3 ?????

#13
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Sa-mi apara desktop-ul impreuna cu ferestrele pe care le am deschise. Sau sa apara meniul acela micut.

#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@open-your-eyes
In Windows 8.1 iti poti pune un tile pentru accesarea rapida a Desktop-ului din Start.
Cand esti deja pe Desktop, daca faci click cu mouse-ul in coltul din dreapta-jos pe Taskbar desktop-ul devine vizibil.
Daca apesi butonul sau tasta Win, atunci vei avea in fata ecranul Start.

Dar nu inteleg, de fapt, de ce te enerveaza sau ce te enerveaza. Este firesc sa ai acces rapid in Start, deoarece acolo iti poti grupa tile-urile aplicatiilor sau pune shortcut-uri catre aplicatii intr-un mod mai inteligent decat ai putea-o face pe Desktop. Daca te enerveaza ca tile-urile sunt mai mari decat iconitele de pe Desktop, atunci poti naviga in Start folosind aspectul micsorat, apoi dai click pe grupul de tile-uri care te intereseaza si accesezi aplicatia pe care o doresti. Fata de Desktop poti pune cate tile-uri doresti in Start. In plus, daca deschizi Start-ul in Apps View poti vizualiza shortcut-urile ordonate cum vrei: dupa data instalarii, alfabetic, dupa tip etc. Exista si o setare ca sa se deschida Start-ul direct in Apps View, dar nu vad de ce ai utiliza-o.

Recomandarea mea este sa te desprinzi de obiceiurile formate pe Ferestre XP si sa inveti cum sa profiti de avantajele interfetei mai bine gandite din Windows 8.1. Intr-adevar, multi utilizatori fie nu s-au putut dezobisnui de interfata veche, fie nu au invatat niciodata cum sa foloseasca interfata noua, motiv pentru care in Windows 10 s-a produs un regres in materie de interfata. Daca faci parte din aceste categorii, atunci poti migra la Windows 10, daca vrei sa semene neaparat cu versiunile de Windows proiectate in secolul trecut.

Daca iti doresti Quick Launch, atunci citeste aici: https://winaero.com/...in-windows-8-1/
Mai poti vedea si acest post: https://forum.softpe...8#entry18013883

#15
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018

View Postopen-your-eyes, on 09 februarie 2018 - 12:07, said:

Sa-mi apara desktop-ul impreuna cu ferestrele pe care le am deschise. Sau sa apara meniul acela micut.
What the fock ?!
Acum chiar ca nu mai inteleg.
Desktop + ferestre.... pai asta se intimpla in mod normal, nu trebuie sa apesi nimic.
Adica... neah, se vede desktop doar daca nu ai vreo fereastra maximizata.
Si aia e.
Sau meniu micut = Clasic Shell

Serios, tu esti sigur ca nu ai alta problema, care nu are nici o treaba cu windows?
Adica neah, te mai deranjeaza si alte chestii, de genul ca bate vintul afara sau e coada la magazin sau vocile care nu se mai opresc ?! :) ;)
Gulmesc si eu..... sau nu ?!

#16
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Sa-ti explic. Eu joc FIFA 11. Si cand apas tasta Windows, FIFA se face mic, numai ca in loc sa vad desktop-ul, vad meniul start.

#17
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh.......... cccceeeeeeeeee bbbbbbiiiiiinnnnnnnnnneeeeeeeee eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee !!!!!
Alta viata fratuca !!!!!!!
Ce frumos inteleg acum :)
Acum, serios, nu puteai sa spui asa de la inceput ?!

Aproape totul este clar: tu ai vrea sa NU apara meniul acela windows cind apesi butonul special pentru meniul windows.
Am inteles corect pina la capat ?!
Ia incearca sa apesi Alt + Enter in loc de windows.
Sau iti faci o tasta dedicata (una nefolosita la altcevam gen F11, F12.....), folosind programul / programele de mai sus, care sa simuleze Alt + Enter.
Asa apesi o singura tasta si (probabil) obtii efectul dorit.

#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postopen-your-eyes, on 09 februarie 2018 - 12:49, said:

Sa-ti explic. Eu joc FIFA 11. Si cand apas tasta Windows, FIFA se face mic, numai ca in loc sa vad desktop-ul, vad meniul start.

Asta se intampla pe orice versiune de Windows, inclusiv la XP.
Daca vrei sa nu te mai scoata din joc, daca apesi din greseala pe tasta Win, atunci cumperi o tastatura la care se poate activa/ dezactiva tasta respectiva sau dezactivezi tasta Win din software: https://support.micr...ard-windows-key

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate