Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

motocultor pasquali 946

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
pictorul1

pictorul1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.12.2014
salut ,dupa multe cautari dupa tractoras articulat m-am oprit la motocultor pentru faptul ca nu am prea mult teren de lucrat si sper cu ajutorul vostru sa gasesc si o remorca cu tractiune pentru el.l-am achizitionat azi si pun si pozele cu toate accesorile ce le are,va rog sa-mi spuneti cei care aveti asemenea motoare cum se comporta la lucru si ce sanse am sa gasesc o remorca pentru el.multumesc

Edited by pictorul1, 07 February 2018 - 21:49.


#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Pasquali 946 am eu, vad ca la tine pe placuța din față scrie 941, mare diferenta intre ele nu este.
La munca se comporta bine, trebuie sa fii mancat bine inainte de a te apuca de treaba ca are putere si spor mai mult de cat crezi ca poti duce tu.
De ce vrei remorca cu tractiune?
Eu am remorca facuta la el pe punte de golf la care i-am micsorat encartamentul.
Duce 1000kg fara probleme, daca vrei mai mult pune greutati pe jante, se gasesc pe net originale.
In rest spor la munca.

Edited by ddaannii, 07 February 2018 - 22:20.


#3
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Salve.
Am si eu motocultor dar nu cred ca e atat de puternic dupa cum arata al tau...al meu are 7 cp si sunt multumit insa la arat si dezapezit inca nu l-am folosit ca sa vad ce poate...
Insa am o curiozitate cati cai putere are si cat ai dat pe el,cu tot cu accesoriii?

Si eu mi-am facut remorca tot pe o punte de golf 3 si am facut sa si basculeze cu telescoape de la un haion de mercedes vito...

Edited by magaenea, 07 February 2018 - 22:08.


#4
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Luat cu toate accesoriile din poze? L-am studiat si eu si pozele seamana cele facute de vanzator. Mie mi-a fost teama sa ma bag, ca nu ma pricep la masini termice , apoi daca e sa ma hotarasc la sh ma uit dupa 4x4 pentru dealuri. Sunt curios cum merge...
Sa-l stapanesti sanatos si cu folos. Mi-a placut cisterna...

Cu stima,
Liviu

#5
mitica13

mitica13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.04.2007
Eu, la al meu, am facut o remorca mai mare, cu punte de microbus fara tractiune.
Are 1.25m x 250m x 40cm. L-am pus pe cantar, cu tot cu remorca, si are 640 Kg.
Cel mai mult am pus pe remorca 1200 kg. Acum, 1200+640+100(soferul) inseamna aproximativ 2 tone.
Pe drum drept duce, mai greu la deal.
La freza, eu am mai adaugat un rand de cutite, facute de mine, ca la 60cm nu prea ai spor. Acum are 90cm si merge de vreo 3 ani, asa ca nu se pune problema de fiabilitate.
Spor la treaba, si daca vei munci o zi intreaga cu el, seara sa ne spui si noua impresiaPosted Image.

#6
pictorul1

pictorul1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.12.2014

View Postddaannii, on 07 februarie 2018 - 22:05, said:

Pasquali 946 am eu, vad ca la tine pe placuța din față scrie 941, mare diferenta intre ele nu este.
La munca se comporta bine, trebuie sa fii mancat bine inainte de a te apuca de treaba ca are putere si spor mai mult de cat crezi ca poti duce tu.
De ce vrei remorca cu tractiune?
Eu am remorca facuta la el pe punte de golf la care i-am micsorat encartamentul.
Duce 1000kg fara probleme, daca vrei mai mult pune greutati pe jante, se gasesc pe net originale.
In rest spor la munca.

salut,asa e ,scrie 941,am gresit eu,as vrea remorca cu tractiune pentru locurile mai putin accesibile,pe dealuri si prin padure

View Postmitica13, on 08 februarie 2018 - 05:50, said:

Eu, la al meu, am facut o remorca mai mare, cu punte de microbus fara tractiune.
Are 1.25m x 250m x 40cm. L-am pus pe cantar, cu tot cu remorca, si are 640 Kg.
Cel mai mult am pus pe remorca 1200 kg. Acum, 1200+640+100(soferul) inseamna aproximativ 2 tone.
Pe drum drept duce, mai greu la deal.
La freza, eu am mai adaugat un rand de cutite, facute de mine, ca la 60cm nu prea ai spor. Acum are 90cm si merge de vreo 3 ani, asa ca nu se pune problema de fiabilitate.
Spor la treaba, si daca vei munci o zi intreaga cu el, seara sa ne spui si noua impresiaPosted Image.

multumesc pentru raspuns,azi am incercat putin sa ma distrez cu el ,e o BESTIE cand o sa muncesc cu el o sa va spun cum ma simt

View Postliviu9, on 07 februarie 2018 - 23:04, said:

Luat cu toate accesoriile din poze? L-am studiat si eu si pozele seamana cele facute de vanzator. Mie mi-a fost teama sa ma bag, ca nu ma pricep la masini termice , apoi daca e sa ma hotarasc la sh ma uit dupa 4x4 pentru dealuri. Sunt curios cum merge...
Sa-l stapanesti sanatos si cu folos. Mi-a placut cisterna...

Cu stima,
Liviu

salut Liviu,pozele sunt facute de vanzator,nu l-am probat la munca in teren,si eu sunt curios cum merge ,cisterna e f buna nu stiu la ce o folosesc dar o sa vad ce fac din ea.multumesc si o sa va tin la curent .

View Postmagaenea, on 07 februarie 2018 - 22:06, said:

Salve.
Am si eu motocultor dar nu cred ca e atat de puternic dupa cum arata al tau...al meu are 7 cp si sunt multumit insa la arat si dezapezit inca nu l-am folosit ca sa vad ce poate...
Insa am o curiozitate cati cai putere are si cat ai dat pe el,cu tot cu accesoriii?

Si eu mi-am facut remorca tot pe o punte de golf 3 si am facut sa si basculeze cu telescoape de la un haion de mercedes vito...

nu stiu cati cai are ,vanzatorul a zis ca 18 ,dar nu sunt sigur,cu toate accesorile am dat 1400 euro.stima

View Postddaannii, on 07 februarie 2018 - 22:05, said:

Pasquali 946 am eu, vad ca la tine pe placuța din față scrie 941, mare diferenta intre ele nu este.
La munca se comporta bine, trebuie sa fii mancat bine inainte de a te apuca de treaba ca are putere si spor mai mult de cat crezi ca poti duce tu.
De ce vrei remorca cu tractiune?
Eu am remorca facuta la el pe punte de golf la care i-am micsorat encartamentul.
Duce 1000kg fara probleme, daca vrei mai mult pune greutati pe jante, se gasesc pe net originale.
In rest spor la munca.

View Postliviu9, on 07 februarie 2018 - 23:04, said:

Luat cu toate accesoriile din poze? L-am studiat si eu si pozele seamana cele facute de vanzator. Mie mi-a fost teama sa ma bag, ca nu ma pricep la masini termice , apoi daca e sa ma hotarasc la sh ma uit dupa 4x4 pentru dealuri. Sunt curios cum merge...
Sa-l stapanesti sanatos si cu folos. Mi-a placut cisterna...

Cu stima,
Liviu

View Postddaannii, on 07 februarie 2018 - 22:05, said:

Pasquali 946 am eu, vad ca la tine pe placuța din față scrie 941, mare diferenta intre ele nu este.
La munca se comporta bine, trebuie sa fii mancat bine inainte de a te apuca de treaba ca are putere si spor mai mult de cat crezi ca poti duce tu.
De ce vrei remorca cu tractiune?
Eu am remorca facuta la el pe punte de golf la care i-am micsorat encartamentul.
Duce 1000kg fara probleme, daca vrei mai mult pune greutati pe jante, se gasesc pe net originale.
In rest spor la munca.

View Postddaannii, on 07 februarie 2018 - 22:05, said:

Pasquali 946 am eu, vad ca la tine pe placuța din față scrie 941, mare diferenta intre ele nu este.
La munca se comporta bine, trebuie sa fii mancat bine inainte de a te apuca de treaba ca are putere si spor mai mult de cat crezi ca poti duce tu.
De ce vrei remorca cu tractiune?
Eu am remorca facuta la el pe punte de golf la care i-am micsorat encartamentul.
Duce 1000kg fara probleme, daca vrei mai mult pune greutati pe jante, se gasesc pe net originale.
In rest spor la munca.
salut,asa e ,scrie 941,am gresit eu,as vrea remorca cu tractiune pentru locurile mai putin accesibile,pe dealuri si prin padure

#7
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Cisterna? la irigatii, stropit, erbicidat, apa menajera, etc ; parca avea si pompa in dotare; ar putea si ?!vidanja!? cu o pompa adecvata.
Asta vara chiar ma gandeam la o minicisterna pe roti sa aduc apa menajera din Olt, ca mi se colmatase captarea de apa menajera si nu gaseam ajutor sa scot noroiu... am si fantana, dar o folosesc doar pentru potabila, ca nu are mai mult de 200l si daca ii scot se mai limpezeste in 3 zile.
Numa sa aiba moto viata lunga...si fara nevoie de reparatii.

#8
pictorul1

pictorul1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.12.2014

View Postliviu9, on 08 februarie 2018 - 18:46, said:

Cisterna? la irigatii, stropit, erbicidat, apa menajera, etc ; parca avea si pompa in dotare; ar putea si ?!vidanja!? cu o pompa adecvata.
Asta vara chiar ma gandeam la o minicisterna pe roti sa aduc apa menajera din Olt, ca mi se colmatase captarea de apa menajera si nu gaseam ajutor sa scot noroiu... am si fantana, dar o folosesc doar pentru potabila, ca nu are mai mult de 200l si daca ii scot se mai limpezeste in 3 zile.
Numa sa aiba moto viata lunga...si fara nevoie de reparatii.
multumesc pentru idei,daca o sa am nevoie sigur o folosesc,are si pompa ,o sa vad cum functioneaza si va spun ,cand am timp o sa pun cateva poze cu utilajul la lucru.stima

#9
tamasasandor

tamasasandor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.10.2007
Maine as dorii sa imi cumpar un motocultor. Puteti sa imi dati idei la ce sa fiu atent? Eventual pareri daca merita? Nu ma pricep la astea si nici la motoare nu ma pricep. Astept sfaturi.
Multumesc anticipat. https://www.olx.ro/o...li-IDahj6j.html

#10
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
Incearca sa afli care-s diferentele intre el si celalalt utilaj pe care-l are la vanzare:
https://www.olx.ro/o...html#388ad76afb

Am dubii ca ar fi segmentat. Ca e proaspat vopsit, in graba, asta-i clar.

#11
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Tu doresti doar pentru Transport?
Vezi ca Alea cu remorca Direct cuplata e posibil sa nu aibe coarnele si este greu la manevrat prin Gradina.
Cauta clasic.

#12
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Posttamasasandor, on 08 februarie 2018 - 21:59, said:

Maine as dorii sa imi cumpar un motocultor. Puteti sa imi dati idei la ce sa fiu atent? Eventual pareri daca merita? Nu ma pricep la astea si nici la motoare nu ma pricep. Astept sfaturi.
Multumesc anticipat. https://www.olx.ro/o...li-IDahj6j.html
Ma repet, vrei motocultor sau utilaj pentru transport?
Vezi caci cu asta din link e aproape imposibil sa dai cu freza sau cu plugul.
Ai intrebat proprietarul daca are setul de coarne sa poti intra cu el pe brazda?
Eu nu as da 1400eur pe acel utilaj de transport.
A fost acum vreo luna pe olx un motocultor pasquali 946 la 1300eur care era in stare fff.buna.
S-a vandut, ca-ti dadeam link, era ca al meu din poza, cu vopseaua originala pe cel la vanzare, frumoasa scula.
Mai cauta si nu te grabi.

Edited by ddaannii, 09 February 2018 - 22:10.


#13
tamasasandor

tamasasandor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.10.2007

View Posttil, on 08 februarie 2018 - 23:41, said:

Incearca sa afli care-s diferentele intre el si celalalt utilaj pe care-l are la vanzare:
https://www.olx.ro/o...html#388ad76afb

Am dubii ca ar fi segmentat. Ca e proaspat vopsit, in graba, asta-i clar.
Multumesc pentru raspunsuri. Ar fi fost ok si partea de transport dar telul era sa am o jucarie pentru ogor 50 mp :) in ceea ce priveste vopseaua noua era un pic suspect. Ramane sa mai caut. Oricum era mult peste buget.

#14
pictorul1

pictorul1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.12.2014

View Posttamasasandor, on 09 februarie 2018 - 22:44, said:

Multumesc pentru raspunsuri. Ar fi fost ok si partea de transport dar telul era sa am o jucarie pentru ogor 50 mp Posted Image in ceea ce priveste vopseaua noua era un pic suspect. Ramane sa mai caut. Oricum era mult peste buget.
daca lucrezi numai 50 mp mai bine cauti ceva pe benzina 8-10 cp cu freza si un plug si cred ca te descurci ,ce ai gasit tu e o motoagricola dar se vede ca e pregatita de vanzare ,si e facuta in mare graba.bafta

#15
pictorul1

pictorul1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.12.2014
salut ,azi am pus utilajul la treaba si sincer m-a cam speriat cat e de puternic si ce poate sa faca,pun si cateva poze sa vedeti si voi cum m-am distrat eu azi sau mai bine zis cum s-a distrat el cu minePosted Image am incercat sa pun si un film dar nu am reusit,.....daca pe cineva intereseaza pompa si cisterna sunt dispus sa le vand.stima si spor la treaba

Attached Files


Edited by pictorul1, 01 March 2018 - 21:20.


#16
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Filmul se incarca pe youtube si aici pui link.

#17
pictorul1

pictorul1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.12.2014

View Postddaannii, on 01 martie 2018 - 21:18, said:

Filmul se incarca pe youtube si aici pui link.
ok,multumesc

#18
pictorul1

pictorul1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.12.2014

View Postpictorul1, on 01 martie 2018 - 21:14, said:

salut ,azi am pus utilajul la treaba si sincer m-a cam speriat cat e de puternic si ce poate sa faca,pun si cateva poze sa vedeti si voi cum m-am distrat eu azi sau mai bine zis cum s-a distrat el cu minePosted Image .....daca pe cineva intereseaza pompa si cisterna sunt dispus sa le vand.stima si spor la treaba
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Oes8aTvcJ-w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pictorul1, 03 March 2018 - 20:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate