Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Lipsa sunet de la receiver sau tv?

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 18.08.2016
Salutare! Va spun din start ca nu prea ma pricep si va cer sfatul.Am un upc mediabox sd si l.am conectat la tv.ul meu care e vechi rau(deci nu e plasma),imi da imagine,totul merge perfect in afara de sunet,nu se aude nimic,am facut tot ce se putea,am sunat si la relatii cu clientii,l.am scos din priza,l.am resetat,nimic.Faza e ca acum 2 zile cei de la upc au schimbat frecventele si fiind tv.ul vechi numai prinde nimic pe analogic,doar prin mediabox.Tv.ul are in spate doar o mufa scart si cea de antena.Am schimbat cablul scart cu unul la fel tot de la upc si tot nu se aude,cand dau maxim la volum se aude un pic un sunet de parca ar avea purici.Sa transmita acest cablu scart doar video si nu si audio?Tin sa precizez ca acest mediabox l.am luat de la plasma si acolo am bagat mediabox hd,iar cand l.am scos, intre tv si mediabox mai era o un cablu,cred eu audio(nu ma pricep)iar acel cablu era bagat in mufa rf out de la mediabox si intr.una dintre mufele rca(alba ,rosie).Iar langa acea mufa rf out e pus cablul din perete(rf in).Ce spuneti,sa iau acest cablu care zice ca e video,audio: https://altex.ro/cab...cart-hama-11944 sau sa ma duc direct cu el la service sa vada dc nu se aude??

Edited by asd11, 07 February 2018 - 21:35.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu poti sa pui si tu niste poze cu spatele la media box si cu spatele TV-ului?  Unele mediaboxuri au (mai rar) iesire separata pa RCA caz in care TV-ul ar trebuis aiba intrare de RCA (alb si rosu). Daca nu are, de unde sa ai sunet?  Majoritatea TV-urilor transmit si sunet pe SCART dar trebuie selectat sursa de sunet prin meniul TV-ului sau pe mediabox.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Da volumul tare si la tv si la mediabox.

#4
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 18.08.2016
Am dat volumul tare si din tv si din mediabox..

Poze cu spatele mediboxului si tv.ului

Attached Files



#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Infinge bine mufele scart.
Si la mine nu aveam sunet cand mufele nu erau ferm introduse.

#6
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 18.08.2016
Niciun semn de viata din partea sunetului :(..normal si normal acea mufa scart trebuie sa dea si sunet indiferent ce tv ai,nu?sau da numai video si trebuie sa iau o mufa ce reda si audio sau sa iau un rca cu mai.multe mufe de scart si acolo bag mufa scart si am si sunet? Tv.ul nu are decat acele mufe,nu are nicio mufa audio(rca etc)

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Scart are si video si audio.
In cel mai rau caz pui un cablu RF intre mediabox si tv. Pe tv cauti canalul pe care scoate mediaboxul semnal.

#8
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 18.08.2016
Nu stiu daca am inteles eu bine,deci in mufa rc out bag alt cablu la fel ca cel din rc in(de langa)si dupa in mufa de la tv?

Sau sa iau asa ceva: https://altex.ro/spl...-42946-2-iesiri plus cablu scart la rca: https://altex.ro/cab...art-hama-43178/ si in acel adaptor cu 2 mufe sa bag mufa scart care iese din mediabox si cablul scart de la rca si mufa scart de la acel adaptor in tv?

Sau asa ceva sa il bag in rf out si in tv: https://altex.ro/cab...ia-my2016-1-5m/

Edited by asd11, 07 February 2018 - 22:41.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Cablu FR. Link 2.
Insa calitate mai slaba vei avea.
Pune direct cablul ce vine in tv. Nu prin mediabox. Vei vedea cele analogice. Fa o rescanare.
Pt digital, doar prin mediabox. Insa prin scart e cel mai bine. Verifica ce e defect. Cred ca tv.

#10
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 18.08.2016
Am dat si autoscanare si pe analogic si pe digital...nimic..deci cablul coaxial asta sa il iau,nu? : https://altex.ro/cab...ia-my2016-1-5m/ daca tot nu merge il duc la service ori iau altu mai vechi care are si rca, pana o sa iau altul mai bun

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 asd11, on 07 februarie 2018 - 21:32, said:

l.am conectat la tv.ul meu care e vechi rau(deci nu e plasma)

De parca plasma ar fi moderna.

#12
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 18.08.2016
Deci e fantastic :)).am apasat mai bine pe mufa scart ce iese din mediabox si acum merge sunetul,era cred ca 2 mm scoasa putin mufa si am zis sa apas,a intrat si merge..va multumesc oricum pentru sfaturi :D

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 asd11, on 07 februarie 2018 - 23:19, said:

Deci e fantastic Posted Image).am apasat mai bine pe mufa scart ce iese din mediabox si acum merge sunetul,era cred ca 2 mm scoasa putin mufa si am zis sa apas,a intrat si merge..va multumesc oricum pentru sfaturi Posted Image

E magic!  De multe ori mufele SCART nu fac bine contact, e o tehnologie invechita dar multa lume nu stie ca la mufele alea, se slabeste intai surubul din capatul mufei, se introduce mufa si se strange surubul la loc... Multi trag de ele pur si simplu.

Deci, slabeste surubul.. baga mufa din nou, complet in locas si apoi strange surubul... astfel conexiunea va fi una ferma.

Edited by rosix, 08 February 2018 - 04:21.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Deci tot ce-am scris (#5) nici nu ai citit.

#15
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 18.08.2016
Ba da am citit,pur si simplu am mai apasat inca o data usor si a venit sunetul,desi mai apasasem in trecut de o gramada de ori

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate