Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

telefon cumpărat sigilat confiscat de catre Politie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#91
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,178
  • Înscris: 27.06.2007
si daca schimb/rescriu IMEI-ul (intr-adevar e greu,dar nu imposibil) cum mai gaseste telefonu?

Edited by STARTREK1, 08 February 2018 - 11:24.


#92
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
teoretic nu, dar nu se stie.
imei-ul nu e singurul cod de indentificare din telefon.

Edited by arg, 08 February 2018 - 11:41.


#93
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Pagina precedenta e doar cu flame. Si nici macar nu au legatura cu cazul de fata.

cosmin57, am rugamintea sa ne tii la curent. Cazul tau deja mi se pare incredibil. Ai vazut pe pagina precedenta ca a fost gasit un telefon, dar era folosit, nu sigilat. Ca sa aflam si noi cum se poate gasi un telefon sigilat in Romania furat din alta tara.

#94
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,322
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ai nteles?
In Germania au fost furate mai multe telefoane in cutie.
Au fost date la politie setiile IMEI. Politia de acolo a instiintat TOTI operatorii, punand la dispozitie seriile IMEI.
Hotii le-au plasat in toata lumea.
Cumparatorul a pus un SIM pe abonament si s-a inregistrat in retea.In secunda 2 operatorul a observat si a comunicat politiei din Ro datele abonatului.
Politia a venit cu mandat de perchezitie si a luat telefonul furat.
Insa trebuiau si audieri si declaratii scrise.
Astea nu le-a mai scris aici.

#95
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 15.05.2008
la care va plac mokaciunile furate si se depune plangere pt pierdere furt nu aveti nici o sansa sa scapati,doar daca nu-l veti folosi niciodata pt a,apela sau pe net

#96
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008

 dorin_2k, on 08 februarie 2018 - 07:34, said:

Si in 2014 cand a fost accidentul aviatic din Muntii Apuseni era in revizie?
Au primit si coordonatele dar era greu cu unitatile de masura.
Inca nu putem folosi tehnologia Bond.

Se vede ca nu stii cum functioneaza telefonia mobila si triangulatia.
In 2014 telefonul era conectat la un singur site pentru ca erau in munti. In situatia asta se poate localiza telefonu cu o precizie de vreo 15-20 km.
Atunci cand esti intr-un oras precizia e mai buna, dar pe initiator l-au localizat cu ajutorul operatorului de telefonie prin adresa care o are la abonament..

 dorin_2k, on 08 februarie 2018 - 08:06, said:

L-au gasit ca aveai contul google pe telefon.

Politia nu are acces la informatiile de acolo.

Edited by cristyz, 09 February 2018 - 09:50.


#97
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,322
  • Înscris: 01.12.2001

 cristyz, on 09 februarie 2018 - 09:49, said:

Se vede ca nu stii cum functioneaza telefonia mobila si triangulatia.
In 2014 telefonul era conectat la un singur site pentru ca erau in munti. In situatia asta se poate localiza telefonu cu o precizie de vreo 15-20 km.
Bine ca esti tu destept.
Conectat telefonul la un singur site?
In cel mai rau caz era conectat la o singura celula. De asta se numeste si telefon celular.

Iar in cazul din 2014 aia au transmis exact coordonatele GPS din telefon. Insa nu au stiut sa le interpreteze. Sa le transforme din GMS in GZ.

#98
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 dorin_2k, on 09 februarie 2018 - 10:12, said:

Sa le transforme din GMS in GZ.
aici deja e problema celor de la "112"

#99
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Onan_Barbaru, on 08 februarie 2018 - 07:31, said:

Daca nu te pricepi, mai bine vezi-ti de treaba si nu-ti mai da cu parerea despre "munca de detectiv" si "tehnologia depasita". Nu confunda politia locala si "sectoristii", cu cei de judiciar. Mi-au recuperat un telefon la cateva zile dupa ce a fost furat. Baetii l-au localizat la fix si nu era abonament. Fraierul ala nu avea treaba cu furtul, cumparase telefonul de pe strada, dar a intrat in rahat rau de tot, ca lucra in armata si in timpul liber facea pescarie. Cand au intrat peste el in apartament, l-au gasit cu niste curve si-un client. Chiar a spus ca telefonul il luase pentru o fetita noua, ca sa o sune clientii.
Nu esti singurul care si-a recuperat telefonul ciordit, chiar si aici pe forum am mai vazut ca se poate.
In rest, ai grija cum vorbesti ca acel user e mai inteligent decat tine.

#100
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 gumball3000, on 09 februarie 2018 - 10:50, said:

In rest, ai grija cum vorbesti ca acel user e mai inteligent decat tine.
N-am stiut, dar acum am aflat din link-ul pus de tine, ca "de la varsta de 9-10 ani a inceput sa faca pe proasta". Acum, ma gandesc ca poate o fi ramas asa...

#101
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Pentru ca un telefon sa fie recuperat este necesara seria IMEI a acestuia. Cu aceasta serie IMEI se solicita operatorilor de telefonie anumite informatii (este necesar sa fie introdus un sim in telefon si sa fie utilizat, indiferent ca este abonament sau cartela), astfel se pot localiza acele telefoane prin anumite metode (nu neaparat iti arata exact locul unde se afla, ci doar o celula), dar prin coroborarea mai multe informatii obtinute se poate realiza acest lucru.
Ideea este ca pentru a obtine aceste informatii, politistii se adreseaza instantei de judecata si numai aceasta se poate pronunta in acest sens, apoi urmeaza o intreaga procedura.
De obicei se realizaeaza in cazul dosarelor penale complexe, care au ca obiect savarsirea unor infractiuni mai grave, precum talharii, furturi calificate (din locuinte sau societati comerciale, cu prejudicii mai mari) dar exista si cazuri cand au fost recuperate telefoane pierdute sau sustrase din buzunare.
Ganditi-va ca ar fi imposibil de aplicat aceasta procedura pentru absolut orice individ care-si uita telefonul in taxi, il pierde pe strada sau in cine stie ce imprejurari.
Nu este nevoie de vreo interventie a vreunui stat strain sau ce prostii am citit mai sus.
Se aplica zilnic aceste proceduri si la noi in tara, cel putin in Bucuresti exista foarte multe solicitari in acest sens.

Edited by Dau, 09 February 2018 - 11:47.


#102
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am si eu o cunostinta de si-a pierdut telefonul in urma cu vreo luna/doua, i-am spus sa se duca pe la politie sa-l dea pierdut, dar nu cred ca m-a ascultat.
Mai poate lasa vreo sesizare daca a trecut atat timp sau e limita de 30 zile?
Se baga sa-l caute prin IMEI in cazurile astea?
Nu de alta, dar telefonul inca mai suna cand si-a dat seama ca l-a pierdut, apoi brusc a fost inchis, probabil l-a gasit intr timp cineva si l-a inchis.

#103
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
In cazul in care telefonul i-a fost furat poate sesiza politia oricand, nu face obiectul unei plangeri prealabile cu termen de trei luni de zile.
Ideea este cu totul alta. Aceste solicitari se pot face doar in cazul unor anumite infractiuni expres prevazute de lege, precum cele privind combaterea criminalitatii organizate, violuri, talharii, furturi calificate etc. asa cum am zis mai sus, care implica o oarecare complexitate.
In cazul in care tu il pierzi pe strada iar incadrarea este pe insusirea bunului gasit sau ajuns din eroare la faptuitor sau chiar si cea de furt (simplu, nu calificat), nu exista temei legal sa fie desfasurata toata aceasta procedura, intrucat nu sunt indeplinite conditiile prevazute in lege.

On topic: ma indoiesc totusi ca a fost efectuata o perchezitie domiciliara doar pentru recuperarea unui simplu telefon. De obicei se procedeaza astfel cand exista indicii ca la acea adresa locuieste cel care a savarsit infractiunea sau ca se afla mai multe dispozitive care fac obiectul dosarului penal.
Mai mult ca sigur s-au prezentat la prima ora a diminetii cativa politisti care l-au intrebat de sanatate si i-au spus ca detine un telefon sustras. A fost condus la sediul unitatii de politie unde a fost audiat ca martor  (unde, cand, cum a intrat in posesia telefonului) si i-a fost ridicat dispozitivul in baza unei ordonante, ocazie cu care i-a fost inmanata o copie dupa procesul verbal de ridicare.

Edited by Dau, 09 February 2018 - 12:00.


#104
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,886
  • Înscris: 25.12.2016
Pentru ca au existat niste speculatii asupra detaliilor despre perchezitia facuta la initiator, iata un articol despre perchezitia la domiciliu, despre orele intre care se poate face aceasta si despre ce trebuie sa contina procesul verbal intocmit la sfarsit.


Percheziţia domiciliară face parte din categoria percheziţiei judiciare şi, potrivit art. 156 alin. (2) NCPP, aceasta se efectuează cu respectarea demnităţii, fără a constitui o ingerinţă disproporţională în viaţa privată. Conform art. 27 alin. (1) din Constituţie: ”Domiciliul şi reşedinţa sunt inviolabile. Nimeni nu poate pătrunde sau rămâne in domiciliul ori reşedinţa unei persoane fără învoirea acesteia.” Durata mandatului de percheziţie domiciliară este de maximum 15 zile, iar în acest interval, mandatul de percheziţie nu poate fi folosit decât o singură dată. Percheziţia domiciliară nu poate fi efectuată în timpul nopţii. Organele de urmărire penală pot pătrunde în domiciliul unei persoane în vederea efectuării percheziţiei între orele 6:00-20:00, cu excepţia situaţiei în care infracţiunea este flagrantă sau percheziţia urmează să se efectueze într-un local public. Percheziţia care este începută între orele 6:00-20:00 poate fi continuată şi în timpul nopţii.
Cititi aici mai mult: http://adevarul.ro/l...d1e8/index.html

#105
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Buna dimineata stimati internauti!

Ca sa nu deschid un topic asemanator, zic sa pun aici un pic altfel problema. Ok, inteleg faptul ca poti gasi pe internet telefoane noi, autentice in cutii sigilate.

Eu am lucrat pentru o firma care detine un mare magazin online si cineva a incercat sa faca retur la un telefon cu factura falsa. Dar se vedea clar ca e falsa, nu aparea in baza noastra de date iar hartia in sine cu logoul firmei pareau editate.

Evident, a fost refuzat returul.

Si revenim aici, sa zicem ca un om isi prelungeste actualul abonament si primeste un telefon ori il achizitioneaza pe baza unor puncte, acesta decide sa isi vanda telefonul, cu tot cu acte, se intalneste cu clientul, incheie  tranzactia.

Ce-l opreste pe vanzator sa declare telefonul furat? Astfel, il va recupera de la client cu ajutorul politiei si va ramane si cu banii in posesia sa in urma tranzactiei.

Pe sistemul "ti l-am vandut cu tot cu acte dar la final eu mi-am 《recuperat》 produsul + am ramas cu banii tai".

Edited by bogdan_z, 20 February 2019 - 07:53.


#106
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
@bogdan_z
Da, nu e imposibil scenariul, insa exista de partea cumparatorului niste dovezi, acte, mesaje intre cei doi, email-uri, care in instanta pot dovedi ca el a fost de buna credinta.
Ca doar nu a intrat in casa vanzatorului si i-a sustras actele, cutia, accesoriile si a mai si scris de pe contul lui niste mesaje de vanzare.
Eventual, un cumparator poate solicita vanzatorului sa-i scrie pe spatele facturii de mana, pentru identificare dupa scris: "instrainat lui xxx la data dd.mm.yyyy"

Edited by Ciubex, 20 February 2019 - 08:40.


#107
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Deci despre ce e vorba in topicul asta? S-au contrazis unii cu altii ca legea e ba asa, ba asa.

Initiatorul nu a mai dat de mult pe-aici. Ba chiar nici nu s-a sinchisit sa posteze procesul verbal (nici la insistentele colegilor, nici la insistentele unui moderator pe privat). De fapt de atunci trebuia inchis topicul. Sau chiar sters. Discutam discutii.

#108
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004

 gumball3000, on 09 februarie 2018 - 11:48, said:

Am si eu o cunostinta de si-a pierdut telefonul in urma cu vreo luna/doua, i-am spus sa se duca pe la politie sa-l dea pierdut, dar nu cred ca m-a ascultat.
Mai poate lasa vreo sesizare daca a trecut atat timp sau e limita de 30 zile?
Se baga sa-l caute prin IMEI in cazurile astea?
Nu de alta, dar telefonul inca mai suna cand si-a dat seama ca l-a pierdut, apoi brusc a fost inchis, probabil l-a gasit intr timp cineva si l-a inchis.
Depinde de politisti cred. De un caz am auzit ca s-a rezolvat in citeva luni, iar al nepotului nu, ba mai mult parintii au fost certati ca i-au cumparat copilului asa telefon (era un Allview ceva mai rasarit, dar nu extrem de scump...) si aici au trecut vreo 3-4 ani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate