Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Pareri zona si apartamente

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
My_Godfather

My_Godfather

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.09.2007
Va salut,

De ceva timp imi tot arunc onchii dupa un apartament care sa corespunde urmatoarelor criterii:
1. 2 camere cu suprafata > 50 mp
2. decomandat cu bucatarie inchisa
3. etaj 1-3 ( sa nu fie ultimul nivel, maxim et 3)
4. pret pana in 60 mii (disponibil prin programul prima casa)

Ca si zona, urmaream asa zisul "titan nou" aflat in zona Ozana, Theodor Pallady, preferabil cat mai spre centru (departe de zona policolor).
Am vazut ca sunt mai multi dezvoltatori in zona si, evident, multe agentii care se ocupa cu vanzarea pe acolo.

A vizitat cineva acea zona si/sau are ceva informatii despre?

O sa fac o vizita in zilele urmatoare, dar as vrea sa stiu la ce sa ma astept, ce sa urmaresc

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
pai e bine de stiut si daca esti legat de un cartier, ca daca o sa locuiesti acolo si muncesti pe cealalta parte a Bucurestiului si faci zilnic 2 ore la munca, mai bine te muti la Constanta.

Uitate si prin Dr. Taberei, cartier linistit si dupa terminarea metroului o sa se dezvolte.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007
Locul in care te duci la serviciu nu e neaparat batut in cuie, deci nu ar trebui sa fie un criteriu eliminatoriu iar metroul din Dr Taberei e in aceeasi categorie cu monstru din Lochness, toata lumea a auzit de el, putini l-au si vazut.

#4
My_Godfather

My_Godfather

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.09.2007
Pana se da drumul la metroul din drumul taberei, platesc cel putin jumatate de credit.
In 40-45 zile o sa incep munca in zona grivita si o sa fac o ora pe drum cu metroul + pas pana la locul de munca.

Nu pot sa spun ca sunt legat, dar stau de 7 ani in zona liviu rebreanu, oarecum aproape de "titanul nou".

Parca nu as vrea in zona soseaua chitilei sau pajura

In special ma interesau opinii si informatii despre zona si dezvoltatorii de acolo.

Sunt bine venite si sugestii in criteriile enumerate, din alte zone, dar cu metrou apropiat (1.5km)

#5
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

 My_Godfather, on 07 februarie 2018 - 15:20, said:

Ca si zona, urmaream asa zisul "titan nou" aflat in zona Ozana, Theodor Pallady, preferabil cat mai spre centru (departe de zona policolor).

Sunt si zone mai rele. Macar aici esti in Bucuresti, ai metrou direct spre unirii, iesire relativ usoara spre centura. Totusi, deocamdata, pe strada ai senzatia aia ca esti in camp. Nu periferie ci camp.

#6
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Eu mi-am achizitionat recent un apartament cu 2 camere, suprafata utila 58 mp, pret 55290. Este pe strada gura fagetului (de fapt, e intre strada gura fagetului si gura putnei, sunt 4 blocuri aliniate, al meu fiind ultimul). Locul de parcare e 2500 euro exterior (au si acoperit la 5000, dar nu recomand deoarece e la subsol, iar panta de urcare este destul de abrupta si da direct in strada).
Ca zona, pot sa zic ca e plina de constructii, iar din cauza asta are de suferit si drumul. Ca idee, strada drumul gura fagetului e asfaltata, gura putnei nu e, deci poti sa te orientezi mai bine.
Fac 20 de minute pana la metrou (1 decembrie). La statia Nicolae Teclu nu am incercat, dar cred ca fac mai putin. Daca depinzi in mare masura de mijloacele de transport in comun si esti o fire mai comoda, nu prea e de tine zona.
Daca vrei mai multe informatii, mesaj privat.

#7
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Nu stiu de ce vrei sa dai 60.000. Eu unul am vazut pe Aleea Livezilor, Ferentari, la preturi mult mai bune. Vazusem unul chiar si la 16.000.

Edited by Zark, 07 February 2018 - 17:38.


#8
My_Godfather

My_Godfather

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.09.2007

 Zark, on 07 februarie 2018 - 17:37, said:

Nu stiu de ce vrei sa dai 60.000. Eu unul am vazut pe Aleea Livezilor, Ferentari, la preturi mult mai bune. Vazusem unul chiar si la 16.000.
multulesc, dar nu e pentru mine zona

#9
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016
Și totuși Ferentari este în cercul de 5 km din Piața Unirii. Nu construiește nimeni în Ferentari. Au făcut trei metrouri unul lângă altul prin Crângași, Militari, Drumul Taberei (în construcție), dar nimic spre Sud. Or fi mulți ți gani. Dar sunt mai mulți în alte părți. Numai că nu se recunoaște.

Edited by Esticul, 08 February 2018 - 23:36.


#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

 Esticul, on 08 februarie 2018 - 23:35, said:

Și totuși Ferentari este în cercul de 5 km din Piața Unirii. Nu construiește nimeni în Ferentari. Au făcut trei metrouri unul lângă altul prin Crângași, Militari, Drumul Taberei (în construcție), dar nimic spre Sud. Or fi mulți ți gani. Dar sunt mai mulți în alte părți. Numai că nu se recunoaște.

zona inca este grava si deloc in dezvoltate. Inca a ramas ghetto-ul Bucurestiului, iar numarul de rromi este cu siguranta cel mai mare. Sa existe strazi in anul 2018 in care nu ai tupeu sa mergi pe ele este trist.

#11
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Nu e vorba de t-igani (lol, de ce se cenzureaza?), astia sunt peste tot. Problema e ca majoritatea celor din zona sunt puscariasi/drogati, iar peisajul este presarat cu gunoaie si sobolani.

Edited by Afroditu, 09 February 2018 - 09:57.


#12
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

 Afroditu, on 09 februarie 2018 - 09:57, said:

Nu e vorba de t-igani (lol, de ce se cenzureaza?), astia sunt peste tot. Problema e ca majoritatea celor din zona sunt puscariasi/drogati, iar peisajul este presarat cu gunoaie si sobolani.

Asta numesc eu zona perfecta pentru un trai linistit.

#13
My_Godfather

My_Godfather

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.09.2007
Sunt prea multi factori pentru care nu vreau in zona aia, majoritatea enumerati deja.
In plus, prefer sa dorm pe timp de noapte, in general. Si muzica pe care o ascult, sa fie doar din boxele mele si doar pentru mine. Asa-s eu
Poate am exagerat putin, dar cred ca ati inteles ideea.

In plus, daca vreau sa inchiriez peste 10 ani, nu o sa fie rentabil si nici usor de gasit chirias. Nu s-au intamplat miracole in 20 de ani de la revolutie, nu ma astept sa se intamplat nici in 10 de acum incolo ...

Revenind, am fost si am vazut ceva in zona.
1. blocul 4 Sofia residence, il vor finaliza in august. Ca si pozitie, este pe strada siriului. am citit pe forum despre blocurile 1 si 2 de la acelasi dezvoltator si nu pot sa spun ca-s prea imrepsionat.
2. La recomandarea unui coleg de forum, Codrea residence, ca pozitie fiind putin mai departe fata demetrou 1 dec (~300m).

Ceva informatii si pareri despre cei 2 dezvoltatori?

#14
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Pot sa-ti zic despre Codrea ca m-am interesat inainte. Cele doua blocuri apartin celor doi frati Codrea (Adrian si Catalin). Ei mai au un complex residential in zona Giurgiului (cauta pe google) si unul in Turnu Magurele (de unde sunt originari).
DIn ce mi-a zis cineva, se pare ca sunt in relatii bune cu fiul lui Dragnea, dar eu nu am gasit sa aibe probleme cu Justitia.

Alte recomandari pe care pot sa ti le mai fac din zona:
- Titan 4 Residence (e peste drum de codrea)
- High Class Residence (e mai aproape de zona cu blocuri, dar e langa o zona care cica e naspa - aleea postasului.

#15
My_Godfather

My_Godfather

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.09.2007
Revin cu ceva informatii si nelamuriri

Am discutat pentru sofia residence si am cerut un draft de precontract. initial a spus ca o sa-mi trimita, dupa care nu se poate, ca nu au, ca vedem precontractul la notar. mi se pare ciudat si tras de par.
Am fost si la burnitei residence 4, unde asteapta ceva aprobari sa demareze contrusctia si mi-a explicat tipul ce sicum. am vazut cele 3 blocuri facute de ei, am vazut terenul, mi-au dat draft de preontract. problema e ca e mai scump si data de finalizare e pentru aprilie-mai 2019. dar marea mea problema, ca nu vad nimic fizic momentan ...

Intrebare: la achitarea avansului, pana in precontract, se semneaza ceva? chitanta pentru sduma?
Pt cazul sofia residence 4, imi trece prin cap urmatorul scenariu: dau avansul, merg la precontract si acolo sunt clauze care nu imi convin si nici eu nu renunta la ele si asa pica "afacerea". rezervarea o pierd sau recuperez? (stiu ca as putea sa il intreb direct pe tipul cu care am comunicat, dar dupa faza cu draftul de precontract, nu prea ma incanta gandul de a vorbi cu el)

#16
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
In mod normal, mersul este acesta:
1. Stabiliti o data comuna cand mergeti la notar pentru semnarea precontractului.
2. Inainte de data asta, ti se trimite draftul precontractului pentru a-l citi si a clarifica nelamuririle.
3. La notar, semnezi precontractul - platesti notarul - apoi te duci sa faci transfer bancar pentru avans si sa le trimiti dovada.

Cel putin asa a fost la mine :)

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
oriunde, dupa posibilitati si gusturi, dar langa metrou sa fie.

#18
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Zark, ai glumit cu zona Livezilor ce naiba ! Cum sa iei acolo ?
Nu am inteles de ce nu se face metrou catre Rahova pana la autogara, fac in drumul taberei, dar nu acolo ?! Ciudat.
Afroditul trebuia sa iei si tu la un 7 minute de metrou, nu la 20..totusi.

Fron, pe ce strada mai exact zici ca esti in camp ?!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate