Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Forma Pamantului.

  • Please log in to reply
878 replies to this topic

#1
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,118
  • Înscris: 25.02.2007
Vazand ca au aparut o gramada de oameni care cred ca Pamantul este plat si existand o gramada de oameni care cred ca este rotund, neignorand nici minoritatile cu pamantul gaurit sau alte forme, propun acest subiect unde sa cautam sa identificam cele mai simple si accesibile metode pentru determinarea formei pamantului.

Pentru inceput, prezint abordarea mea in aceasta directie.
Attached File  Flat Earth rasarit.png   23.44K   207 downloads
Attached File  Round Earth rasarit.png   18.73K   197 downloads
Avem aici 2 forme, plata si rotunda si o situatie liminta la rasarit/apus.
Conform cu aceste desene, la rasarit/apus, o cladire (inalta ar fi bine) va fi iluminata in mod diferit.
In forma plata avem iluminata partea de jos si intuneric sus iar in forma rotunda avem iluminata partea de sus si intuneric jos (adica invers).

Am ales pentru forma plata un soare tip reflector (spot) pentru ca la cat se deplaseaza el pe suprafata pamantului plat (10k km inaltime si +-40k km departare), daca soarele ar fi omnidirectional n-am mai avea noapte deloc (distanta creste de maxim 4x iar intensitatea luminoasa scade de 16x).

Mie aceste desene imi spun ca forma pamantului este rotunda.


Propun ca discutiile sa le purtam cu modele si logica.
Fara NASA, oculta mondiala, Soros, 666 si altele. Astea nu sunt analize/observatii/gandire ci abandonarea opiniei proprii in favoarea teoriilor conspirationiste.
Sigur, e minunat sa descoperi o conspiratie si sa o dezvalui lumii - dar poate fi minunat (o vreme) si sa crezi doar ca ai descoperit dar sa nu stii tu insuti care este realitatea.
Asa ca propun sa aflam noi insine cum sta treaba Posted Image Cu puterile noastre.

#2
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Forma pamantului ( Terra ) este o forma geoida adica turtita la poli si bombat la ecuator...scurt.

#3
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
de unde stau eu, il vad plat.

#4
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Si eu ma gandesc ca ar putea fi plat, dar am o banuiala ca ar fi de forma triunghiulara cu varful in jos si o grosime de doar cativa cm. Ma tot gandesc, daca incerc sa ajung in unul dintre colturi, si nu am echilibru bun, voi cadea in spatiu ?

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Colegul nostru theMisuser explicand celorlalti ca Pamantul e rotund:

[ https://i.imgflip.com/qkbjv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Chiar nu cred ca aceasta discutie isi are rostul pe SP. Noi avem pretentia ca stim mai mult.

#7
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
Attached File  oblate-sphreroid.jpg   34.13K   133 downloads

#8
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Eu totusi cred ca e de forma asta:

https://cdn.pixabay....-467257_640.png

In triunghi acolo suntem noi. Daca incercam sa ajungem la capatul pamantului (unul din colturi), nu putem cadea pentru ca pamantul e inconjurat de un material asemanator sticlei, foarte gros si nu putem trece de el. In interiorul acestei sticle se afla pamantul triunghiular, atmosfera si tot ceea ce vedem noi. De asemenea, daca ajungem la una dintre laturi, un alt capat al pamantului, din nou, nu putem cadea in aer, asa ca trecem pe cealalta parte a pamantului, dar fiind foarte subtire nu ne dam seama.

Edited by Zark, 07 February 2018 - 14:30.


#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 theMisuser, on 07 februarie 2018 - 14:07, said:

Vazand ca au aparut o gramada de oameni care cred ca Pamantul este plat si existand o gramada de oameni care cred ca este rotund ...
Eu nu cred că e rotund, știu că e rotund.

#10
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 theMisuser, on 07 februarie 2018 - 14:07, said:

Asa ca propun sa aflam noi insine cum sta treaba Posted Image Cu puterile noastre.

Forta fie cu tine!

#11
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 mediasick, on 07 februarie 2018 - 14:17, said:

de unde stau eu, il vad plat.
Urca-te in avion si zboara cu el.

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
ei zic ca soarele se invarte in jurul pamantului,  ..e ca si cum ai lua o farfurie si un bec, si invarti becul in jurul pamantului (in jurul zidului antartica- au harta lor)
soarele nu se afla la ani lumina de pamant, ci doar la 3000 de km sau mile, nu mai retin exact...

in orice caz, daca pamantul ar fi plat, ai putea, folosind un telescop,  il pozitionezi spre , sa zicem vest, presupunand ca ai cale libera, ai putea sa-i vezi pe americani:)

Edited by jimi91, 07 February 2018 - 14:37.


#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

 Zark, on 07 februarie 2018 - 14:27, said:

Eu totusi cred ca e de forma asta:

https://cdn.pixabay....-467257_640.png

In triunghi acolo suntem noi. Daca incercam sa ajungem la capatul pamantului (unul din colturi), nu putem cadea pentru ca pamantul e inconjurat de un material asemanator sticlei, foarte gros si nu putem trece de el. In interiorul acestei sticle se afla pamantul triunghiular, atmosfera si tot ceea ce vedem noi. De asemenea, daca ajungem la una dintre laturi, un alt capat al pamantului, din nou, nu putem cadea in aer, asa ca trecem pe cealalta parte a pamantului, dar fiind foarte subtire nu ne dam seama.
Abia acum am inteles.

Dupa fiecare party, ma doare capul napraznic. Cred ca ajung mereu in coltul Pamantului si ma lovesc de sticla. Ha! Si acum inteleg ca nu vecinul mi-a zgariat masina. Sigur am atins-o de sticla Pamantului. Am simtit ceva si la roti, trecusem sigur peste coltul Pamantului.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 theMisuser, on 07 februarie 2018 - 14:07, said:

Asa ca propun sa aflam noi insine cum sta treaba Posted Image Cu puterile noastre.

http://www.ustream.t...orded/112617579

#15
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Pamantul daca elimini apa de pe el are suprafata unui cartof, nu este nici rotund nici oval cum zic unii, are o forma disproportionala. Am vazut chestia asta odata intr-un documentar pe Discovery SCience

Edited by pascali_daniel, 07 February 2018 - 14:47.


#16
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
din avion se vedea destul de rotund. Pentru mine e suficient.

#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
In orice caz, banuiala mea, vor publicitate ..ieftina:)..as fi suprins daca in urmatorii ani, nu vom vedea un film intitulat "flat earth"..un fel de 2012 al mayasilor:))...unde actorul principal va fi un youtuber cunoscut:)

#18
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
[ https://i.ytimg.com/vi/9_rqAUPQby8/hqdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si animat aici:
https://i.imgur.com/3hmXi19.gif

Edited by Kroghy, 07 February 2018 - 14:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate