Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Intrebare sticker GPL

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De fapt toate parcarile subterane au detectoare de gaze....

Edited by bumpocbum, 07 February 2018 - 15:03.


#20
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,377
  • Înscris: 23.04.2007

 adisz, on 07 februarie 2018 - 11:58, said:

Fuck the law.
Stie cineva articolul de lege care interzice accesul in parcari subterane?

#21
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 liviu121314, on 07 februarie 2018 - 11:38, said:

Si bine face, este ilegala prezenta autovehiculelor cu GPL in parcarile subterane, in caz ca face bum este pusa in pericol rezistenta cladirii respective.
In caz de incendiu, si benzina face bum.
In caz de defectiune, si benzina se poate scurge din rezervor si poate lua foc.

Eu sunt chiar curios de ce GPL-ul este tratat in mod diferit fata de benzina.
Amandoua sunt la fel de explozive.

P.S. NU am masina pe GPL.

#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pt ca majoritatea cu intalatii GPL is facute dea-mboulea ...

#23
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 adisz, on 07 februarie 2018 - 11:58, said:

Ce conteaza ca legea interzice accesul?Important este faptul ca este destul de solida butelia.
Fuck the law.

Nu legea interzice, ci normativele de securitate la incendii a parcarilor subterane, acolo unde nu se respecta conditiile impuse pentru vehiculele cu GPL.

Pentru ca exista si parcari subterane care permit, conform legii, accesul vehiculelor cu GPL.

Art. 48-51 din normativul de mai jos.

Attached File  Normativ_sec_inc_parcaje_subterane_dec_2009.pdf   233.76K   36 downloads

#24
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
In fapt normativul nu interzice accesul, ci pretinde anumiti senzori, instalatii de ventilatie si alte d'astea, ca sa previna riscul de explozie.
Dar cum "antreprenorul" neaos e si zgircit, e mai ieftin sa puna semnul de interzis si sa nu-si ocupe neuronul cu probleme d'astea.
De la articolul 48 la 55 se precizeaza clar conditiile necesare.

#25
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,377
  • Înscris: 23.04.2007
Hunor,nu am intrebat degeaba,citisem si eu normativul ala.E o discutie usor pe langa,ma refer la responsabilitatea administratorului parcarii(ca isi pune sau nu semne de acces/interzis) si ca isi construieste parcarea astfel incat sa indeplineasca conditiile de siguranta pentru acces masini cu GPL.
Eu intreb : legal,unde e precizat(cod rutier)ca daca nu exista vreun semn de acces interzis a masinilor in parcare subterana ,nu ai voie sa intrii?Sau ca poti fi sanctionat?Cu ce amenda?Cu cate puncte?
Pana acum am auzit doar "se stie"...
Poate ma lamureste si pe mine cineva.

 Baxon, on 07 februarie 2018 - 20:38, said:

Pt ca majoritatea cu intalatii GPL is facute dea-mboulea ...
Si cam cum arata cele ne-deamboulea?

Edited by AdrianHH, 08 February 2018 - 10:00.


#26
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 dan78rom, on 07 februarie 2018 - 13:14, said:

Aham, si care era stilul ne-romanesc, @Aldulescu?
Sau sintem obligati sa facem reclama gratuita unei firme careia i-am platit serviciile prestate?
Aici e marea durere a romanilor!
Faptul ca fac reclama la altii si desi ei nu pierd nimic, au impresia ca sunt cumva inselati si se profita de ei.

#27
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Nu e vorba de inselat, e vorba strict de reclama. De ce sa-ti fac reclama pe masina mea? Ti-am platit serviciile, am terminat colaborarea. Lipim ce trebuie conform legii, dar reclama este la latitudinea mea daca o vreau sau nu pe masina mea.

#28
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Curios e ca romanii nu au nicio problema sa se afiseze cu toale sau accesorii de firma, pe care scrie mare numele firmelor, e o mandrie pentru multi asta, desi practic le fac reclama, dar se oftica cand e vorba sa pastreze un abtibild GPL.
Pun pariu insa ca daca instalatia GPL ar fi fost fabricata de Ferrari, Lamborghini sau alta firma de fitze, ar fi pastrat abtibildul sa vada toti cat de smecheri sunt ei, ba unii ar fi pus abtibild din ala pe masina lor, chiar daca nu ar avea GPL la fel cum pun unii capace de BMW la Dacie de pilda.

#29
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Corect, deci este la latitudinea lor sa aleaga daca cumpara/poarta tricourile alea.
La fel cum unii isi lipesc insemnele echipei preferate, sau alte chestii.
In povestea cu reclama, corect ar fi sa intrebi clientul daca e de acord sa-ti pui reclama pe masina lui. Cum ar fi ca service-ul la care repari masina sa-si puna si el un abtibild, aia de la vulcanizare si ei, eventual si aia de la spalatorie.
Daca nu vezi nici o problema in rationamentul tau, problema nu-i la noi.

#30
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 AdrianHH, on 08 februarie 2018 - 10:01, said:

Hunor,nu am intrebat degeaba,citisem si eu normativul ala.E o discutie usor pe langa,ma refer la responsabilitatea administratorului parcarii(ca isi pune sau nu semne de acces/interzis) si ca isi construieste parcarea astfel incat sa indeplineasca conditiile de siguranta pentru acces masini cu GPL.
Eu intreb : legal,unde e precizat(cod rutier)ca daca nu exista vreun semn de acces interzis a masinilor in parcare subterana ,nu ai voie sa intrii?Sau ca poti fi sanctionat?Cu ce amenda?Cu cate puncte?
In Codul Rutier nu scrie nimic despre accesul permis au ba, al vehiculelor cu GPL.

Accesul sau interdictia sunt pe motive de norme de aparare la incendii.
Si eventuala amenda, nu ar fi una rutiera ( ca nu exista baza legala), ci amenda data de pompieri.
Deci, nu cred ca e vorba de puncte.

Totusi, cred ca pana la amenda, semnul acela de la intrarea in parcare cu "interzis GPL" e mai mult pentru a justifica masurile celor de la paza parcarii, in cazul in care totusi se intra...

Si da, acolo unde NU este semnul acela de "interzis GPL", ai voie sa intri.
Asta inseamna ca parcarea o fo' construita sa permita accesul vehiculelor cu GPL.

Edited by Hunor_66, 08 February 2018 - 11:25.


#31
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,377
  • Înscris: 23.04.2007

 dan78rom, on 08 februarie 2018 - 10:56, said:

In povestea cu reclama, corect ar fi sa intrebi clientul daca e de acord sa-ti pui reclama pe masina lui. Cum ar fi ca service-ul la care repari masina sa-si puna si el un abtibild, aia de la vulcanizare si ei, eventual si aia de la spalatorie.
Treaba asta se intampla la unele service-uri care iti inlocuiesc fara sa te anunte suportul de numar cu unul personalizat.Sunt Renault-uri care vin cu stickere de ELF pe luneta,reprezentante (mai ale sdin grupul VAG si Dacia-Renault) care iti vand masini noi cu stikerele lor lipite pe luneta,samd.Poti cere la inceput sa iti fie scoase.
Idem si pt stikere cu "bebe la bord" cu logo-urile unor firme de produse pt copii.La o adica,daca e sa o iei asa,parca macar vezi la cineva cu GPL ca a fost la firma X ,nu la un garaj de cartier(am vazut si asa ceva de am ramas crucit).
Mie mi le-au dat in dosarul de acte,nici nu le vazusem initial,ma apucasem ca caut pe net de unde sa imi cumpar.Le-am lipit singur pe ale lor apoi si nu m-am stresat ca scrie numele firmei pe baza stickerului.Oricum e un scris mic,nederanjant.
Iar pt initiator,daca te stresezi,scoate-le de tot si ia-ti altele din "comert" nebranduite.

#32
dennz

dennz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.04.2007
Salutare tuturor!

Maine am programare la RAR și trebuie sa-mi lipesc stickerele cu GPL (fără reclama Posted Image ). Va rog frumos sa-mi spuneți unde se lipesc? Dr jos fata și stg sus spate? interior sau exterior?
Vreau articolul în care scrie unde se lipesc, dacă se poate. Am tot cautat pe net și nu găsesc.

Mulțumesc anticipat.

Edited by dennz, 22 August 2018 - 19:40.


#33
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
RNTR-6 din 08.09.2003

Quote

2.5. Instalațiile de alimentare cu GPL, montate pe autovehicule, trebuie înregistrate în cartea de identitate a autovehiculului (CIV). Autovehiculele trebuie să fie marcate cu etichete autoadezive cu inscripția "GPL", confecționate din material rezistent la factorii de mediu, aplicate în funcție de categoria autovehiculului, astfel:
Modificări (1)
a) la autoturisme (categoria M1), pe interiorul parbrizului și al lunetei, în partea dreaptă, jos;
....

Edited by ro_explorer, 22 August 2018 - 19:44.


#34
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Eu le am puse pe dreapta (fata jos, spate sus). La RAR n-a chitait nimeni, nici la ITP.

#35
dennz

dennz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.04.2007

 ro_explorer, on 22 august 2018 - 19:43, said:


Mulțumesc!

#36
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 Hunor_66, on 07 februarie 2018 - 20:34, said:


In caz de incendiu, si benzina face bum.
In caz de defectiune, si benzina se poate scurge din rezervor si poate lua foc.

Eu sunt chiar curios de ce GPL-ul este tratat in mod diferit fata de benzina.
Amandoua sunt la fel de explozive.

P.S. NU am masina pe GPL.

Stiu ca răspunsul vine cam târziu: Butelia este sub presiune. Asta e motivul principal. Teoretic, ar trebui sa reziste la aproape 25 atmosfere, iar daca se depaseste, sa evacueze prin supapa pana la scăderea sub presiunea maxim admisa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate