Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Garantie telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Aedthicz

Aedthicz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2018
Salut. Daca mi-am fisurat, putin, spatele telefonului, garantia mai este valabila pentru restul pieselor? Adica, garantia se pierde doar pentru componenta in cauza(capacul) sau pentru intregul telefon? Am avut norocul de a-l mangaia putin de pamant, si spun "mangaia" deoarece l-am scapat de la  20cm inaltime, se pare ca sunt destul se sensibile. Am pe ecran efectul "burn-in", si bateria e cam obosita, de la 50 ma trezesc cu el inchis imediat. Garantia de 2 ani, ar mai fi valabila, insa daca acel capac spart influenteaza valabilitatea, nu ar avea rost sa mai platesc jumatate de telefon pentru a-l repara.

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ce telefon ?
Poti schimba doar capacul ?

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View PostAedthicz, on 07 februarie 2018 - 01:19, said:

Salut. Daca mi-am fisurat, putin, spatele telefonului, garantia mai este valabila pentru restul pieselor? Adica, garantia se pierde doar pentru componenta in cauza(capacul) sau pentru intregul telefon? Am avut norocul de a-l mangaia putin de pamant, si spun "mangaia" deoarece l-am scapat de la  20cm inaltime, se pare ca sunt destul se sensibile. Am pe ecran efectul "burn-in", si bateria e cam obosita, de la 50 ma trezesc cu el inchis imediat. Garantia de 2 ani, ar mai fi valabila, insa daca acel capac spart influenteaza valabilitatea, nu ar avea rost sa mai platesc jumatate de telefon pentru a-l repara.
Nu mai e valabila, nu ai nici o garantie ca impactul cu solul nu a degradat si alte componente.Doar daca schimbi tu capacul si apoi mergi la garantie, insa si asa daca are urme de soc mecanic, nu va fi valabila garantia.

#4
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 23.09.2017
Despre ce telefon este vorba?

#5
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
Chiar daca-i schimba capacul, cei din service vor observa ca nu e cel original. Noul spate nu are inscriptionate datele de identificare + adezivul este unul de <doi bani>.

#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Nu cred ca mai e valabila garantia.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

View PostAedthicz, on 07 februarie 2018 - 01:19, said:

Salut. Daca mi-am fisurat, putin, spatele telefonului, garantia mai este valabila pentru restul pieselor? Adica, garantia se pierde doar pentru componenta in cauza(capacul) sau pentru intregul telefon? Am avut norocul de a-l mangaia putin de pamant, si spun "mangaia" deoarece l-am scapat de la  20cm inaltime, se pare ca sunt destul se sensibile. Am pe ecran efectul "burn-in", si bateria e cam obosita, de la 50 ma trezesc cu el inchis imediat. Garantia de 2 ani, ar mai fi valabila, insa daca acel capac spart influenteaza valabilitatea, nu ar avea rost sa mai platesc jumatate de telefon pentru a-l repara.
Nu mai e valabila. Probabil daca ai avea iPhone si l-ai duce direct la un centru Apple l-ar repara pe garantie, dar nu stiu daca nu cumva si in cazul asta ai nevoie de Apple Care+ sau ceva de genul.
In rest orice producator isi rezerva dreptul sa-ti anuleze garantia daca sunt urme de soc mecanic. Indiferent daca ai scapat telefonul de la 20cm sau 2m, sunt sanse ca placa de baza sau unele lipituri ale componentelor sa fisureze si sa duca la defectiuni de care nu e responsabil producatorul.

#8
Aedthicz

Aedthicz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2018
Este un s6 edge+:) Multumesc pentru raspunsuri! Da, daca ii schimb eu spatele, nu mai raman datele inscriptionate, spatele nou vine fara ele, si automat daca sunt urme de interventii neautorizate stiu ca nu mai e valabila gatantia.

#9
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Suna la service, spune-le ca este crapata capacul spate, din cauze necunoscute, dar tu SIGUR NU l-ai scapat pe jos ;)
Spune-le de ce vrei sa apelezi la garantie.
Vei primi unul din 2 raspunsuri, probabil:
1. trimiteti aparatul la noi, penru verificare (poti sa faci asta si fara telefon prealabil)
2. nu acopera garantia asa ceva.
Simplu si direct la sursa.

#10
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
La 4 prieteni care si-au spart ecranele, le-am recomandat sa vorbeasca cu cei de la ESD. Si-au trimis aparatele la ESD, au platit cat le-au cerut, siii... garantia le-a ramas valabila! La toti 4 Posted Image

Edited by kaytar, 07 February 2018 - 20:33.


#11
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Pai, cam da, asta e destul de clar.
Platesti reparatia si ai garantie in continuare.
Dar nu cred ca asta e intrebarea initiatorului.
Ci daca ii repara gratis ALTA defectiune, NU capacul spart din vina lui.

#12
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007
Garantia in cazul celor de care scriam mai sus este valabila si pentru alte defectiuni, nu doar pentru ecranul inlocuit.

Edited by kaytar, 08 February 2018 - 22:28.


#13
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 30.07.2009

View Postmybrandnewmail59, on 08 februarie 2018 - 11:48, said:

Pai, cam da, asta e destul de clar.
Platesti reparatia si ai garantie in continuare.
Dar nu cred ca asta e intrebarea initiatorului.
Ci daca ii repara gratis ALTA defectiune, NU capacul spart din vina lui.

Mai mult ca sigur nu, pentru ca trebuie scos capacul (spart/fisurat in cazul de fata) pentru a ajunge la componenta defecta, si doar nu vor putea sa-i puna la loc capacul spart/fisurat, care va fi distrus in momentul desfacerii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate