Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Problema viteza internet

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
DVNIELXXL

DVNIELXXL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.02.2018
Salut, azi am trecut la internetul de 500, dupa ce baietii mi-au montat cablul cu un router nou plus o chestie pentru cablu la tv si au plecat, am dat un speed test si intradevar am avut rezultate foarte bune fata de cele precedente. In seara asta am dat iar un speed test, ca ochiului ii place cand vede viteza mare ), dar nu mai aveam acel rezultat ca atunci. ....
http://imageshack.com/i/pojPX71kp

stie cineva motivul ?
Am resetat routerul și tot nimic ...


Cablul de internet e băgat in aparatul ăla  in care e și cablul tv , iar din aparat iese un fir galben care intra in router ... deja nu mai înțeleg nimic, poate fi din cauza asta ? Desi am făcut primul test cu tot cu aparatele alea și a fost ok...

Edited by DVNIELXXL, 07 February 2018 - 00:44.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cu ce telefon ai testat ?

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Dupa poza pare a fi apple.

#4
DVNIELXXL

DVNIELXXL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.02.2018
iPhone 6S, am încercat și cu laptop, același rezultat

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Stai putin,este pe wifi,deci 500 mb/s e foarte greu de atins (exceptand niste aparate soho foarte capabile si un mediu foarte curat din punct de vedere al interferentelor).Baietii astia cand au pus netul asta de 500,ce aparat au instalat (sau ce au configurat deja)?

#6
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 10.06.2008
Testeaza pe cablu.

#7
DVNIELXXL

DVNIELXXL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.02.2018
https://imageshack.com/i/pocZsPyTj
Știu ca wifi-ul nu atinge viteze ok, dar rezultate așa sincer aveam și cu fiberlink 100, de asta am și pus 500 pentru o navigare mai happy .. nu înțeleg de ce primul test a fost cu viteza de download de 80mbps iar Acu nu depășesc 50 ... ?

Dacă ar fi sa testez cu cablu, ce cablu sa conectez al galben care e in router sau cablul de internet care e in robotu ăla ? Plus de asta nu am unde sa introduc in laptop cablu ăla subțire ..

Edited by DVNIELXXL, 07 February 2018 - 01:17.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Stai mai aproape de router, schimba canalul, eventual.

Edited by pasilla, 07 February 2018 - 01:21.


#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu pot identifica echipamentul Huawei(ala ma intereseaza),poti sa scrii de pe spate ce scrie la model?
Edit:E un rahat ordinar aparatul ala Huawei.Stiu ca te incomodeaza raspunsul insa cea mai buna solutie e sa il treci in mod bridge si sa iti iei tu un router veritabil.Ar merge si asa cum e (ca sa nu te chinui cu RDS) si un punct de acces capabil (opresti wifi-ul aparatului sa nu ai interferente).

Edited by xeleron, 07 February 2018 - 01:25.


#10
DVNIELXXL

DVNIELXXL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.02.2018
huawei hg8121h

Edit: ai folosit niște termeni de pe alta planta pentru mine, ce ins sa fac un bridge? Punct de acces ??

Edited by DVNIELXXL, 07 February 2018 - 01:31.


#11
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Domnu' initiator,aveti in casa vreun laptop sau desktop? De cablu LAN... ati auzit? Ca vad ca vreti sa bagati fibra direct in telefon...Posted Image
Asa v-ati modernizat toti... ca nu mai stiti decat WI-FI! Faceti teste de viteza... de pe telefoane! NORMAL ca pocnitoarea aia (de telefon,indiferent de marca) NU poate duce cat duce un laptop sau desktop cu placa Gigabit prin cablu!
Daca ai in casa alt device (un laptop CAPABIL,cu placa Gigabit) sau desktop tot cu placa Gigabit,conecteaza un patch-cord (cablu cu 2 mufe RJ45 la capete) la iesirea gigabit din ONT (cutia aia alba) si calalalt capat in laptop sau desktop la mufa LAN.Apoi faci un speedtest!
Ai priceput ce trebuie sa ai si sa faci? Sau iti desenez?
P.S. - Vezi ca un cablu cu mufe "de internet" la capete,trebuie sa-ti fi livrat si tehnicienii de la RDS!

Edited by Tehnicianul1970, 07 February 2018 - 01:44.


#12
DVNIELXXL

DVNIELXXL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.02.2018
Știu ca nu îmi dau ei un router de 50+ euro :)) dar totuși nu pricep, de ce la început a mers și acum e puturos... ca și cum as avea fiberlink 100...

Sa zicem ca îmi cumpăr un router, cum transform cablul ăla subțire in clasicul ethernet ?

Apropo, când au venit tehnicii au zis ca trebuie neaparat sa pune router nou pentru ca de acum se folosește cablu din asta subțire pentru fiberlink de la 300+ și după au zis ca schimba și cablul și mi-l trece prin fibra (încă nu am înțeles de ce) dar am zis ca e înspre bine..

Domnule tehnician, cred ca ai Înțeles din start ca sunt paralel cu acest domeniu, de ce alegi sa fii așa de agresiv la ora asta ?

Edited by DVNIELXXL, 07 February 2018 - 01:44.


#13
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View PostDVNIELXXL, on 07 februarie 2018 - 01:15, said:

https://imageshack.com/i/pocZsPyTj


Dacă ar fi sa testez cu cablu, ce cablu sa conectez al galben care e in router sau cablul de internet care e in robotu ăla ? Plus de asta nu am unde sa introduc in laptop cablu ăla subțire ..
Aaaa... nu ma pot opri din ras... ma doare burta!Posted Image Posted Image

Edited by Tehnicianul1970, 07 February 2018 - 01:48.


#14
DVNIELXXL

DVNIELXXL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.02.2018
Eu cred ca te doare capul :(

#15
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Of Doamne, greu cu oamenii de au "aifon" si cred ca device-ul ala este "Centrul Universului"!
Bun,lasand la o parte orice gluma sau exprimare mai dura (asta sunt eu,n-ai ce-mi face), repet... daca ai in casa vreun laptop,baga cablul ala cu 2 mufe "de Internet" in "cutia" aia alba de scrie pe ea (probabil) ZTE,aia in care intra fibra galbena, introdu mai exact acel cablu in mufa de Gigabit (stiu ca are una de 100Mb/sec si una de 1GB/sec),apoi cupleaza acel cablu si la laptop in mufa LAN (aia "de Internet") si fa un test pe cablu! Daca laptopul are mufa LAN Gigabit si nu doar 100Mb/sec,ar trebui sa prinzi aproape 500Mb/sec.
Despre pusul in bridge... vorbim mai tarziu,acum testeaza cum ti-am zis! NU WI-FI ci prin cablu!!!
Pe router,la 2,4Ghz banda... de regula "vezi" maxim 100Mb/sec daca telefonul sau laptopul se conecteaza cu acesta la 150Mb/sec viteza negociata.In banda de 5Ghz standard AC... la care sunt sigur ca n-ai vreun device compatibil (nu este vreo problema existentiala asta), se pot atinge valori apropiate de 500Mb/sec si wireless cu dispozitive dotate cu module ce stiu MIMO! Dar nu intru acum in detalii.

Edited by Tehnicianul1970, 07 February 2018 - 02:06.


#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,749
  • Înscris: 14.10.2008
Routerul tau personal pe care trebuie sa-l cumperi pentru Wi-Fi capabil (adica pe standard AC) il legi la iesirea GE (gigabit Ethernet) din ONT-ul RDS, pe ala nu-l poti inlocui ci doar sa le zici lor sa il treaca pe bridge, sa nu mai joace rolul de router, deci cablul subtire (fibra) ramane in ONT-ul RDS asa cum e acuma, numai ONT-ul ti-l converteste in clasicul Ethernet.

Viteza cea mai mare e pe cablu, eu nici nu tin cont de ce viteze se obtin pe Wi-Fi, doar acoperirea ma intereseaza, am telefon Lumia 640 care nu poate mai sus de 50 mbps desi routerul e cu AC si abonamentul e de 1000 mbps, dar prind 930 mbps pe cablu pe desktop.

#17
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Multumesc lui Neaceasca85 pentru completare.Momentan nu aveam chef sa scriu ce trebuie sa faca in modul bridge.Eu astept sa vad daca initiatorul poate efectua un test prin cablu (este important,acolo se vede viteza reala)!

Edited by Tehnicianul1970, 07 February 2018 - 02:09.


#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,749
  • Înscris: 14.10.2008
Eu dimineata nu am chef de scris (chiar si 9-11 AM e dimineata pentru mine), acum inspiratie full.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate