Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Atelierul meu-laborator de cercetare energie alternativa

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
aliusa

aliusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 10.08.2009

View Postdocris, on 27 februarie 2018 - 17:58, said:

Cutia aceea din spatele reflectorului,e pentru regleta de conexiune sau pentru driver-ul ledului in cazul in care e la 220v.De e la 12v ca la tine,nici măcar o rezistență de limitare a curentului nu e(caută să pui o sursă de curent constant)cutia e goală.Scoate-o de acolo,si montează reflectorul mai aproape de corpul de bază al lanternei,sau acea cutie neagră din poze.Pentru acum.18650 mergi la centre de reparații calculatoare și cumperi la preț mic acumulatori de laptop defecți.De regulă sunt 6 sau 8 buc in interior.Eu am cumpărat 16 bucăți,și am găsit foarte puțini care nu mai pot fi folosiți.Succes.
cutia provine de la o sursa de alimentare 220v/12v cu backup(avea o batt de 12v 4,5ah) care alimenta o camera din aia mica in varful sondei,sonda s-a rupt si nu am mai reusit sa o repar are in interior fibra optica.
  batt era moarta am aruncat-o si vreau sa folosesc cutia pentru proiectul asta,in cutie imi intra 24 celule 18650,un bms si daca e nevoie si electronica unui pwm.
  pe cutie voi prinde proiectorul sa fie ca o lanterna iar din cutie o sa aiba o mufa la care sa mai pot atasa un bec led la 12v de pus in cort de exemplu
incarcarea cand nu o fac cu panoul vreau ca surca externa sa tie 12v pe intrarea panoului cu un alimentator acasa sau daca iesim si nu am batt incarcate si nici soare nu e sa o pot pune la bricheta masini

#38
docris

docris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 10.06.2009
Vorbeam de cutia goală,cutia gri atașată reflectorului.E mai ergonomoc tot ansamblul de e mai compact.Brida aceea in formă de U,se poate modela,micșora,sau chiar lipsi de ea.reflectorul montat direct pe cutia neagră.

#39
aliusa

aliusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 10.08.2009

View Postdocris, on 27 februarie 2018 - 18:33, said:

Vorbeam de cutia goală,cutia gri atașată reflectorului.E mai ergonomoc tot ansamblul de e mai compact.Brida aceea in formă de U,se poate modela,micșora,sau chiar lipsi de ea.reflectorul montat direct pe cutia neagră.
A   super idee stai ca o desfac sa vad ce are inauntru
E goala dispare si cutia si brida

Attached Files


Edited by aliusa, 27 February 2018 - 18:49.


#40
aliusa

aliusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 10.08.2009
Deja l-am prins,treaba buna :) brida am pus-o in spate ca si picior de sprijin
  Pana la urma folosesc sau nu pwm?

Attached Files



#41
aliusa

aliusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 10.08.2009
Multumesc lui Iullius,au ajuns celulele 18650 si bms ba mai mult mi-a trimis si 4 buc de rezerva  multumesc mult  (sper sa fi ajuns cablurile)
  dar surpriza acumulatori de la Iullius s-au inmultit am mai cumparat astazi din bazar la Radauti 11 acumulatori de laptop am aproape 100 de cel in total.
In cazul asta as vrea sa fac 2 batt una de 12v 8ah 4s4p si una de 24v 20ah 7s10p de unde recomandati sa cumpar un bms 7s de 25-30a?  EXCLUS CHINA.


    inca ceva laboratorul meu a primit cadou o presa hidraulica de sertizat papuci   are bacuri de la 10-300mmp

Attached Files



#42
viocons72

viocons72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 25.06.2005
Sa testezi bine bateriile din acumulatorii de laptop.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate