Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Schimbare baterie iPhone 6s

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#109
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Dacă dai backup și pe urma restore va fi exact la fel.

Dar nu cred că te va ajuta :)

#110
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Pai și atunci ce sa mai încerc pana la hard reset. Vouă cat vi se descarca peste noapte?

#111
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
Resetează setările.
Am avut și eu o perioada in care îmi consuma și 30% noaptea, fără sa-mi arate ce (8 plus la mine). Am schimbat și bateria dacă tot a fost oferta. Am încercat tot: aplicații in background, mi-am băgat degetele prin tot ce am putut și degeaba. Resetat și setat ca nou degeaba. Aproape ca am luat alt telefon, numai ca ma enerva ca știam ca e problema de soft și am zis ca nu le dau bani ca prea mi-au tras-o cu update-urile și la telefon și la ceas (pe ăla mi l-au brickuit). Eventual resetează-l si setează-l ca nou, ca sa excluzi tot. Daca nici așa nu vrea, asta e, ignora-l :) când e sa îl apuce damblalele îți mănâncă ficații. Pana la urma își revine întotdeauna. Dar da un reset all Settings oricum, la mine parca și-a mai revenit după aia.

#112
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Mersi. Am dat ieri resetare la setări, încă nu mi-am făcut o părere. Vad în noaptea asta.

#113
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Mie mi se descărca mult peste noapte când era semnalul slab

#114
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
La 4G am semnal bun în dormitor. Într-adevăr mai slab la wireless, și deci am oprit wifi assist. Am oprit și screen time, se activase după resetare setări. Ma apropii de 4-5% descarcare noaptea. Mai vad azi.

#115
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Dupa un update de soft exista sansa (destul de mica, dar 1 data in 10 ani am patit-o) ca anumite procese de sincronizare sa ramana "blocate", sa incerce mereu re-sincronizarea si astfel sa se consume excesiv bateria.

Mie de exemplu la iOS10 mi s-a blocat Photos si incerca sincronizarea continuu si ajungeam la consum de 30-40% baterie peste noapte.

Verifica in meniul baterie ce iti consuma excesiv bateria (asta daca nu ai chef sa faci un clean restore si sa vezi daca asa iti consuma mai putin - ceea ce ar trebui sa se intample).

Spor la depanat :-)

#116
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.09.2014

View Postincreatul, on 12 ianuarie 2019 - 10:09, said:

Din păcate constat ca tot nu tine bateria. Peste noaptea ajunge și pana la 15% sa se descarce, cu low battery mode activat. Peste zi tine acceptabil, dar peste noapte nu trebuia sa se descarce mai mult de 1%.

Am încercat mai multe chestii, însă doar de ieri și netestate în întregime: am resetat setările, am dat un hard reboot (power+home), am dezinstalat Facebook (am înțeles ca ar lucra în background), am oprit sincronizarea pe calendar și contacte - am citit undeva.

Ce aveam pana acum oprit: push la conturi, le sincronizez pe fetch și doar manua (mail)l, location services e ON doar pe câteva chestii și pe aplicații only while using the app.

Ceva sfaturi? Dacă e sa ma gândesc la experientele trecute - am mai avut iPhone 5, 5s, 6, cred ca e ceva cu sincronizarea iCloud-lui, adică mereu e conectat sau încearcă sa se conecteze prin push, încarcă pozele șamd. De aceea și se recomanda dezactivarea calendar și contacte, dar cred ca și pozele și tot..mănâncă.
Ce versiune de iOS ai?

#117
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Ultima. 12.1.1 sau cat e.

Mersi @xman_ghio.

#118
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Mi-a scazut deja 1% din capacitate, din decembrie pana acum. Cam dupa 2 luni.

Problema e ca eu sunt cam heavy user, si ajungeam acasa cu 10% sau sub.

Dupa faza asta, am decis sa il incarc o data si in timpul zilei, la 50%, si cand plec, o iau iarasi de la 100% (sau aproape). E mai bine asa?

#119
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
E mai bine, se zice, sa nu îl lași sa scadă sub 20%. Dar oricum o sa se ducă naibii, nu te mai stresa. Eu l-aș încarca și peste zi, sa evit sa stea “pe roșu”.
Mie mi-a scăzut 1% intr-o luna, fără sa fiu heavy user, cu încărcare regulamentara,  tot a doua zi. Dupa 250 de cicluri a ajuns la 88%. It is what it is... consumabile. Tot mai proaste, se pare.

#120
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Asa de mult ti-a scazut, e baterie originala?

Mai stiu pe cineva care si-a schimbat-o prin programul apple prin August 2018 ($29 parca), si tot 99% are, el nefiind heavy user.

#121
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
Dap, originala pe telefon nou. 88% in 15 luni cu 250 de cicluri. Și încărcată 98% din timp cu încărcătorul original de 5V ca, vezi Doamne, o protejez. M-am lecuit :)

#122
id_cristi

id_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.02.2011
Baterie schimbata in service-ul Apple s-a umflat dupa 3 luni.  Battery healt a scazut la 97%. Cunoasteti un magazin online care aduce baterii de calitate ?

#123
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.09.2014
Du-te înapoi la service, să bateria e în garanție.

#124
id_cristi

id_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.02.2011
E in garantie, dar nu-mi mai trebuie garantia lor. Trebuie sa-l trimit prin curier, astept vreo saptamana, poate se intoarce lovit ... si tot asa. Plus ca trebuie sa-i dau factory reset si n-am chef. Icloud-ul e full.

Edited by id_cristi, 01 March 2019 - 14:44.


#125
id_cristi

id_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.02.2011
Pt moment am pus una de 6 plus, originala, dar second, eu avand 6s+.  Totul pare inregula, doar la Battery Healt imi zice service.  Vad rezista bine la testul 3Dmark, nu scade procentajul bateriei.

#126
mintz

mintz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.02.2011
Stie cineva cat mai costa o schimbare de baterie la Iphone 7  la Noumax sau iStyle  ? Ati schimbat careva bateria in 2019 ?
La Istyle pe site-ul oficial vad ca e 200 RON, dar cred ca nu l-au mai actualizat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate