Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Reziliere abonament

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

 dorin_2k, on 07 februarie 2018 - 15:06, said:

Asta e foarte important. Daca nu ai avut niciun beneficiu, poti rezilia fara penalitati.
Insa majoritatea abonamentelor reinnoite contin ceva beneficii. (net dublu, reducere la telefon, minute moka catre nus ce locatii, cateva luni reducere la abonament, etc)

Beneficiile legate de resurse dublate , inzecite, etc. sunt valabile doar daca in oferta comerciala exista si varianta fara acele "bonusuri" bagate pe gat pe care clientul ar fi putut sa o acceseze. Neexistand posibilitatea de a negocia contractul (intre o PF si o PJ) nu te pot pune sa platesti ca ti-au dat 2 x minute daca 1 x minute nu exista in realitate.
In legatura cu restul reducerilor acestea pot fi recuperate doar daca sunt mentionate explicit in contract ; nu conteaza ca ei ti-au oferit un ab. de 20 e la 10 E daca in contract nu e specificata aceasta reducere ; la fel indiferent daca au dat telefonul gratuit atata timp cat subventia acordata nu e redactata in contract nu pot emite pretentii asupra ei.
Orice dauna pretinsa de operator trebuie justificata legal cu actele semnate de parti ; daca din contract nu reiese ca sunt indreptatiti sa perceapa acele sume legal nu esti obligat sa platesti nimic (asta nu inseamna ca nu vei avea ceva batai de cap, dar atata timp cat iti cunosti drepturile si le argumentezi pozitia nu vor face nimic).
De cele mai multe dati se bazeaza pe credulitatea/naivitatea clientului care va plati orice factura emisa desi nu are specificat clar pentru ce plateste acea suma.

#20
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,266
  • Înscris: 27.10.2007

 Eduardika28, on 06 februarie 2018 - 15:40, said:

Salutare, acum 5 zile am trecut la abonamentul Smart 9 de la Vodafone..... Nu sunt multumit de faptul ca minutele si mesajele catre alte retele sunt foarte putine  
de pe situl VODAFONE : SMART 9 NELIMITAT minute în orice rețea națională , 250 SMS-uri în orice rețea națională

daca si nelimitatul e prea putin... iar pt sms , baga whatsapp...

Edited by strongsss, 27 February 2018 - 18:26.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca sa nu deschid un topic nou, ca nu e frumos, va rog sa imi spuneti, care stiti, daca mai am 15 luni de contract VDF pe un abonament de 5 euro, fara achzitie terminal subventionat. pot solicita sa nu platesc(raspunsul este previzibil, ca doar nu-s incuitati sa nu solicite bani), in caz de portare spre alt operator, presupusa taxa pe ultima factura?

Abunda internetul de explicatii care mai de care mai imperative ca nu e obligatorie de platit taxa de despagubire etc.
Multumesc frumos!

#22
Catalinr

Catalinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 04.05.2004
important e ce scrie in contractul pe care l-ai semnat. pe internet poate sa se scrie orice

#23
slv0990

slv0990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.02.2014
Daca nu ai luat telefon si nu ai beneficiat de reducere la abonament poti sa inchizi acel abonament prin portare fara sa platesti lunile ramase, nu tot ce e specificat  in contract respecta si legea.

#24
Catalinr

Catalinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 04.05.2004
...si mult succes la negociat cu recuperatorii

#25
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

 Ares14, on 03 aprilie 2018 - 12:37, said:

Ca sa nu deschid un topic nou, ca nu e frumos, va rog sa imi spuneti, care stiti, daca mai am 15 luni de contract VDF pe un abonament de 5 euro, fara achzitie terminal subventionat. pot solicita sa nu platesc(raspunsul este previzibil, ca doar nu-s incuitati sa nu solicite bani), in caz de portare spre alt operator, presupusa taxa pe ultima factura?

Abunda internetul de explicatii care mai de care mai imperative ca nu e obligatorie de platit taxa de despagubire etc.
Multumesc frumos!
Reziliaza linistit si nu te lua dupa parerile alarmiste care iti spun ca vei plati despagubiri.
Vodafone o sa ramana cu buza umflata, asa cum se intampla deja in cazul acelor clienti care isi cunosc drepturile.

#26
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 Catalinr, on 03 aprilie 2018 - 18:09, said:

important e ce scrie in contractul pe care l-ai semnat. pe internet poate sa se scrie orice

...iar contractul in sine trebuie sa respecte toate legile si reglementarile in vigoare.
   Altfel e nul si vodafone incaseaza (inca) o amenda. ;)

#27
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
A mai reziliat cineva de curand sau portat? Se mai cere inca taxa "justa"?

#28
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Se cere si se va cere in continuare ca n-ar cine sa-i traga la raspundere pe acesti hoti.

#29
Catalinr

Catalinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 04.05.2004
dar nu te lua dupa parerile alarmiste

#30
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Bineinteles. Deci poti rezilia linistit pentru ca desi se cere taxa de reziliere nu inseamna si ca trebuie sa o platesti.

#31
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Daca imi vine de plata pe factura e cam nasol pentru ca am 3 abonamente si vreau sa portez doar 1.

#32
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

 omegaa, on 09 aprilie 2018 - 19:21, said:

Daca imi vine de plata pe factura e cam nasol pentru ca am 3 abonamente si vreau sa portez doar 1.
Daca nu ai achiziționat telefon subvenționat,taxa este ilegala .Cu o reclamație la ANPC se rezolva.

#33
Catalinr

Catalinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 04.05.2004
Atunci cand bati palma sau semnezi o intelegere trebuie sa o respecti. Si nu vorbesc de VDF, ci in general. Asa e barbateste.
Pana cand nu vom intelege asta, tot vom fi la coada europei. Vrem o tara ca afara, dar noi tragem tepe si nu respectam nicio intelegere

#34
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
E barbateste sa fie echitabil. Daca prin absurd Vodafone da faliment maine, ei ce despagubiri platesc?
Vorbim asa ca sa ne aflam in treaba.

Reziliaza fara griji apoi trimite-mi mie factura cu taxa de reziliere ca am eu ac de cojocul lor...
Cu Orange am rezolvat deja, trebuie sa ma specializez si cu Vodafone.

Edited by danutz1, 09 April 2018 - 21:29.


#35
Catalinr

Catalinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 04.05.2004
Posted Image Posted Image Posted Image

#36
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011

 Nimcid25, on 09 aprilie 2018 - 19:36, said:


Daca nu ai achiziționat telefon subvenționat,taxa este ilegala .Cu o reclamație la ANPC se rezolva.
Am semnat pentru un Red 11 cu 20gb și social pass cu 10 euro.

 Catalinr, on 09 aprilie 2018 - 20:10, said:

Atunci cand bati palma sau semnezi o intelegere trebuie sa o respecti. Si nu vorbesc de VDF, ci in general. Asa e barbateste.
Pana cand nu vom intelege asta, tot vom fi la coada europei. Vrem o tara ca afara, dar noi tragem tepe si nu respectam nicio intelegere
MI s a pus pata pe volte,  nu era nicio problema dacă Vodafone avea. Asa sunt nevoit sa ma portez la Orange. Bărbătește e și când faci comunicari de presa sa te ții de promisiune.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate