Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Probleme in PUBG (frame-uri)

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.03.2016

View Postro_explorer, on 07 februarie 2018 - 01:55, said:

Probabil ca e ceva in neregula cu driverele pe care le folosesti.

Core i7 6700 + GTX 1060 6GB, monitor 2560x1440/60Hz are minim 60FPS pe high, minim 70FPS pe setari custom..
Core i7 6700K + GTX 1080 8GB,  monitor 2560x1440/160Hz are minim 75FPS pe ultra si cam 100-140FPS cu setarile custom pe care le utilizez eu.

Cam astea sunt performantele reale pe care le vad in PUBG pe sistemele de acasa. Nu este exclus ca 8GB RAM sa fie cam la limita pentru joc, nu am idee cata memorie consuma, ar trebui sa monitorizez si asta (sistemele de mai sus au 16, respectiv 32GB).

Nu stiu care ar fii problema de la drivere toate sunt ultima versiune..

#20
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Uneori exact asta e problema.
Incearca si un driver mai vechi pentru placa video.

#21
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.03.2016

View PostHider141, on 07 februarie 2018 - 15:16, said:

Uneori exact asta e problema.
Incearca si un driver mai vechi pentru placa video.

Scuze ca intreb,dar cum fac asta?

#22
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004

View PostMunst, on 06 februarie 2018 - 15:11, said:

Am un prieten care detine o generatie i5, dar mai veche decat a mea, si o placa video 1050ti, iar lui ii merge totul pe high cu aproximativ 200 fps.
Poate vrei să spui că-i merge cu 20fps, nu cu 200.

Edited by mhanor, 07 February 2018 - 17:26.


#23
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.03.2016

View Postmhanor, on 07 februarie 2018 - 17:26, said:


Poate vrei sã spui cã-i merge cu 20fps, nu cu 200.

In meniu ii arata 1000 si, iar in joc ii merge 150+ aia ar fii 60 constant.

Edited by Munst, 07 February 2018 - 19:38.


#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
In ce rezolutie joaca? Aia face diferenta.

Tocmai m-am jucat cu fps-urile in PUBG si jocul este blocat la maxim 144 fps (desi monitorul duce 160 max). Alte jocuri da, se duc sus de tot in fps-uri, dar nu e cazul aici. Deci, de unde atatea mii ?

#25
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.03.2016

View Postro_explorer, on 07 februarie 2018 - 19:58, said:

In ce rezolutie joaca? Aia face diferenta.

Aceasi ca si a mea, este 1920×1080 diferenta dintre pc ul meu si al lui este placa video si procesorul.(el avand 1050ti, eu 1060 - iar procesorul difera de vreo 3 generatii aea fiind de 7)

#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Dupa cum am spus, jocul asta este facut sa randeze maxim 144FPS ... nu poti trece de aceasta valoare (se putea modificand niste fisiere .ini dar nu se mai poate acum). La el nu arata fps-urile cum trebuie.

#27
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Uite, am facut o captura cu PUBG pe sistemul meu (6700K/32GB DDR4 3200/GTX1080 OC) cu rezolutia nativa a monitorului (1440) si apoi in 1080. Poti vedea cum se duc frame-urile sus de tot chiar cand se incarca jocul (deci se poate randa teoretic cu mii de frame-uri) dar apoi intervine limitarea hardware in rezolutia nativa si apoi limitarea software (din joc) in 1080m cand placa ar putea randa cu mult mai multe frame-uri.

De abia am facut upload asa ca s-ar putea sa dureze un pic pana apare captura la rezolutia nativa.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eszQ_3fuFGg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.03.2016

View Postro_explorer, on 07 februarie 2018 - 20:09, said:

Dupa cum am spus, jocul asta este facut sa randeze maxim 144FPS ... nu poti trece de aceasta valoare (se putea modificand niste fisiere .ini dar nu se mai poate acum). La el nu arata fps-urile cum trebuie.


Mie nu imi este problema de fps-uri, mie imi e ca se blocheaza si nu este jucabil jocul, nu imi merge fluent cum as vrea eu.

View Postro_explorer, on 07 februarie 2018 - 20:41, said:

Uite, am facut o captura cu PUBG pe sistemul meu (6700K/32GB DDR4 3200/GTX1080 OC) cu rezolutia nativa a monitorului (1440) si apoi in 1080. Poti vedea cum se duc frame-urile sus de tot chiar cand se incarca jocul (deci se poate randa teoretic cu mii de frame-uri) dar apoi intervine limitarea hardware in rezolutia nativa si apoi limitarea software (din joc) in 1080m cand placa ar putea randa cu mult mai multe frame-uri.

De abia am facut upload asa ca s-ar putea sa dureze un pic pana apare captura la rezolutia nativa.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eszQ_3fuFGg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La tine merge foarte bine, pe langa cum imi face mie.

#29
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Daca ai blocari e de la procesor+ram ...

Unul din prietenii cu care joc PUBG frecvent a schimbat arhitectura exact din cauza blocajelor aleatorii de scurta durata, din care cauza era ucis de multe ori mid-game). Avea un FX 8300 cu 8GB RAM si un GTX 1080, acum a trecut pe un Core i5 8600K parca, 16GB RAM si a pastrat placa video ... merge totul brici.

View PostMunst, on 07 februarie 2018 - 20:44, said:

La tine merge foarte bine, pe langa cum imi face mie.
Se poate sa fie si de la mediul de stocare. Eu folosesc SSD ... daca ai HDD si e acelasi disc si pentru OS si pentru jocuri atunci se poate sa stea sistemul dupa disc. Nu stiu ...

#30
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.03.2016

View Postro_explorer, on 07 februarie 2018 - 20:47, said:

Daca ai blocari e de la procesor+ram ...

Unul din prietenii cu care joc PUBG frecvent a schimbat arhitectura exact din cauza blocajelor aleatorii de scurta durata, din care cauza era ucis de multe ori mid-game). Avea un FX 8300 cu 8GB RAM si un GTX 1080, acum a trecut pe un Core i5 8600K parca, 16GB RAM si a pastrat placa video ... merge totul brici.


Se poate sa fie si de la mediul de stocare. Eu folosesc SSD ... daca ai HDD si e acelasi disc si pentru OS si pentru jocuri atunci se poate sa stea sistemul dupa disc. Nu stiu ...


Nu stiu ce sa zic, poate  inca 8 gb rami in plus ma ajuta, dar momentan nu  pot, deoarece este in garantie carcasa de la pc si nu pot sa o deschid.
P.S:  Inainte cand am primit pentru prima data acest calculator am instalat windowsu jocul mi-a mers brici, acelasi windows 10 pe care il am si acum, dar acum parca, cum se zice pusca.

#31
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Ai antivirus? poate ai ceva malware in sistem.
Monitorizezi CPU load cu ceva? daca sta in 100% (ceva malware de mining) atunci este oarecum firesc sa vezi intreruperile cu pricina. Comportamentul suna ca si cum ar fi un bottleneck pe procesor.
Faci streaming sau altceva ?

Pune un overlay care sa iti arate cpu load mereu si joaca un pic, urmareste ce se intampla cu procesorul cand ai blocajele cu pricina.

#32
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.03.2016

View Postro_explorer, on 07 februarie 2018 - 20:53, said:

Ai antivirus? poate ai ceva malware in sistem.
Monitorizezi CPU load cu ceva? daca sta in 100% (ceva malware de mining) atunci este oarecum firesc sa vezi intreruperile cu pricina. Comportamentul suna ca si cum ar fi un bottleneck pe procesor.
Faci streaming sau altceva ?

Pune un overlay care sa iti arate cpu load mereu si joaca un pic, urmareste ce se intampla cu procesorul cand ai blocajele cu pricina.

Antivirusul este cel din joc, cpu ii cam 50-60 % cand joc acest joc.

#33
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Nu, nu "cam", ci CAT exact atunci cand se blocheaza.
Pune Logitech ARX pe telefon si foloseste Logitech Gaming Software pe PC ca sa iti urmaresti "real time" utilizarea procesorului ... si cand se blocheaza dai un ochi pe ecranul telefonului (care trebuie sa mearga, evident).
Ca alternativa ai Cam software de la NZXT (exact asa se cheama si pe telefon si pe PC) si poti monitoriza la detaliu (cu grafice) procesorul.

#34
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.03.2016

View Postro_explorer, on 07 februarie 2018 - 21:13, said:

Nu, nu "cam", ci CAT exact atunci cand se blocheaza.
Pune Logitech ARX pe telefon si foloseste Logitech Gaming Software pe PC ca sa iti urmaresti "real time" utilizarea procesorului ... si cand se blocheaza dai un ochi pe ecranul telefonului (care trebuie sa mearga, evident).
Ca alternativa ai Cam software de la NZXT (exact asa se cheama si pe telefon si pe PC) si poti monitoriza la detaliu (cu grafice) procesorul.

Uitate ce rau arata: https://imgur.com/a/ZgDcI

#35
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Da, e clar. Ai un proces care iti mananca CPU. Care anume, nu stiu sa iti spun. Ai pus ceva optiuni de lansare a jocului? Daca da, curata tot. Daca nu, trebuie sa vezi ce proces iti mananca procesor fara ca tu sa il fi lansat.

P.S.: ataseaza poze pe forum, ca este functie.

#36
Munst

Munst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.03.2016

View Postro_explorer, on 07 februarie 2018 - 23:26, said:

Da, e clar. Ai un proces care iti mananca CPU. Care anume, nu stiu sa iti spun. Ai pus ceva optiuni de lansare a jocului? Daca da, curata tot. Daca nu, trebuie sa vezi ce proces iti mananca procesor fara ca tu sa il fi lansat.

P.S.: ataseaza poze pe forum, ca este functie.


Ce fel de optiuni sa curat?

Procesul care consuma este doar jocul in sine.

Attached Files


Edited by Munst, 07 February 2018 - 23:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate