Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

ZIDOO X8 - Android TV BOX cu HDMI IN

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ileg-Al

ileg-Al

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 24.12.2005
Salut,

Am intrat in posesia unei "jucarii" din astea, destul de interesanta ca si concept, asa incat m-am decis sa ii fac un mic review, desi nu este o noutate pe piata.

Sistem de operare: Android 6.0 + OpenWRT(NAS) ce ruleaza simultan,suporta samba server, iTunes(DAAP) server,DLNA(UPnP) server,FTP server,AFP function(pentru Apple TimeMachine), BitTorrent

Specificatii:
Material: ABS Plastic case in Black
CPU: Realtek RTD1295 ARM Cortex-A53 Quad-Core with floating-point unit and NEON SIMD engine embedded
GPU: ARM T820 MP3(3-core)
Memory: 2GB DDR3
Internal Storage: 8GB eMMC
Wifi Connectivity: IEEE 802.11a/b/g/n, 802.11AC,4.900 GHz ~ 5.845 GHz (5.0 GHz ISM Band) RTK8821 dual-band WIFI
Ethernet: 1*RJ-45 Ethernet Jack (10/100/1000Mbps)
Bluetooth: BT4.0
HDMI Out: HDMI with HDCP 2.2 output, Support 4K@60fps Support HD Audio(7.1CH), support 23.976 and 29.94
HDMI In:HDMI with HDCP 2.2 input, support PIP, HDMI IN stream recode and stream output via UDP etc...
Video decode: HDR, 10-bit HEVC/H.265 up to 4K @ 60fps, VP9 up to 4K @ 60 fps, H.264 up to 4K @ 24 fps, automatic frame rate switching
Audio decode:Support HD audio(7.1ch) decode and passthrough Redesigned Native player,Blu-ray better compatibility,Powerful subtitles ,Support MVC ISO,MVC MKV. Built in ZDMC
USB:1 * USB3.0;2 * USB2.0;*external power needed if USB connects to over 1TB mobile HDD
Other interfaces: 1 * TF card reader SD card interface . Support 1GB/2GB/4GB/8GB/16GB/32GB;1 * AV OUT Composite video and audio port (Cvbs output);1 * OPTICAL (2CH, 5.1CH)

Firmware: Ultimul stabil 1.5.0 (beta 2.0.6)

Ca si chipset si cantitate de memorie pot spune ca sunt un pic "depasite", dar acest aspect nu am perceput sa influenteze cu ceva functionarea device-ului. Oricum Zidoo l-a creat ca un device de buget redus.
Cei de la Zidoo lucreaza constant la release-uri de FW ceea ce este un aspect bun. Acestea sunt create pentru "familia" X8, X9S si X10. X8 este "fratele cel mic" care nu are bay intern de HDD si a carui carcasa este plastic, dar aceste aspecte nu prezinta un impediment pentru mine, deoarece nu cautam asa ceva.

Eu il folosesc in principal pentru redarea de pe un NAS a filmelor, deci nu am folosit capabilitatile lui de ruter/nas oferite de OpenWRT. M-a surprins placut interfata (ZIUI) si playerul intern care reda cam tot ce i-am oferit. De asemenea device-ul vine cu ZDMC care este un custom-build al lui Kodi realizat de Zidoo, bazat pe Kodi 16 si acum 17. Normal se poate instala de pe PlayStore si release-ul oficial de Kodi.

Telecomanda este simpatica ca design, este tot ce pot spune, deoarece ca functionare nu este cea mai reusita. Daca vreti sa utilizati cum trebuie functionalitatile si navigarea pe internet, folositi un airmouse sau aplicatia de control pentru smartphone.

Ca si aplicatii de management si redare fisiere multimedia gasiti un Media Center, dar si o integrare interesanta a unui Home Theater, ce scaneaza locatiile media si realizeaza librarii cu postere si informatii despre filme, ce pot fi accesate apoi printr-o interfata prietenoasa.De asemenea exista si o functie de descarcare a subtitrarilor pentru filme la care se poate seta limba dorita. Am testat ambele functionalitati, nu pot spune ca sunt perfecte, ca orice implementare dar isi fac foarte bine treaba si cu un pic de rabdare rezultatele sunt ok.

Partea de HDMI IN este ok, functioneaza atat functia de PIP cat si inregistrarea (momentan nu am reusit decat local, via LAN nu pare sa salveze ok in FULL HD pe HDD-ul instalat in NAS si apar intreruperi). De asemenea, pentru inregistrare poti sa faci si programari pentru a inregistra de exemplu emisiunile preferate.

Aveti aici linkul produsului: http://www.zidoo.tv/...VViAFMcQ==.html unde puteti vedea mai multe imagini si informatii despre ceea ce am descris mai sus.

Cam atat pentru moment. Voi reveni cu mai multe informatii dupa o utilizare mai serioasa sau daca exista intrebari la care pot raspunde.

#2
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 11.03.2010
Ai incercat un blu ray 4k hdr, iso 50-60gb? Cum il ruleaza? Trece automat in 24p?

#3
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
Ai încercat 3D si 3D iso?

#4
ileg-Al

ileg-Al

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 24.12.2005

View Posttrandafirdoru, on 07 februarie 2018 - 12:15, said:

Ai incercat un blu ray 4k hdr, iso 50-60gb? Cum il ruleaza? Trece automat in 24p?

Din pacate nu am un TV 4K HDR :-( Trece in 24p automat la Full HD, asta sigur am observat. Sa vad daca dau de cineva cu un TV cu HDR sa pot testa...

#5
cristianstoica

cristianstoica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 20.12.2010
In topicul lui OlivierQC de pe homecinema-fr.com gasiti raspunsurile la intrebarile de mai sus.

Edited by cristianstoica, 07 February 2018 - 19:06.


#6
ileg-Al

ileg-Al

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 24.12.2005

View Postcristianstoica, on 07 februarie 2018 - 19:04, said:

In topicul lui OlivierQC de pe homecinema-fr.com gasiti raspunsurile la intrebarile de mai sus.


Multumesc Cristian. Intr-adevar super tare topicul, plin de informatii utile, daca il citesti nu prea mai ai intrebari legate de gama asta Zidoo :-)

#7
nrlarry

nrlarry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 25.01.2007
Vin si eu cu o sugestie: am fratiorul mijlociu si am folosit cu brio un... mouse cu un prelungitor USB! E drept, daca nevasta e in dreapta si esti dreptaci, mai ratezi soricelul cand vrei sa pui pauza! Motiv pentru care am imblanzit telecomanda si e OK pentru vizionare filme.
Din punctul meu de vedere, doar la setari e util un mouse si nu merita investitia pentru alte solutii fara fir.

LE: Ileg-al si Cristian Stoica - am folosit ani de zile optimizarile voastre pentru un player copie dupa E-Great (AVS) si am vazut filme in conditii excelente! Asa ca va multumesc pentru munca depusa de-a lungul anilor!

Edited by nrlarry, 13 March 2018 - 14:47.


#8
ileg-Al

ileg-Al

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 24.12.2005
Multumim nrlarry. Cu mare placere Posted Image

#9
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Un nou update  https://www.zidoo.tv...VViAFMcQ==.html

#10
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008

View PostFloriN_83, on 21 februarie 2019 - 14:09, said:

Salut, inteleg ca ai Zidoo X8 ? La mine, dupa update la 2.1.30 nu mai functioneaza HDR. Ai intampinat aceasta problema ?

#11
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008
Am rezolvat-o ! Am un cablu hdmi defect. Nu mai merge 4k, doar fullhd.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate