Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Vine criza? Bursele din intreaga lume au scazut dramatic

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

Poll: Criza (79 member(s) have cast votes)

Vine criza?

  1. Da (43 votes [54.43%] - View)

    Percentage of vote: 54.43%

  2. Voted Nu (36 votes [45.57%] - View)

    Percentage of vote: 45.57%

Vote Guests cannot vote

#55
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Buna seara/dimineata,

Am observat si eu ca a scazut Bursa de la Viena si BVB. Pentru ca nu am timp sa urmaresc evolutia multor companii, am decis sa investesc in cateva fonduri de actiuni ( la pachet sa zicem asa ). Azi m-am trezit azi dintr-o petrecere/betie de 10 zile la tara, unde n-am avut net si timp, cu vreo 3000 de euro mai sarac ( total din toate fondurile in diverse monede). Socant, taie tot cheful.

Au fost si cresteri mari, de 7-8-10% in 30 de zile pe unii indici anul trecut prin Decembrie si Aprilie. Dar totusi, scaderi ATAT DE BRUSTE, nu au existat niciodata pe OTP Avantis si BT Index Austria. Mai are cineva investiti bani pe acestea?

#56
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postbladhaund, on 06 februarie 2018 - 16:58, said:

Frate, penibili sunt ziaristii de la ziarul cu Financiar in denumire. Ar trebui sa-si schimbe numele in analfabet financiar.

Coşmarul nu s-a încheiat: Dow Jones scade încă 250 de puncte la deschidere. Cred ca au si schimbat titlul, inainte scrisesera 500 puncte. Dar, bai, o fi mult 250 de puncte. Cosmar, a? NU. Inseamna... 1%. Variatie normala pe parcursul unei zile obianuite.

Intre timp DJIA s-a gandit sa-i troleze:



Si pana la urma e pe plus cu 500 de puncte Posted Image

#57
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
E afectată cumva România?
Nu cred.
De ce ar fi afectată? Mai are industrie sau agricultură?
Ce tranzacții se fac la bursă? Sau mai bine zis speculații?
Ei și-atunci?
Prețurile oricum cresc la toate, așa că...

#58
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View PostAlex90USA, on 06 februarie 2018 - 22:31, said:

Buna seara/dimineata,

Am observat si eu ca a scazut Bursa de la Viena si BVB. Pentru ca nu am timp sa urmaresc evolutia multor companii, am decis sa investesc in cateva fonduri de actiuni ( la pachet sa zicem asa ). Azi m-am trezit azi dintr-o petrecere/betie de 10 zile la tara, unde n-am avut net si timp, cu vreo 3000 de euro mai sarac ( total din toate fondurile in diverse monede). Socant, taie tot cheful.

Au fost si cresteri mari, de 7-8-10% in 30 de zile pe unii indici anul trecut prin Decembrie si Aprilie. Dar totusi, scaderi ATAT DE BRUSTE, nu au existat niciodata pe OTP Avantis si BT Index Austria. Mai are cineva investiti bani pe acestea?
e momentul sa scoti banii din Austria și sã investești național, cumpara salam de Sibiu.

#59
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 16.05.2015

View Postpui, on 07 februarie 2018 - 05:45, said:

E afectatã cumva România?
Nu cred.
De ce ar fi afectatã? Mai are industrie sau agriculturã?
Ce tranzacții se fac la bursã? Sau mai bine zis speculații?
Ei și-atunci?
Prețurile oricum cresc la toate, așa cã...
Romania o sa fie afectata mai rau decat in 2008. Daca SUA si alte state occidentale vor fi lovite de recesiune, cu siguranta ca unda de soc se va simti si la noi, mai ales prin fermele de outsourcing care s-au tot inmultit in ultimul deceniu si care contribuie la o buna parte din economia tarii.
O alta problema ar fi ca, la vreme de criza, America pleaca la razboi. Ultima oara tinta a fost Orientul Mijlociu. Acum nu stiu cine ar putea sa urmeze. Cert este ca omenirea e mai inarmata ca oricand, inclusiv Romania. Iar partea si mai nasoala ar fi ca tarile ramase inca neatinse de yankei sunt detinatoare de armament nuclear.

#60
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Nu vine acum. Va veni una mult mai usoara cam prin 2030-2035.

#61
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011

View PostAlex90USA, on 06 februarie 2018 - 22:31, said:

Buna seara/dimineata,

Am observat si eu ca a scazut Bursa de la Viena si BVB. Pentru ca nu am timp sa urmaresc evolutia multor companii, am decis sa investesc in cateva fonduri de actiuni ( la pachet sa zicem asa ). Azi m-am trezit azi dintr-o petrecere/betie de 10 zile la tara, unde n-am avut net si timp, cu vreo 3000 de euro mai sarac ( total din toate fondurile in diverse monede). Socant, taie tot cheful.

Au fost si cresteri mari, de 7-8-10% in 30 de zile pe unii indici anul trecut prin Decembrie si Aprilie. Dar totusi, scaderi ATAT DE BRUSTE, nu au existat niciodata pe OTP Avantis si BT Index Austria. Mai are cineva investiti bani pe acestea?

in Austria in 2017 nu a existat o pierdere/corectura tot anul. A fost unul dintre putini ani din istoria in care nu a existat o corectura a index-ului. Luni s-a produs un mic crash in America, care a dus la corectura Dow Jones-ului si a tras multe burse dupa el. Astfel ca si Austria a fost lovita logic, de acest crash.

Stai linistit si nu vinde, in nici un caz sa nu vinzi in momentul actual. Daca ai pierderi de 3000 inseamna ca ai un depot destul de puternic, lasa banii acolo ca o sa ii recuperezi. Si cu corectura si cu crash-uri, bursa ofera o rendita in medie de 5-7% anuala pe o durata de 10 ani.

#62
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pai, asa incepe cate o criza... cade un indice adanc, dupa care nu-si mai revine in urmatoarele 3 luni...  Crezi ca te anunta cineva cand incepe?  Trebuie sa intuiesti singur sentimentul din piata.
Iar cum piata financiara internationala este o uriasa masina de spalare de bani... prabusiri de indici cum a fost cea de luni sunt oricand posibile cu toate consecintele catastrofale pe care le antreneaza.

Intr-un fel astfel de corectii dure sunt bune, ca se mai trezeste poporul din adormire, dandu-si seama ca toata "cresterea economica" raporata de guverne e doar un foc de paie si e formata in proportie de 90% din banii pe care ii transfera corporatiile capitaliste in paradisurile fiscale, nu de cresteri de venituri in buzunarele oamenilor.

Economia mondiala, e mult, mult mai fragila si victima sigura la volatilitate decat pare la prima vedere... asa ca politici conservatoare cu banii proprii...

Iar in privinta DJIA, nu va imbatati cu apa rece... Cresteri lente si alunecari abrupte vor mai fi...

Edited by rosix, 07 February 2018 - 10:26.


#63
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
si despre o criza financiara nu se poate vorbi, nu exista un motiv pentru o criza financiara.

De pe 1 februarie index-uriile mondiale au pierdut lent din valoare. Pe 05.02.2018 a cazut brusc dupa corectura facuta de calculatoare. Problema este ca multi investitori care nu au habar o sa isi vanda investmentul de frica chiar si cu pierdere, asta o sa traga cursul pentru urmatoarele 1-2-3 luni in continuare in jos. Dar isi revina prin trimestrul 2-3

#64
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbusiness11, on 07 februarie 2018 - 11:42, said:

si despre o criza financiara nu se poate vorbi, nu exista un motiv pentru o criza financiara.

De pe 1 februarie index-uriile mondiale au pierdut lent din valoare. Pe 05.02.2018 a cazut brusc dupa corectura facuta de calculatoare. Problema este ca multi investitori care nu au habar o sa isi vanda investmentul de frica chiar si cu pierdere, asta o sa traga cursul pentru urmatoarele 1-2-3 luni in continuare in jos. Dar isi revina prin trimestrul 2-3

Am mai auzit varianta asta cu calculatoarele care tranzactioneaza singure... problema e ca celor care dau ordin de vanzare (SELL) trebuie sa existe o contraparte (care nu mai poate lucra tot algoritmic) care sa asigure suport la cumparare (BUY), altfel actiunile dau cu fundul de pamant, de dracii le ia.... Trust me!

Deci, daca vand robotii... cumpararea trebuie sa o asigure, cu siguranta oamenii?  Sa va fereasca Dumnezeu de o criza, identica cu cea din 2008, generata pe baza de algoritmi...

#65
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011

View Postrosix, on 07 februarie 2018 - 15:39, said:


Am mai auzit varianta asta cu calculatoarele care tranzactioneaza singure... problema e ca celor care dau ordin de vanzare (SELL) trebuie sa existe o contraparte (care nu mai poate lucra tot algoritmic) care sa asigure suport la cumparare (BUY), altfel actiunile dau cu fundul de pamant, de dracii le ia.... Trust me!

Deci, daca vand robotii... cumpararea trebuie sa o asigure, cu siguranta oamenii?  Sa va fereasca Dumnezeu de o criza, identica cu cea din 2008, generata pe baza de algoritmi...

nu calculatoarele au dat buy/sell. Aici vorbim de algoritmi de corectare a indexului. In primul rand multe companii si-au ridicat valoarea pe baza unui nimic, astfel au putut atrage investitori (chiar si banci) de partea lor. Luni calculatoarele astea au corectat index-ul companiilor la valoarea mai mult sau mai putin reala a acest companii. Astfel ca bursa a avut un mic crash, nimic spectaculos. Este logic ca in 10 ani sa se intample si asa ceva.

#66
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbusiness11, on 07 februarie 2018 - 15:44, said:

nu calculatoarele au dat buy/sell. Aici vorbim de algoritmi de corectare a indexului. In primul rand multe companii si-au ridicat valoarea pe baza unui nimic, astfel au putut atrage investitori (chiar si banci) de partea lor. Luni calculatoarele astea au corectat index-ul companiilor la valoarea mai mult sau mai putin reala a acest companii. Astfel ca bursa a avut un mic crash, nimic spectaculos. Este logic ca in 10 ani sa se intample si asa ceva.

Care indexul companiilor, ca eu am urmarit sedinta de luni... Scadeau bancile mari in draci cu peste 10%.... Sa inteleg ca vindeau calculatoarele sau ce?  Indicele DJIA nu s-a corectat automat din condei... ci cele 30 de actiuni din componenta indicelui s-au vandut in draci la orice pret, o vreme.
Nu poti sa corectezi un indice din condei.. cineva vinde si cumpara actiuni.... ca e un om sau un calculator are mai putina importanta.
Cand cineva vinde autoamat (algoritmc) pentru a corecta un indice, pe partea celalata a tarabei trebuie sa fie niste fiinta umane care sa cumpere... ca ordinele alea de cumparare NU se mai genereaza algoritmic.. acolo cineva trebuie sa dea click cu mouse-ul...

Edited by rosix, 07 February 2018 - 15:51.


#67
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 01.07.2007
De venit cu siguranta va veni si va fi mai mare decat cea dinainte. Problema e ca foarte putini dintre noi am tras invataminte din ce s-a intamplat dupa 2008 si urmatoarea se va resimti mult mai acut la nivelul mediului economic si asa fragil de la noi. Multe firme mici si mijlocii se vor inchide, altele se vor reloca (ex. bulgaria) din cauza fiscalitatii, plus ca deja au mari probleme cu forta de munca. Multe firme mici de la noi reusesc cu greu sa reziste pe piata si nu vor putea trece peste o noua criza, mai ales cei cu rate la banci. Cine isi permite sa puna ceva deoparte, va rezista, cine nu...

#68
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011

View Postgabrolio, on 07 februarie 2018 - 16:01, said:

De venit cu siguranta va veni si va fi mai mare decat cea dinainte. Problema e ca foarte putini dintre noi am tras invataminte din ce s-a intamplat dupa 2008 si urmatoarea se va resimti mult mai acut la nivelul mediului economic si asa fragil de la noi. Multe firme mici si mijlocii se vor inchide, altele se vor reloca (ex. bulgaria) din cauza fiscalitatii, plus ca deja au mari probleme cu forta de munca. Multe firme mici de la noi reusesc cu greu sa reziste pe piata si nu vor putea trece peste o noua criza, mai ales cei cu rate la banci. Cine isi permite sa puna ceva deoparte, va rezista, cine nu...

de ce crezi ca va veni si va fi asa puternica?

#69
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postbusiness11, on 07 februarie 2018 - 15:44, said:

nu calculatoarele au dat buy/sell. Aici vorbim de algoritmi de corectare a indexului. In primul rand multe companii si-au ridicat valoarea pe baza unui nimic, astfel au putut atrage investitori (chiar si banci) de partea lor. Luni calculatoarele astea au corectat index-ul companiilor la valoarea mai mult sau mai putin reala a acest companii. Astfel ca bursa a avut un mic crash, nimic spectaculos. Este logic ca in 10 ani sa se intample si asa ceva.
Azi este joi. Inca nu suna bine:

DAX (German stock index)
Attached File  dax1.png   22.24K   4 downloads

DJT (Dow Jones Transportation)

Attached File  djt1.png   20.99K   4 downloads

FTSE (Financial Times Stock Exchange 100 Index)

Attached File  ftse.png   19.78K   3 downloads

#70
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
da stiu ieri la inchidere au scazut din now, nu se poate vorbi despre o criza per total nu a pierdut mai mult de 10%. Cand vorbim de o corectura vorbim de 5-15% scaderea cursului, deci inca nu trebuie sa ne panicam. Fondul unde tin actiuniile a crescut ieri de la 103 la 105 (250 companii)

#71
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016
From the Watchman Letter: https://steemit.com/@skipweston
Economic Truth
After Brexit the Central Banks change their policies of purchasing not only their own Bonds through QE but also other assets. The ECB began purchasing Corporate Bonds for the first time. This was breach of their monetary authority. The Central Banks only authority is monetary policy and Sovereign Bond Interest Rates. No one is questioning this over reach because the Government and Media is covering up the fact that the economy is not growing. The real 10 year average of the GDP is the same as post Great Depression GDP under 2%.
Questions:
Why did Morgan Stanley receive 7 Trillion in US Treasury Interest bearing Credit Swaps between 2009 to 2010 ?
Why did the FED Bailout the Wall street Banks in 2008?
Why did the FED purchase 4.5 Trillion in assets/ toxic mortgages for the first time in its history ?
In 2014 why didn't the FED raise interests rates when they reached their unemployment target of under 6% ?
In 2016 why did the ECB start purchasing corporate bonds ?
Why is Deutsche Bank real value -480 Billion, yet it still exists ?
Why is the 275 Trillion Global Debt the highest in History ?
Why are Interest Rates the lowest in 5000 years ?
Why does the Banking System use Derivatives to suppress Gold & Silver prices ?
Why has the Derivatives Market exploded to $2.4 Quadrillion ?
Answer: The Global Financial System is Insolvent.
The Private Central Banks are propping up the Markets so Retail Investors, Pension Funds, Foundations, and Hedge funds get suck into the record breaking Stock Market. In 2018 the Central Banks will collapse the system per their game plan on more centralized power using the IMF. The largest wealth transfer in history will destroy millions of Investors Wealth.
"Gold is Money everything else is Credit" JP Morgan

#72
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
In Romania criza este adusa de PSD.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate